گسترش باج افزارها، ثمره استفاده از فیلتر شکن / پیام‌ رسان‌ های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌ کنند

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات گفت: یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ این است که اگر برخی از اپلیکیشین‌ ها اثر مخربی داشته باشند، در کنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلتر شکن ها هم اثرات مخرب امنیتی زیادی دارند.

گسترش باج افزارها، ثمره استفاده از فیلتر شکن / پیام‌ رسان‌ های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌ کنند

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات امروز در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه‌ های همراه اول همزمان با هفته ارتباطات، با اشاره به اختلالات ایجاد شده در خدمات اینترنتی به دلیل استفاده از فیلترشکن عنوان کرد: درست است که بسیاری از فیلتر شکن ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارایه می‌ دهند و به همین دلیل کاربران به استفاده از آن‌ ها علاقه‌ مندند، اما بنا به گزارش‌ هایی که مراکز معتبر منتشر می‌ کنند، این نوع نرم‌ افزارها استفاده ضدامنیتی دارند و نوعی باج‌ افزار هستند که به جمع‌ آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌ کنند و فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ ها تبعات بسیار زیادی دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش شرکت ارتباطات زیرساخت در مسدود کردن فیلتر شکن ها اظهار کرد: اقدام شرکت زیرساخت این است که با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ ها، تحت دستوری که آقای رییس جمهور دادند و در چارچوبی که شورای عالی فضای مجازی ارایه داده و منطق هم دارد، نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌ افزار شود و باید جلوی این ها گرفته شود. به همین دلیل این حرکت برای مسدود کردن فیلترشکن‌ ها آغاز شده و طبق قانون هم بوده است و مشکل مقرراتی درباره این مساله وجود ندارد ( تاکید روحانی بر برخورد جدی با فیلترشکن‌ ها و کانال‌ های خلاف عفت عمومی ).

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلالات اینترنتی نیز توضیح داد: انسداد فیلتر شکن ها نباید باعث افت کیفیت اینترنت و یا ایجاد مشکلاتی برای کسب و کارها شود. اختلالات اینترنتی موضوع بدی است که ما از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواستیم و به اپراتورها هم در این باره تذکر دادیم. دیروز بعد از ظهر هم جلسه‌ ای با حضور اپراتورها برای بررسی این موضوع تشکیل شد ( شکایت های مردمی از کیفیت اینترنت بالا گرفت ).

آذری جهرمی ادامه داد: اما بنا نیست به این موضوع بپردازیم که با دستور فیلترینگی که آمده و با مخالفت بسیاری از مردم مواجه شده است، می‌ توانیم به باج‌ افزارها و فیلتر شکن ها اجازه دهیم که در کشور توسعه پیدا کنند.

وی با تاکید بر مضرات استفاده از فیلترشکن بیان کرد: امیدواریم مسئولانی که متصدی فیلترینگ هستند، به این موضوع توجه داشته باشند؛ زیرا این مسئله یک تهدید بزرگ است. باید مردم را درباره استفاده از فیلترشکن توجیه کنیم تا آن‌ ها همراهی کنند، زیرا در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، اثراتش مشابه اثرات کنونی و گستردگی باج‌ افزارها می‌ شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فراگیر شدن فیلتر شکن ها مطلوب کسانی است که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست، گفت: همان طور وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۸۹ جزو برنامه‌ هایی که برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشکن بود و حتی گوشی‌ های اپل را به نوعی در بازار ایران عرضه می‌ کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند.

استفاده از پیام‌ رسان انتخاب کاربر است

آذری جهرمی با بیان اینکه پیام‌ رسان و استفاده از ابزار ارتباطی، انتخاب کاربر است، عنوان کرد: اینکه ما به استفاده از یک پیام‌ رسان نائل باشیم یا نه، تغییری در انتخاب مردم ندارد. البته سیاست کشور ترویج پیام‌ رسان‌ های بومی است و ما بر این اساس مصوباتی در شورای عالی فضای مجازی داشتیم و پیام‌ رسان‌ هایی هم در این حوزه فعالیت کردند. اما این پیام‌ رسان‌ ها باید خدمات و تنوع و کاربری‌ های لازم را برای مردم فراهم کنند و همچنین اعتماد مردم را جلب کنند.

وی با اشاره به میزان کاربران پیام‌ رسان‌ های بومی بیان کرد: تا روز گذشته ۱۰ میلیون نصب فعال از تعرفه‌ های داخلی روی گوشی‌ های همراه داشتیم که البته به معنای ۱۰ میلیون نفر نیست، زیرا ممکن است یک نفر چند اپلیکیشن نصب کرده باشد. با وجود این آمار قابل توجهی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مردم از پیام‌ رسان‌ های مختلف استفاده می‌ کنند و انحصاری نیز وجود ندارد، اظهار کرد: البته هنوز ابراز نارضایتی از اقدام انجام شده در خصوص مسدود شدن وجود دارد. اما واقعیت این است که هم پیام‌ رسان‌ های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌ کنند که البته نیاز به زمان دارد و هم دستگاه‌ های مختلف اجرایی و قضایی خود را به‌ روزرسانی می‌ کنند، چراکه محیط ارتباطی دنیا تغییر کرده و نوع برخورد با فضای مجازی باید اصلاح شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه اگر بخواهیم ظرفیت‌ های بومی داشته باشیم و آن‌ ها را رشد دهیم، باید شاخص‌ های خود را تغییر داده و حمایت کنیم، افزود: البته در نهایت مردم هستند که تصمیم می‌ گیرند از چه ابزاری استفاده کنند. تمایل ما بر اساس سیاست‌ های حاکمیتی و ترویج پیام‌ رسان‌ های بومی است و البته یک سیاست خدشه‌ ناپذیر و مهم در جمهوری اسلامی بر پایه انتظارات مردم تامین شده که نظرات مردم را لحاظ کنیم و به آن احترام بگذاریم. سرویس‌ های داخلی هم اگر می‌ خواهند شکل بگیرند، باید بر پایه احترام و اعتماد مردم باشد.

دسترسی به سرعت یک گیگابیتی روی نسل چهارم و نیم

وی با اشاره به پروژه‌ های رونمایی شده در همراه اول بیان کرد: مرکز عملیات امنیت بومی شرکت همراه اول و مرکز امداد نجات فوری خدمات مجموعه‌ های آسیب دیده در برابر حملات سایبری رونمایی شده است. همچنین مرکز داده‌ ای که به منظور بالا بردن ضرایب پدافند غیرعامل در همراه اول به عنوان پشتیبان مراکز داده قبلی بود، مورد بهره‌برداری قرار گرفت. مرکز پایش شاخص‌ های کیفی شبکه و همچنین ارزیابی شاخص‌ های کیفی شبکه و توسعه آن‌ ها نیز مورد بهره‌ برداری قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه دسترسی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه اظهار داشت: همراه اول با استفاده از تکنولوژی مایمو (MIMO) و آرایه‌ های آنتنی که مورد استفاده قرار می‌ گیرد، سرعت دانلود را روی نسل چهار و نیم به یک گیگابیت در ثانیه برساند که البته برای همه مردم قابل دسترسی نیست و هم نیاز است تجهیزات نصب شود و هم گوشی‌ هایی که این قابلیت‌ ها را پشتیبانی می‌ کنند، وجود داشته باشد.

آذری جهرمی تصریح کرد: ما از اپراتورهای همراه خواستیم ظرف ۴۵ روز آینده موضوع این رادیوهای پرظرفیت در مجموعه ورزشگاه آزادی حل شود. زیرا تعداد زیادی از مردم در مدت زمان کوتاهی آنجا جمع می‌ شوند که موجب قفل شدن شبکه‌ های ارتباطی می‌ شود و نیاز به ارتباطات وجود دارد. البته لازم است گوشی‌ هایی که می‌ توانند از این تکنولوژی استفاده کنند، به تدریج مورد استفاده قرار گیرند.

ارسال نظر