خدمات کارت هوشمند ملی از سال 98 ارائه می شود/ مذاکره با شورای نگهبان برای انتخابات الکترونیکی

رسانه کلیک - مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور با بیان اینکه با احتساب تمامی افراد واجد شرایط بالای 15 سال حدود 55 میلیون تا 60 میلیون کارت ملی هوشمند‌ در کشور مورد نیاز است، گفت: تا تمامی این افراد کارت نگیرند، نمی‌ توان سرویسی را بر روی این کارت به صورت سراسری و برای تمام مردم ارایه کرد.

خدمات کارت هوشمند ملی از سال 98 ارائه می شود/ مذاکره با شورای نگهبان برای انتخابات الکترونیکی

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ امیر شجاعان مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور امروز در نشست خبری در نمایشگاه الکامپ از ثبت‌ نام ۴۵ میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی و توزیع ۴۲ میلیون کارت هوشمند بین مردم خبر داد و عنوان کرد: توزیع حدود سه میلیون کارت هوشمند باقی مانده که پس از بومی‌ سازی تولیدات به سرعت انجام می‌ شود. کارت هوشمند ملی کلید ورود به دولت الکترونیکی است و با احراز هویت دقیق از طریق کارت ملی هوشمند‌ و قابلیت‌ های آن از جمله بررسی بیومتریک از وقوع بسیاری از تخلفات جلوگیری می‌ شود.

شجاعان با بیان اینکه از سال آینده شاهد افزایش کاربردهای کارت ملی هوشمند و آغاز بهره‌ برداری از قابلیت‌ های این کارت از بانک‌ ها خواهیم بود، اظهار کرد: پس از چند بار تمدید مهلت ثبت‌ نام کارت هوشمند ملی، آخرین مهلت تا پایان سال ۹۷ اعلام شده و امیدواریم از ابتدای سال ۹۸ ارایه خدمات برروی کارت ملی هوشمند آغاز شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود کارت ملی هوشمند‌ هنوز دستگاه‌ ها درخواست کپی از کارت‌ ها را دارند، از عملیاتی شدن حذف کپی کارت ملی در بسیاری از دستگاه‌ های اجرایی کشور خبر داد و افزود: در ۲۰۰ هزار نقطه در سراسر کشور اکثر دستگاه کپی را حذف کرده‌ اند یا در حال حذف کردن هستند.

مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور تصریح کرد: تاکنون ۴۰ خدمت وزارت کشور کدشناسه گرفته‌ اند که نزدیک به نیمی از آن‌ ها الکترونیکی شده‌ اند.

شجاعان با اشاره به تلاش‌ ها برای الکترونیکی شدن انتخابات یادآور شد: با این تجربه کاملا موفق آمادگی داریم که در صورت تامین منابع مالی، انتخابات را به‌ صورت صد در صد الکترونیکی برگزار کنیم و در این باره با شورای نگهبان مذاکره می‌ کنیم. البته در چند دوره اخیر انتخابات در کشور فرایند احراز هویت در تمامی شعب به صورت الکترونیکی انجام شده و تنها مرحله اخذ رای الکترونیکی نبوده است. در انتخابات اخیر شهر و روستا در ۱۳۹ شهر انتخابات به صورت تماما الکترونیکی در تمامی ۲۵ فرآیند انتخابات انجام شد که معادل ۲۰ درصد مجموع آراء بود.

ارسال نظر