قاچاق گوشی نزدیک به صفر شد/ گوشی‌ های وارداتی رهگیری می‌ شود

رسانه کلیک - به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال حاضر قاچاق گوشی نزدیک به صفر است و زمانی که از گمرک وارد می‌ شوند، رجیستر شده‌ اند.

قاچاق گوشی نزدیک به صفر شد/ گوشی‌ های وارداتی رهگیری می‌ شود

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به گوشی‌ هایی که با ارز دولتی وارد شده و امکان احتکار آن‌ ها وجود دارد درباره پیشنهاد برای تعیین زمان رجیستری برای آن‌ ها عنوان کرد: این پیشنهاد قابل تعاملی است و ما با کمیته رجیستری مطرح کردیم، البته ملاحظات فنی دارد و راهکارهایی داده شده که امیدواریم تا یک ماه آینده بررسی شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر قاچاق گوشی نزدیک به صفر است و زمانی که از گمرک وارد می‌ شود، رجیستر شده است. یک بحث‌ این است که اگر مدت زمانی گذشت و به بازار عرضه نشده و فعال نشود، ما با کمیته رجیستری هماهنگی‌ هایی کردیم. ابتدا گوشی در گمرک ثبت می‌ شود، سپس در سامانه‌ همتا و سامانه سازمان هم ثبت می‌ شود و این فرآیندها باعث می‌ شود گوشی که با ارز غیرقانونی عرضه شده شناسایی شود.

جوشقانی ادامه داد: قرار است اقدامی هم در بخش‌ های داخلی اضافه کنیم تا در فرآیند توزیع ارز واردکننده تا بازار، کار خرده‌ فروشی هم ثبت شود که مردم هم درگیر نشوند. یعنی اگر واردکننده گوشی را به بنکدار می‌ دهد، در سامانه ثبت شود و ما بدانیم گوشی در چه مرحله‌ ای است. چون الان قابل شناسایی نیست که کدام‌ یک‌ از واردکننده یا بنکدار گوشی را انبار کرده است. هرچند وزارت صمت هم موضوع را بررسی می‌ کند و قول پیگیری داده است که گوشی‌ ها شناسایی شده و وارد بازار شود.

رییس سازمان تنظیم مقررات رادیویی با بیان اینکه ملاحظات را هم باید در نظر داشت، بیان کرد: ممکن است اگر گوشی را مجبور به فعال‌ سازی در زمان محدود کنیم، فروشنده یک سیم‌ کارت در گوشی قرار داده و آن را در شبکه فعال کند، اما باز هم در انبار قرار دهد ‌به مردم عرضه نکند؛ مهم این است که در فرآیند رهگیری شود.

ارسال نظر