به نظر می‌رسد گوشی‌های صاایران کاملا مونتاژ شده وارد شده باشند

رسانه کلیک - بر اساس اعلام ستار هاشمی، گوشی‌های صاایران به روش CBU تهیه شده‌اند. به زبان ساده‌تر این گوشی‌ها تماما به صورت مونتاژ شده از چین خریداری و در بازار ایران عرضه می‌شوند.

به نظر می‌رسد گوشی‌های صاایران کاملا مونتاژ شده وارد شده باشند

بر اساس گفته‌های ستار هاشمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روش CBU روشی رایج در تولید صنعتی است تا شرکت‌ها بتوانند پس از مطالعه روی محصول و دریافت بازخورد از بازار، به روش‌های دیگر تولید دست پیدا کنند. به گفته او تلفن‌همراه ویرا که مدتی قبل در فضای مجازی رونمایی شد و حاشیه‌هایی به همراه داشت در ابتدا به‌صورت CBU خریداری شده و پس از سنجیدن بازار، قرار است تا ۶ ماه دیگر تولید این گوشی به مرحله CKD برسد به این معنی که قطعات این گوشی کاملا در داخل مونتاژ شود.

مدت زمانی از رونمایی گوشی‌های صاایران نگدشته بود که کاربران شبکه‌های مجازی متوجه شباهت بسیار زیاد این گوشی با گوشی جدید برند چینی Ulefone شدند و پس از ان این شایعات با تایید مدیرعامل ایرانسل و وزیر ارتباطات تایید شد که این گوشی‌ها احتمالا به روش SKD و CKD (واردات به‌صورت قطعات منفصل و متصل و مونتاژ نهایی در کارخانه داخلی) ساخته شده‌اند. اکنون اما با توجه به گفته‌های معاون وزیر ارتباطات به نظر می‌رسد که این گوشی‌ها کاملا با روش CBU و مونتاژ شده وارد کشور می‌شوند.

CBU خلاصه‌شده‌ عبارت Completely Built Unit به‌معنای ''واحد کاملا ساخته ‌شده'' است و در صنعت خودروی کشورمان نیز رایج است، خودروسازان تا زمانی‌که تاسیسات مورد نیاز برای ساخت فراهم نشود ترجیح می‌دهند از این روش برای واردات خودرو استفاده کنند و به نظر می‌رسد در صنعت تولید موبایل نیز چنین موضوعی رخ داده است.

ستار هاشمی در گفتگوی خود با ایرنا تایید کرد که گوشی‌های ویرا یک محموله چند هزار تایی تلفن همراه بود تا بر اساس آن تقاضای بازار سنجیده و برنامه‌ریزی برای تولید انجام شود. او تاکید کرده تولید به معنی این نیست که صفر تا صد مراحل تولید را خود کشور انجام دهد و این مساله را گامی مهم برای رسیدن به تولید ملی به روش‌های دیگر یعنی SKD و CKD دانسته است:

«زمانی که گوشی تلفن همراه در قالب CBU تهیه می‌شود، ممکن است شباهت‌هایی با محصولات دیگر داشته باشد. این‌که تلفن همراه «ری برند» است را نمی‌دانم باید کارشناسان در این خصوص نظر بدهند. برندهای زیادی هستند که طراحی مدنظر خودشان را به کارخانه‌ای می‌دهند تا آن را تولید کند؛ مانند آنر. طبق برنامه‌ای که صاایران به ما داده است، در یک افق شش ماهه باید CKD تولید کنند ما حمایت‌های خود را ادامه دهیم؛ دغدغه اصلی ما این است.»

به گفته هاشمی اکثر تولیدکنندگان صنعتی در ابتدا کارشان را با CBU آغاز می‌کنند، و بعد با سنجش گنجایش بازار به سمت SKD می‌روند و در مرحله آخر به CKD می‌رسند. هاشمی اذعان داشته که تعرفه قطعاتی که امکان واردات آن وجود داشت، ۱۵ درصد و تعرفه واردات گوشی به‌صورت CBU (گوشی کامل) ۵ درصد بود که عملا به ضرر تولید کننده داخلی بوده است. وزارت ارتباطات نیز در ماه‌های اخیر تعرفه واردات قطعات موبایل را به ۵درصد کاهش داده شد تا مزیت اقتصادی برای تولید کننده ایجاد شود. او تاکید داشته وزارت ارتباطات اقدامات دیگری نیز در راستای تسهیل شدن تولید گوشی انجام داده که شیوع ویروس کرونا در روند آن تعویق ایجاد کرده است: «شیوع کرونا باعث شد تولید گوشی تلفن همراه با سرعت مورد انتظار ما پیش نرود. به دلیل بسته شدن مرزها امکان تأمین قطعات اولیه به تعویق افتاد »

وی همچنین از اعطاب ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از سوی وزارت ارتباطات برای تولید گوشی‌های صاایران خبر داد و گفت که این رقم منجر به تولید حدود ۷۰ هزار گوشی شده است. با یک محاسبه ساده می‌توان حساب کرد که یعنی هر گوشی ده میلیون تومان هزینه تولید در برداشته که به نظر رقم زیادی می‌رسد و هاشمی در این باره توضیح بیشتری نداده است.

ارسال نظر