سرنوشت هزاران موبایل احتکاری توقیف شده در هاله ای از ابهام!

رسانه کلیک - در حالی که بیش از یک ماه از توقیف گوشی های احتکار شده می‌ گذرد، هنوز از سرنوشت توزیع این گوشی ها در بازار اطلاعاتی منتشر نشده است.

سرنوشت هزاران موبایل احتکاری توقیف شده در هاله ای از ابهام!

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ حدود 2 ماه قبل وزیر ارتباطات لیست دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات گوشی تلفن همراه را منتشر کرد ( فهرست شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی منتشر شد ). در این لیست حدود 40 شرکت وجود داشت که به آنها مبلغی نزدیک به 220 میلیون یورو ارز تخصیص پیدا کرده بود.

این در حالی است که حدود یک ماه قبل وزیر ارتباطات از توقیف 50 درصد از گوشی های وارد شده احتکاری خبر داده بود. این در حالی بود که علاوه بر احتکار گوشی نزد واردکننده قسمتی از گوشی های وارد شده در شبکه توزیع به دست مشتری واقعی نرسیده بود.

گفتنی است، بر اساس آمارهای گمرک طی چهار ماهه نخست سال‌ جاری بیش از یک میلیون و 357 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به کشورمان وارد شد. ارزش گوشی های وارد شده حدود 228 میلیون دلار بوده است به طوری که این کالا یک و 50 صدم درصد از سهم ارزشی کل واردات را به خود اختصاص داده است ( یک میلیون و 357 هزار دستگاه تلفن همراه به کشور وارد شد ).

این گزارش حاکی است میزان واردات گوشی تلفن همراه به کشورمان طی چهار ماهه نخست سال‌ جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش 146 و 58 صدم درصد افزایش یافته است. گفتنی است طی چهار ماهه نخست سال گذشته 690 هزار و 764 دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 92 میلیون و 520 هزار دلار وارد کشور شده بود که 58 صدم درصد از سهم ارزشی کل واردات به کشورمان را شامل می‌ شد.

به این ترتیب اگر فرض بگیریم کل مبلغ تخصیص داده شده برای واردات گوشی با دلار 4200 تومانی تامین ارز شده باشد، آمار گمرک نشان می‌ دهد کل این مبلغ یعنی حدود 220 میلیون دلار وارد کشور شده است.

اطلاعات اولیه نشان می‌ دهد همچنان مراحل رسیدگی به تخلفات شرکت های سودجو ادامه داشته، اما نکته مهم این است که چه زمانی و با کدام سازوکار قرار است گوشی های احتکار شده به دست مشتری نهایی برسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز 27 تیر ماه با اشاره به وضعیت بازار موبایل گفته بود: تا 10 روز آینده بازار موبایل متعادل خواهد شد و در همین راستا نیز 100 هزار تلفن همراه توقیفی به بازار باز می‌ گردد ( بازار موبایل تا 10 روز دیگر به تعادل می‌ رسد ). هنوز از وضعیت عرضه این گوشی ها خبری در دست نیست، اما نکته مهم این است که بازار تلفن همراه به هیچ عنوان به تعادل نرسیده است.

ارسال نظر