طرح زیست بوم ماهواره سنجش از دور تدوین شد

رسانه کلیک - رییس سازمان فضایی ایران از تدوین طرح زیست بوم ماهواره سنجش از دور با هدف ارائه خدمات کاربردی فناوری های فضاپایه در کشور خبر داد.

طرح زیست بوم ماهواره سنجش از دور تدوین شد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: هم اکنون حدود ۶۰۰ ماهواره سنجش از دوری در فضا حضور دارند و روزانه چندین ترابایت داده و تصویر ارسال می کنند.

وی با بیان اینکه صنعت سنجش از دور در سال ۲۰۱۸ میلادی بازاری بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار را به خود اختصاص خواهد داد و برآورد می شود با رشد حداقل ۱۴ درصدی تا سال ۲۰۲۰ میلادی به رقمی بالغ بر ۷۶ میلیارد دلار برسد، اظهار داشت: سازمان فضایی ایران نیز با توجه به ظرفیت بالای این حوزه در ایجاد و توسعه کسب و کارهای فضا پایه و نقش آن در ارائه خدمات کاربردی به جامعه در حوزه های مختلف، طرح زیست بوم ماهواره سنجش از دور با هدف پایش و بهره برداری بهینه از زمین و منابع ارزشمند آن و بر اساس نیازهای اساسی کشور تدوین کرده است.

رییس سازمان فضایی ایران عنوان کرد: این سازمان در تلاش است تا با شناخت و حمایت از نقش آفرینان این حوزه، بخش‌ های چهارگانه این زیست بوم را فعال کند تا زنجیره ارزش ماهواره سنجش از دور، کامل و عملیاتی شده و چرخه اقتصادی این حوزه به گردش درآید.

براری ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته، سازمان فضایی ایران به عنوان تسهیل گر و تامین کننده زیرساخت‌ های مورد نیاز، به دنبال جلب مشارکت بخش خصوصی در بخش‌ های مختلف این زنجیره است و قصد دارد تا با فعال کردن و حمایت از کسب و کارهای فضا پایه، ضمن ارائه خدمات و محصولات مناسب و کارآمد به جامعه کاربران، اقتصاد این بخش را نیز فعال و پویا کند.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: با توجه به وجود چندین ترابایت داده‌ های ماهواره‌ ای متنوع و با سابقه طولانی مدت در آرشیو سازمان فضایی ایران، تلاش خواهد شد تا با ایجاد بستر و زیرساخت مناسب، این داده‌ ها در اختیار کاربران و به ویژه کسب و کارهای فعال در این حوزه قرار گیرد تا محصولات و خدمات مناسب و کارآمد در حوزه‌ های کشاورزی، محیط زیست، خدمات شهری، هواشناسی، مدیریت بحران و غیره تولید و به کاربران ارائه شود.

ارسال نظر