فروش موبایل یک میلیون‌ تومان بالاتر از نرخ بازار!

رسانه کلیک - در حالی که پس از انتشار خبر اختصاص ارز دولتی به شرکت‌ های واردکننده موبایل قرار بود قیمت گوشی موبایل بر اساس همین نرخ‌ ها کاهش پیدا کند، همچنان در بازار هیچ کاهش قیمتی رخ نداده و فروشندگان به سبک و سیاق گذشته خود ادامه می‌ دهند.

فروش موبایل یک میلیون‌ تومان بالاتر از نرخ بازار!

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ مشاهدات امروز از بازار موبایل نشان می‌ دهد که نه‌ تنها قیمت انواع گوشی تلفن همراه در بازار تهران کاهش پیدا نکرده است بلکه نسبت به روزهای گذشته با افزایش قیمت گوشی موبایل همراه بوده و تخلفات متعددی از جمله کم‌ فروشی در این بازار مشاهده می‌ شود. به عنوان مثال در پاساژ علاء الدین و بازار موبایل چهارسو امروز با وجود مشتریان زیاد در بازار مردم سردرگم بودند و نمی‌ دانستند با افزایش قیمت‌ ها چکار کنند، البته این مسئله تنها به پاساژ علاء الدین اختصاص ندارد، یکی از خریداران در این باره گفت که گوشی تلفن همراهی که قیمتی حدود پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت داشته را یک میلیون تومان گران‌ تر از یکی از نمایندگی‌ های رسمی این برند در مجمتع کامپیوتر پایتخت خریده ام و با وجود پیگیری های متعدد و ارسال نامه رسمی مکتوب به تعزیرات حکومتی، تاکنون هیچ اقدامی در راستای برخورد با این فروشنده متخلف صورت نگرفته است ( سازمان حمایت و تعزیرات برای برخورد با متخلفان واردات موبایل بسیج شدند ).

یکی از فروشندگان در این باره گفت که افزایش قیمت گوشی موبایل هیچ ارتباطی به فروشندگان ندارند و آنها تنها نمایندگان فروش شرکت‌ های واردکننده‌ ای هستند که لیست قیمت را در اختیار داشته و براساس آن لیست کالای خود را به مردم می‌ فروشند. یکی دیگر از فروشندگان موبایل درباره گرانی گوشی تلفن همراه توضیح داد که از روز گذشته تاکنون قیمت موبایل در برندهای مختلف بسته به برندها و قیمت‌ های آن از ۲۰۰ هزار تا بیش از ۶۰۰ هزار تومان افزایش داشته است و براساس اطلاعات به دست آمده از واردکنندگان و شرکت‌ کنندگان تامین‌ کننده گوشی تلفن همراه در روزهای آینده باز هم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

وی در این باره بیان کرد: فروشندگان موبایل هیچ گناهی ندارند و کسانی در این بازار از نوسانات قیمت گوشی موبایل سود می‌ برند که واردکننده این کالاها هستند. چراکه آنها هر روز براساس نرخ دلخواه خود موبایل را به ما برای فروش می‌ دهند و ما مجبوریم به این قیمت‌ ها گوشی‌ های تلفن همراه را به مردم بفروشیم.

در این بازار نه‌ تنها افزایش قیمت‌ ها از نظر فروشندگان و حتی صاحبان رسمی نمایندگی‌ های برندهای مختلف عجیب و غریب نیست بلکه یکی از صاحبان دفاتر مرکزی برندی معروف در بازار موبایل گفت که قرار شده تا ارز اختصاص یافته به واردات گوشی تلفن همراه به ۵ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش پیدا کند و آن موقع قطعا قیمت موبایل بالاتر هم خواهد رفت.

یکی دیگر از تخلفاتی که در بازار موبایل شاهد هستیم این بود که طی روزهای گذشته صف‌ های عریض و طویلی در پاساژ علاء الدین و دیگر بازارهای موبایل تهران شکل گرفته بود چراکه خبرهایی مبنی بر فروش گوشی‌ های تلفن همراه به نرخ دولتی ۴۲۰۰ تومانی منتشر شده بود، اما مردم و بعضی از فروشندگان موبایل در پاساژ علاء الدین آن را یکی از ترفندها برای کشاندن مشتریان به این بازار می‌ دانستند چراکه برخی از فروشندگان موبایل دو مرحله از مردم دریافت می‌ کردند. یک بار کارت عابر بانک آنها را به نرخ دولتی روی دستگاه‌ های پرداخت پول خود می‌ کشیدند و بار دیگر مابه‌التفاوت آن را محاسبه می‌ کردند.

در گوشه و کنار دیگری از این بازار تخلفاتی مشاهده می‌ شد که برخی از فروشندگان بعضی از برندهای تلفن همراه را با قیمتی بسیار پایین‌ تر از آن چیزی که در بازار وجود دارد، می‌ فروشند حال آن که آن برندها کارایی و ویژگی‌ های فنی آن برند را ندارند. به عنوان مثال گوشی تلفن همراه سامسونگ A۷ بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار قیمت دارد اما برخی از فروشندگان آن را ۵۸۰ هزار تومان می‌ فروشند و وقتی مردم به آنجا مراجعه می‌ کنند متوجه می‌ شوند نه‌ تنها این گوشی ارزان‌ قیمت گارانتی ندارد بلکه از نظر اطلاعات فنی مانند حافظه داخلی و جنس آن کیفیت بسیار پایین‌ تری نسبت به همین برند موجود در بازار وجود دارد.

به نظر می‌ رسد با توجه به شرایط کنونی در بازار موبایل دستگاه‌ های نظارتی باید بیش از پیش به این بازار توجه کرده و با تخلفات و گران‌ فروشی برخورد کنند ( تخلف 5 میلیارد تومانی شرکت واردکننده گوشی محرز شد/ نحوه ثبت شکایت از گران فروشان بازار موبایل ) چراکه هم‌اکنون در بازار موبایل تهران گوشی سامسونگ S۹ در بازار ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و گوشی سامسونگ S۹ پلاس ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد که به گفته فروشندگان حدود ۶۰۰ هزار تومان نسبت به دیروز گران‌ تر شده است.

ارسال نظر