سه حوزه استارتاپ زیان دیده از کرونا حمایت می‌شوند

رسانه کلیک - ‌مجری طرح حمایت از کسب و کارهای نوپای فاوا در سازمان فناوری اطلاعات از شناسایی و حمایت از سه حوزه استارتاپ زیان دیده از کرونا که بیشترین صدمه را دیدند خبر داد.

سه حوزه استارتاپ زیان دیده از کرونا حمایت می‌شوند

‌سعید روشنی با اشاره به تصمیم کارگروه وجوه اداره شده وزارت ارتباطات مبنی بر ارائه تسهیلات به کسب و کارهای نوپای زیان دیده از زمان شیوع ویروس کرونا گفت: برای حمایت از این کسب و کارهای متضرر شده ۳۰ میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شده که قابل افزایش است.

وی گفت: به محض شیوع ویروس کرونا، سه حوزه استارتاپ زیان دیده از کرونا که بیشترین میزان صدمه را به واسطه شرایط پیش آمده قرنطینه دیدند شناسایی کردیم که به نظر می‌رسد بیشترین میزان صدمه مربوط به پلتفرم‌های تحویل غذا، فروش خدمات بلیت، تور و گردشگری و حوزه خدمات در محل می‌شود.

روشنی ادامه داد: در این راستا از این کسب و کارها خواستیم در صورت تمایل لیست بیمه پرسنل و کد کارگاهی خود را به این شرط که پرسنل خود را تعدیل نکنند به ما ارائه دهند. در این صورت به ازای سه ماه حقوق هر پرسنل (حدود ۱۰ میلیون تومان) به کسب و کارها وام با بازپرداخت ۱۲ درصد پرداخت می‌شود.

مشاور سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه تا هفته گذشته تعداد کل درخواست‌ها حدود ۸۹ درخواست بود، افزود: البته بخش عمده‌ای از این درخواست‌ها شامل سه حوزه مدنظر نبوده و تاکنون با بررسی‌های مداوم از طریق کارگروه وام وجوه اداره شده به ۶ استارت آپ تأیید شده این تسهیلات تعلق گرفت.

وی گفت: هم اکنون در مرحله دوم بررسی درخواست‌ها هستیم و پس از بررسی لیست مورد نظر را برای تأیید کارگروه ارائه می‌دهیم که پس از تأیید به سرعت دستورالعمل آن منتشر و ارائه تسهیلات ابلاغ خواهد شد.

مجری طرح نوآفرین در سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به پیمایش وضعیت هر کسب و کار حوزه فناوری اطلاعات در بحران کرونا اضافه کرد: ما به دنبال آن هستیم تا علاوه بر سه حوزه مذکور، مدل حمایتی مان را برای سایر کسب و کارهای متضرر شده از بحران کرونا نیز اعمال کنیم و با توجه به این پیمایش به زودی لیست جدیدی از کسب و کارهای واجد شرایط دریافت و این تسهیلات را اعلام می‌کنیم.

به گفته وی پیمایش انجام شده نشان می‌دهد صدمه این بخش الزاماً ناشی از کاهش تعداد مشتریان نیست و زنجیره ارزش کسب و کارها نیز با مشکل مواجه شده است اما از سوی دیگر عده‌ای از کسب و کارها در این شرایط در حال رشد هستند. برای مثال پلتفرم‌های مربوط به پزشکی آنلاین و خدمات ویدئویی رشد بالایی را در این مدت تجربه کرده اند.

روشنی افزود: هم اکنون ۳۰ میلیارد تومان منابع برای حمایت از این کسب و کارها در نظر گرفته شده که قابل افزایش خواهد بود. حداکثر میزان پرداخت به یک کسب و کار مبلغ دو میلیارد تومان است که با بازپرداخت ۱۲ درصد به شرکت‌های واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

وی گفت: به واسطه همکاری صورت گرفته با صندوق نوآوری و شکوفایی شرکت‌هایی که واجد شرایط دریافت بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هستند از این صندوق وام دریافت می‌کنند و تسهیلات کمتر از این میزان، از محل وام وجوه اداره شده برای شرکت‌ها تأمین می‌شود در همین حال یک دوره ۱۲ ماهه تنفس برای بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده است.

ارسال نظر