تخلفی دیگر در بازار موبایل گزارش شد؛ جعل شناسه IMEI تلفن همراه!

رسانه کلیک - اخیرا تخلف جدید مبنی بر جعل شناسه IMEI تلفن همراه و کپی کردن شماره سریال گوشی روی دیگر گوشی‌ ها در بازار موبایل گزارش شده که کمیته رجیستری با متخلفان اتمام حجت و اعلام کرد: گوشی‌ های متخلف قابل شناسایی‌ اند و این تخلف حبس و جزای نقدی دارد.

تخلفی دیگر در بازار موبایل گزارش شد؛ جعل شناسه IMEI تلفن همراه!

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ کمیته اجرایی طرح ثبت تلفن همراه در اطلاعیه‌ ای درباره وقوع تخلف جدیدی در بازار گوشی تلفن همراه هشدار داد و با متخلفان اتمام حجت کرد.

بنابر اعلام این کمیته، با بررسی‌ های صورت گرفته در چند روز اخیر مشخص شده است که برخی افراد سودجو در بازارهای موبایل مبادرت به جعل شناسه IMEI تلفن همراه و کپی کردن آن بر روی دستگاه‌ های دیگر کرده‌ اند.

هر اقدامی که منجر به تغییر شناسه IMEI و مغایرت آن با اطلاعات سامانه همتا شود، طبق ماده 5 و 33 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماده 6 قانون جرایم رایانه‌ ای، جرم تلقی شده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

مجازات تعیین شده برای مجرم، حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو در نظر گرفته شده است.

توجه به این نکته ضروری است که هر دستگاه تلفن همراه با شناسه IMEI مشخص، دارای یک کد فعال‌ سازی یک‌ بار مصرف است که فقط برای فعال سازی همان گوشی قابل استفاده است ( کد فعال سازی یکبار مصرف را هنگام خرید موبایل فراموش نکنید ). بنابراین، امکان فعال‌ سازی سایر دستگاه‌ ها با IMEI جعلی یکسان با یک کد فعال‌ سازی وجود ندارد و این دستگاه‌ ها پس از مدتی توسط سامانه همتا شناسایی و ارتباط آن با شبکه‌ های اپراتوری قطع خواهد شد.

مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از فروش دستگاه با شناسه IMEI جعلی، بر عهده شخص فروشنده خواهد بود و حق شکایت از متخلفان برای سامانه همتا و شخص خریدار محفوظ است. همچنین در صورت ارتکاب این جرم از سوی فروشندگان، مستندات لازم جهت پیگیری و برخورد قانونی با افراد متخلف در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی قرار خواهد گرفت.

در آخر از خریداران خواهشمند است، قبل از خرید تلفن همراه حتما اصالت تلفن همراه را استعلام کرده و اطلاعات ارسالی از سامانه همتا در پاسخ استعلام اصالت از جمله برند و مدل و شناسه تلفن همراه را با مشخصات ظاهری تلفن همراه و اطلاعات درج شده روی جعبه تلفن همراه تطابق دهند.

ارسال نظر