پیشی‌گرفتن تهران از برلین در نوآوری شهرها

رسانه‌ کلیک - دکتر سورنا ستاری در سخنان خود در طی هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس و جشنواره برترین های این پارک عنوان کرد: باید از مقام معظم رهبری تقدیر کنم زیرا اگر ایشان نبودند قضیه دانش بنیان در کشور جا نمی افتاد. ما ابزاری در این مسیر هستیم.

پیشی‌گرفتن تهران از برلین در نوآوری شهرها

وی با بیان اینکه امیدواریم که پارک فناوری پردیس به جایگاه واقعی خود برسد، بیان کرد: برای توسعه این پارک فناوری که تفاوت زیادی با سایر پارک‌های فناوری دیگر دارد و برای آن تلاش های زیادی کردیم.

به گفته معاون علمی و فناوری، فاز ۳ پارک فناوری پردیس به مرحله ای رسیده که ۳۰۰ شرکت در نوبت برای استقرار هستند.

وی در خصوص فاز چهارم پارک فناوری پردیس که آن را بهشت فناوری منطقه خواند، گفت: قرارداد فاز ۴ پارک فناوری پردیس منعقد شده که در ۵۰۰ هکتار خواهد بود و اکنون منتظر تائید شورای معماری شهر تهران هستیم.

ستاری افزود: تمام مسئولین این پارک باید بخواهند که پارک فناوری پردیس فرصت و محلی برای جذب نخبه های خارج از کشور باشند.

وی با بیان اینکه تعداد بازگشت کارآفرینان خارج کشور اخیرا بیشتر شده، تاکید کرد: می بینیم بعد از کرونا میزان برگشتشان بیشتر شده است.

وی افزود: در برنامه جذب نخبگان استقبال خوبی شده و پتانسیل خوبی در این زمینه وجود دارد؛ یکی از نتایج این برنامه جذب ۴۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها است که تنها۹۰ نخبه در چند سال اخیر جذب هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف شده‌اند. تاکنون ۱۸۰۰ نخبه به کشور بازگشته اند و دو سوم این افراد جذب شرکت‌ها و تعداد کمی از آنها جذب دانشگاه‌های بزرگ چون تهران و صنعتی شریف شده‌اند.

ستاری با بیان اینکه هیچکدام از پروژه های توسعه ای پارک فناوری پردیس مشکل مالی ندارد، تاکید کرد: توسعه پارک پردیس با شتاب زیادی اتفاق می‌افتد و امیدواریم طی یک سال آینده طرح ۵۰۰ هکتار پارک را تثبیت کنیم.

رتبه نوآوری در تهران بر اساس «GII»

وی با بیان اینکه در آخرین گزارش GII (رتبه بندی شهرهای نوآور)جایگاه تهران از رتبه ۴۶ به ۴۳ از نظر نوآوری ارتقا یافته است، گفت: تهران شهری است که تماماً بر اساس فناوری‌های نوین طراحی شده است و اکنون می بینیم که تهران رتبه بالاتری از نظر نوآوری از برلین دارد و این تنها با تلاش محققان جوان ما و استارت‌آپ ها محقق شده است.

ستاری با تاکید بر اینکه تهران شهری بر اساس فناوری و نواوری باید باشد، بیانکرد: کارخانجات نواوری و شتابدهنده ها، صندوق های خطرپذیر و... اینها مواردی بود که به ادبیات کشور اضافه شد و هنوز هم خیلی فاصله دارد با آن چیزی که باید باشد.

وی عنوان کرد: ما این یک سال آخر دولت را تلاش می کنیم که هیچ کس نتواند به عقب برگردد و تعداد شرکتهای دانش بنیان، کارنجات نوآوری، استارت آپها را به جایی می رسانیم که واقعا به عقب بر نگردد.

ستاری با بیان اینکه کشور در شرایط خوبی قرار ندارد که باید برای رفع این موضوع از پتانسیل موجود بهره ببریم، افزود:در حال حاضر دستگاه‌هایی همچون مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان تلاش می کنند.

وزرا به موضوع دانش بنیان علاقمند شده اند

ستاری با بیان اینکه اکنون می بینیم که بسیاری از وزرا که در سیستم های قدیمی دولت هم کار می کردند و فکر نمی کردیم، به سمت دانش بنیان روی آورده اند و علاقمند به مبحث دانش بنیان شده اند، افزود: مجلس شورای اسلامی هم علاقمند به حمایت از شرکتهای دانش بنیان است.

معاون علمی و فناوری که در این مراسم توسط مدیران برخی شرکتهای عضو پارک پردیس با اهدای لوح تصویر شهید ستاری مورد تقدیرقرار گرفت، گفت: عادت ندارم تقدیر شوم این بار اولی است که این چنین مورد تقدیر قرار می گیرم؛ اگر می دانستم به این مراسم نمی آمدم.

وی در پاسخ به متن تقدیر یکی از نمایندگان شرکت‌های مستقر در پارک که او را آقازاده‌ای خواند که آقازاده نیست گفت: من در سن ۲۲ سالگی که شاغل هم بودم پدرم را از دست دادم؛ ما جز بچه هایی هستیم که هیچ وقت از سهمیه استفاده نکردیم و با رتبه خوب وارد دانشگاه در مقاطع کارشناسی، ارشدو دکتری شدیم و در جنگ چیزهایی را دیده و درک‌ کردیم که بسیار باارزش است.

ستاری افزود: روی سنگ قبر پدرم تنها یک جمله نوشته شده و آن هم «سعی کردم خدمتگذار باشم» است.من هم نزدیک به هفت سال فعالیتم در این دولت را تلاش کردم خدمتگذار باشم.

او همچنین پس با اشاره به اینکه امسال احتمالا آخرین سال او به عنوان معاون علمی فناوری ریاست جمهوری است گفت: امیدوارم در سال های بعد نیز مسئولین و هیئت دولت جدید به این پارک بها بدهند و ما شاهد پیشرفت روزافزون آن باشیم.

ارسال نظر