فارغ التحصیلان آی تی بیکارترین در بین تحصیل‌کرده‌ ها!

رسانه کلیک - معاون اشتغال وزارت کار گفت: به رغم ظرفیت بالای اشتغال در حوزه تولید محتوا در بخش فناوری اطلاعات، اما به دلیل فقدان مهارت فارغ التحصیلان آی تی برای ورود به بازار کار، بخش IT بیکارترین فارغ التحصیلان دانشگاهی را به خود اختصاص داده است.

فارغ التحصیلان آی تی بیکارترین در بین تحصیل‌کرده‌ ها!

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیرکار به سهم 70 درصدی خدمات در اشتغالزایی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بخش عمده ایجاد اشتغال در بخش های صنعت و خدمات است، بخش زیادی از اشتغال در بنگاه های غیر رسمی ایجاد شده است، بنابراین ایجاد 700 هزار شغلی که مرکز آمار گزارش می دهد درست است.

وی اظهار کرد: در شرایطی که بخش قابل توجهی از اشتغال کشور متمرکز بر بخش خدمات است ، اگر سیاست های بازار کار را معطوف به این بخش از اقتصاد نکنیم فعالیت های اقتصادی بخش خدمات از جنس توزیعی می‌ شود، لذا باید اشتغال بخش خدمات مولد باشد چرا که خدمات غیرمولد نمی تواند ارزش افزوده ایجاد کند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از ارزش افزوده در دنیا مربوط به بخش فناوری اطلاعات است عنوان کرد: به نحوی که 30 درصد از زیرساخت ها مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و 70 درصد دیگر نیز در حوزه تولید محتوا در بخش فناوری اطلاعات (IT) است، اما در ایران این گونه نیست.

عدم انطباق قابلیت نیروی کار با نیاز واقعی اشتغال

وی همچنین با اشاره به سهم 50 هزار میلیارد تومانی ارزش افزوده در حوزه فناوری اطلاعات افزود: در حالت خوشبینانه این سهم 60 هزار میلیارد تومان است و در این زمینه با همکاری مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت فناوری اطلاعات بدنبال ایجاد ابزارهایی برای نظام حکمرانی کشور هستیم تا به هدف خود برای تحقق سهم واقعی فناوری اطلاعات در ارزش افزوده دست یابیم.

منصوری تصریح کرد: به رغم ظرفیت بالای اشتغال در حوزه تولید محتوا در بخش فناوری اطلاعات، اما به دلیل فقدان مهارت فارغ التحصیلان آی تی برای ورود به بازار کار، بخش IT بیکارترین فارغ التحصیلان دانشگاهی را به خود اختصاص می دهد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار یکی از مشکلات امروز بازار کار را عدم انطباق قابلیت های نیروی کار با نیاز واقعی اشتغال کشور عنوان کرد و یادآور شد: فارغ التحصیلان دانشگاهی باید برای ورود به بازار کار و کسب شغل مورد نظر بتوانند مهارت های مورد نیاز را کسب کنند.

ارسال نظر