با کمبود گوشی تلفن همراه روبرو هستیم

رسانه کلیک - رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران گفت: گوشی تلفن همراه هوشمند به دلیل کاهش واردات کم شده که این امر به گرانی ها دامن زده است.

با کمبود گوشی تلفن همراه روبرو هستیم

به گزارش کلیک به نقل ایرنا؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور بیست و هفتم تیر ماه از 2 راهکار دولت برای تثبیت بازار تلفن همراه در هفته آینده خبر داد: ترخیص تلفن های همراه از گمرک و عرضه 100 هزار گوشی توقیفی ( نحوه تخصیص ارز برای بازار تلفن همراه اعلام شد/ رییس سازمان پدافند غیرعامل نسبت به ادعای خود پاسخگو باشد ).

مهدی محبی رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران عنوان کرد: به دلیل اعمال کنترل بر واردات گوشی تلفن همراه هوشمند حتی در بخش مسافری، بازار با کمبود روبرو شده است.

طبق بخشنامه گمرک، هر مسافر فقط مجاز به اظهار اطلاعات یک دستگاه تلفن همراه در سامانه مسافری است ( اطلاعیه سامانه رجیستری تلفن همراه در مورد متخلفین ثبت گوشی های مسافری ).

سامانه طرح ثبت تلفن همراه (همتا) بیست و ششم تیر ماه اعلام کرد مسافران باید 30 روز پس از ورود به کشور اطلاعات صحیح گوشی تلفن همراه خود در سامانه ثبت گوشی مسافری وارد کنند؛ در غیر این صورت، حتی با وجود ورود اطلاعات و پرداخت عوارض گوشی تلفن همراه، مبلغ پرداختی برگشت داده نمی شود و تجهیزات فعال سازی ارسال نمی شود.

با این همه، نزدیک به چهار هزار دستگاه گوشی مسافری فاقد شرایط ابلاغ‌ شده از سوی گمرک (کم‌ اظهاری)، در سامانه همتا شناسایی و خدمات رسانی به برخی از آنها قطع شد ( 4 هزار گوشی مسافری تا یک ماه دیگر قطع می شود ).

رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه های مخابراتی، تلفن همراه و لوازم جانبی اظهار کرد: تلاش دولت برای شفاف سازی واردات تلفن همراه نیز در کمبود کنونی موثر بوده؛ زیرا ثبت سفارش بشدت کاهش یافته است و در عمل گوشی تلفن همراه هوشمند وارد نمی شود.

محبی بیان کرد: تداوم این روند علاوه بر افزایش قیمت ها موجب می شود فعالان بازار تلفن همراه کسب و کارهای خود را از دست بدهند؛ زیرا اکنون خرید و فروش بشدت کاهش یافته و آنها حتی از پس اجاره بهای مغازه های خود بر نمی آیند.

گفته های این فعال صنفی در حالی عنوان شد که گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در سه ماه نخست امسال یک میلیون و 141 هزار و 666 دستگاه گوشی تلفن همراه وارد شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی 194 درصد رشد داشته است ( واردات گوشی تلفن همراه 194 درصد بالا رفت ).

تلاش دولت برای افزایش شفافیت اقتصادی به عنوان یکی از بندهای منشور حقوق شهروندی، با انتشار کارنامه شرکت های واردکننده که از ارز دولتی بهره مند شده بودند، شکل ملموس تری به خود گرفته است ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

ارسال نظر