کلیات تبدیل واحد پول کشور از ریال به تومان در مجلس تصویب شد

رسانه کلیک - نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات تبدیل واحد پول کشور از ریال به تومان را تصویب کردند. در صورت تصویب نهایی واحد پول کشور تومان می‌شود.

کلیات تبدیل واحد پول کشور از ریال به تومان در مجلس تصویب شد

با تصویب ماده واحده لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور واحد پول ایران تومان می‌شود و هر تومان برابر ده هزار ریال جاری و معادل یکصد قران است.

سخنگوی دولت در آستانه بررسی لایحه مربوط به حذف چهار صفر از پول ملی در مجلس شورای اسلامی گفت: «حذف چهار صفر یک کار لازم برای ساده کردن روابط مالی است.»

علی ربیعی شب گذشته در حساب توئیتر خود نوشت: «فردا در مجلس، برای اصلاح چهار صفر از پول ملی بحث می‌شود. مردم به تومان صحبت و مراکز رسمی به ریال ثبت می‌کنند. حتی تومان می‌نویسیم و تومن می‌گوئیم. حذف چهار صفر یک کار لازم برای ساده کردن روابط مالی است.»

تا ۵ سال دیگر واحد پول ایران تومان می‌شود

محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این ‌باره گفت: «امروز واحد پولی ما ریال و واحد ریزتر آن دینار است در حالی که این واحد ۵۰ سال قبل تعیین شده و اصلا دینار در مبادلات ما وجود ندارد و کسی هم همچنین پولی را در اختیار ندارد.»

بهمنی خاطرنشان کرد: «۳ سال برای بررسی اجرای این کار و ۲ سال هم برای اجرا و عملیاتی شدن این مصوبه زمان در نظر گرفته‌ایم تا جایگزین مناسبی برای واحد پولی کشورمان داشته باشیم لذا در مجموع واحد پولی کشور ظرف مدت ۵ سال تغییر خواهد کرد.»

مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه) به عنوان اولین دستور، لایحه یک فوریتی اصلاح قانون پولی کشور را بررسی کردند که کلیات تبدیل واحد پول کشور به تصویب رسید.

ارسال نظر