فروشندگان احتکار و اختفا نکردند؛ کمبود گوشی داریم

رسانه کلیک - درحال حاضر بسیاری از واحدهای صنفی از فروش تلفن همراه هوشمند خودداری می‌ کنند و می‌ گویند این کالا انبار شده و به آنها داده نمی‌ شود، که رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در این باره اعلام کرد: فروشندگان احتکار و اختفا نکردند بلکه بازار با کمبود نسبی مواجه شده که در روزهای آتی با عرضه 100 هزار دستگاه تلفن همراه بهبود پیدا می‌ کند.

فروشندگان احتکار و اختفا نکردند؛ کمبود گوشی داریم

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ بازار تلفن همراه در پی نوسانات ارزی با مشکلات و چالش‌ های بسیاری مواجه شد که از افزایش قیمت بی‌ رویه و غیرمنطقی تا عرضه نشدن کالا در بازار متفاوت است. البته پس از انتشار لیست دریافت‌ کنندگان ارز دولتی برای واردات تلفن همراه از سوی محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنان این مشکلات در بازار تلفن همراه پابرجاست و نه موبایلی ارزان شده و نه بازاری اصلاح ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ).

طی هفته‌ های گذشته بازار روز به روز شاهد افزایش قیمت تلفن همراه هوشمند بود و از سویی دیگر بسیاری از فروشندگان اعلام می‌ کردند که کالا برای عرضه ندارند ( با کمبود گوشی تلفن همراه روبرو هستیم )، چراکه تامین‌کنندگان موبایل به آنها نمی‌ فروشند. البته بسیاری از فروشندگان مجازی و سایت‌ های فعال در حوزه موبایل نیز طی هفته‌ های گذشته فروش چندانی نداشتند و بسیاری از تلفن‌ های همراه آنها از سبد فروش‌ شان خارج شده‌ است که مشخص نیست این مسائل ناشی از احتکار میان فروشندگان بوده یا واردکنندگان.

ابراهیم درستی رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌ های صوتی، تصویری و تلفن همراه در این باره عنوان کرد: هیچ احتکار و اختفایی میان فروشندگان نیست و آنها اگر کالا داشته باشند قطعا عرضه می‌ کنند، اما طی روزهای گذشته با کمبود نسبی در بازار مواجه بودیم که به زودی با تعیین تکلیف و عرضه ۱۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه، وضعیت بازار موبایل بهبود پیدا خواهد کرد ( 100 هزار گوشی موبایل توقیف شده به بازار عرضه می‌ شود ).

وی با اشاره به این‌ که عرضه نشدن موبایل در بازار ناشی از نوسانات نرخ ارز، عدم تامین به موقع کالا یا احتکار یا اختفا میان شرکت‌ های واردکننده است و در این میان فروشندگان مقصر نیستند.

همچنین جلال‌ الدین محمد شکریه نایب رییس اول اتاق اصناف ایران در این باره اظهار کرد: گرچه شاید برخی از واحدهای صنفی و فروشندگان در بازار مرتکب تخلف در زمینه‌ عدم عرضه یا حتی احتکار و اختفا شوند، اما نمی‌ توان پذیرفت که مشکل عدم عرضه کالاهایی مانند تلفن همراه احتکار فروشندگان است، چرا که آنها نمی‌ توانند در زمان طولانی کالاهای خود را احتکار کنند و هر روز شاهد مدل‌ های جدیدی موبایل در بازار هستند.

وی ادامه داد: البته طی هفته‌ های گذشته شاهد شکایت و گله‌ های فروشندگان و عرضه‌ کنندگان تلفن همراه هوشمند نسبت به عدم تامین به موقع و عرضه موبایل از سوی شرکت‌ های واردکننده بوده‌ ایم که آن را به سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولید کنندگان و دیگر دستگاه‌ های متولی گزارش کرده‌ ایم و امیدواریم این مشکل هرچه سریع‌ تر حل و فصل شود.

مشخص نیست دستگاه‌ های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان کجا هستند و چرا با وجود پیگیری‌ های متعدد و مکرر خبرنگار حاضر به پاسخگویی در این زمینه نمی‌ شوند که مشکل کار کجاست و چه کسی در این بازار تخلف می‌ کند.

ارسال نظر