روش جدید متخلفان برای دور زدن سامانه گمرکی گوشی مسافری

رسانه کلیک - فعالان بازار تلفن همراه می‌ گویند علیرغم رفع باگ سامانه گمرکی گوشی مسافری و الزامی شدن ثبت یک گوشی روی هر پاسپورت، اما این سامانه باگ دیگری دارد و همچنان راهی برای دور زدن آن وجود دارد.

روش جدید متخلفان برای دور زدن سامانه گمرکی گوشی مسافری

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ پس از مسدود شدن راه سوء استفاده متخلفان از سامانه اظهارنامه گمرکی گوشی‌ های مسافری که منجر به ورود محموله‌ های بزرگ گوشی به اسم گوشی مسافری شده بود، به نظر می‌ رسید آرامش به بازار گوشی‌ های مسافری راه یابد.

به دلیل وجود تخفیف‌ های قانونی از جمله معافیت 80 دلاری روی هر گوشی و 4 درصد عوارض واردات کمتر، گوشی‌ مسافری جذابیت هایی دارد که گاهی اسباب سوء استفاده می شود.

پیش از این، علیرغم الزام قانونی ثبت یک گوشی به نام هر نفر در سامانه اظهارنامه گمرکی گوشی‌ مسافری در عمل سوء استفادگان تعداد بیشتری گوشی را روی هر پاسپورت ثبت و وارد می‌ کردند ( اطلاعیه سامانه رجیستری تلفن همراه در مورد متخلفین ثبت گوشی های مسافری ).

اما حتی اکنون نیز گزارش های متعدد از آشفته بودن بازار گوشی های مسافری، از وجود اشکالات احتمالی دیگری در این بازار حکایت دارد.

فعالان بازار تلفن همراه از تداوم نابسامانی و آشفتگی در بازار گوشی‌ های مسافری خبر می‌ دهند. آنها می‌ گویند علیرغم الزامی شدن ثبت یک گوشی روی هر پاسپورت، اما همچنان سامانه اظهارنامه گمرکی گوشی مسافری باگ دیگری دارد و راه دیگری برای دور زدن این سامانه وجود دارد.

به گفته فعالان بازار، سوء استفاده کنندگان اکنون با ثبت یک گوشی روی هر شماره پاسپورت محموله‌ های گوشی را از سامانه گمرکی گوشی مسافری وارد می‌ کنند. آنها به جای شماره پاسپورت حتی یک شماره جعلی به تعداد ارقام شماره‌ های اصلی پاسپورت وارد می‌ کنند که حتی این شماره پاسپورت وجود خارجی ندارد و اصالت این شماره بررسی نمی‌ شود. ثبت یک گوشی روی یک پاسپورت مشمول معافیت‌ های قانونی است.

در پیگیری از کمیته اجرایی رجیستری این مشکل ناشی از عدم اتصال سامانه گمرکی گوشی مسافری به سامانه ناجا و بررسی نشدن اصالت پاسپورت‌ ها و صحت سنجی ورود و خروج ها به کشور اعلام شد.

مجریان طرح رجیستری اعلام کردند: «مرجع صدور پاسپورت در کشور ناجا است و بدون اتصال سامانه گمرکی گوشی مسافری به سامانه ناجا، راهی برای تشخیص اصالت شماره پاسپورت اعلامی یا در سفر بودن یا نبودن صاحب پاسپورت وجود ندارد. البته نیروی انتظامی وعده داده این مشکل را ظرف یک هفته حل کند.»

ارسال نظر