برنامه های توسعه اینترنت کشور چه زمانی اجرایی می‌شود؟

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به اینکه برنامه های توسعه اینترنت کشور چه زمانی اجرایی می‌شود، از پیش‌بینی‌ها برای گسترش دسترسی خانوارها و کسب‌وکارها برای رسیدن به اینترنت پرسرعت خبر داد.

برنامه های توسعه اینترنت کشور چه زمانی اجرایی می‌شود؟

صادق عباسی شاهکوه در خصوص برنامه‌های وزارت ارتباطات برای توسعه اینترنت در کشور اظهار کرد: «مصوبه شورای عالی فضای مجازی به وزارت ارتباطات تکلیف کرده که در افق ۱۴۰۴ باید بیش از ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب‌وکارها به شبکه پرسرعت متصل شوند. در این مصوبه متوسط سرعت مدنظر برای دسترسی خانوار ۲۵ مگابیت بر ثانیه و برای کسب‌وکارها ۱۰۰ مگابیت در نظر گرفته شده است که یکی از فناوری‌هایی که می‌تواند این هدف را محقق کند، توسعه شبکه دسترسی فیبر نوری است؛ به این معنی که سرعت باید از طریق فیبر نوری منتقل شود.»

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطرنشان کرد این برنامه‌ریزی باید تا پایان سال ۱۴۰۳ اجرایی شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه این هدف باید با حضور بازیگران و اپراتورهای حوزه ICT محقق شود، افزود: «طبیعتا یکی از بازیگران برای تحقق این هدف، شرکت مخابرات ایران است که سهم قابل توجهی را از این بازار در اختیار دارد. در کنار مخابرات سایر اپراتورها هم باید پای کار بیایند؛ حتی تمایل داریم که اپراتورهای موبایل نیز وارد این چرخه شوند و برای رسیدن به این هدف کمک کنند.»

وی با بیان اینکه اپراتورهای موبایل و ثابت باید همگرا شوند، گفت: «اپراتورهای موبایل برای رفتن به سمت فناوری ۵G نیاز دارند که فیبر را به آنتن BTS برسانند و این مسئله انگیزه‌ای است که می‌تواند منجر به مشارکت و سرمایه‌گذاری اپراتورها در عرصه توسعه فیبر نوری شود.»

عباسی شاهکوه با تاکید بر اینکه یکی از وظایف رگولاتوری این است که برای اپراتورها انگیزه ایجاد کند، ادامه داد: «ما در رگولاتوری در تلاش هستیم که برای اپراتورها مشوق‌هایی در نظر بگیریم؛ همین‌طور نیز پیشنهاداتی در قانون بودجه داریم که در صورت تصویب، می‌تواند مشوق خوبی باشد. از سوی دیگر در مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم مصوباتی را برای توسعه اینترنت در نظر خواهیم گرفت.»

رییس رگولاتوری تاکید کرد: «به زودی سیاست‌های کلی توسعه اینترنت را در کشور اعلام خواهیم کرد.»

وی تصریح کرد: «کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به زودی مصوبه سیاست‌های کلی توسعه اینترنت را تصویب می‌کند، چراکه بخش ICT کشور باید بداند که ما در راستای توسعه این بخش به چه جهتی خواهیم رفت. دانستن سیاست‌های مصوب برای این بخش بسیار مهم است و تلاشمان این است که ظرف کمتر از یک ماه آینده این مصوبه را اعلام کنیم. آن زمان مشخص می‌شود که برای توسعه چه جاذبه‌هایی ایجاد کرده و در مسیر اجرا حرکت کرده‌ایم.»

منبع: مهر

ارسال نظر