کاربران مرورگر فایرفاکس همین حالا ویندوز خود را آپدیت کنند

 پس از گذشت پنج سال از اولین گزارش‌های مربوط به باگ عجیب Windows Defender و تأثیر منفی آن بر روی مرورگر فایرفاکس، بالاخره مایکروسافت به‌روزرسانی جدیدی را منتشر کرده است که این مشکل را حل می‌کند. کاربران پس از دریافت این به‌روزرسانی شاهد افزایش عملکرد ۷۵ درصدی مرورگر FireFox خواهند بود.

کاربران مرورگر فایرفاکس همین حالا ویندوز خود را آپدیت کنند

مایکروسافت به تازگی یک به‌روزرسانی مهم برای رفع باگ‌های اپلیکیشن ضد ویروس Windows Defender منتشر کرده است. مهم‌ترین ویژگی این به‌روزرسانی رفع یک باگ قدیمی است که باعث کندی مرورگر FireFox و ایجاد محدودیت‌های مختلف بر روی آن می‌شد.

طی پنج سال گذشته سیستم ضد ویروس و امنیت Microsoft Defender که به صورت پیش‌فرض همراه با سیستم‌عامل ویندوز بر روی رایانه‌های شخصی کاربران نصب می‌شود، به دلیل یک باگ نرم‌افزاری عجیب باعث ایجاد تأثیر منفی بر روی عملکرد و تجربه کاربری مرورگر فایرفاکس می‌شد.

این باگ باعث می‌شد که مولفه‌های اجرایی سرویس ضد بدافزار (MsMpEng.exe) عملکرد عجیبی از خود نشان داده و هنگام اجرای اپلیکیشن مرورگر FireFox میزان استفاده از CPU به شدت افزایش یابد.

کاربران زیادی گزارش داده‌اند که قابلیت Windows Defender به پردازنده فشار زیادی وارد آورده و زمانی که مرورگر محبوب Mozilla FireFox اجرا می‌دهد، با تأخیر و عدم پاسخگویی مواجه می‌شوند.

این مشکل برای اولین بار حدود ۵ سال قبل گزارش شد و در مدت زمان کوتاهی مشخص گردید که تنها بر روی مرورگر Firefox تأثیرگذار است و سایر نرم‌افزارهای رایج از جمله Edge و کروم هرگز با چنین مشکلی مواجه نشده‌اند.

نکته جالب آن است که توسعه‌دهندگان شرکت موزیلا بالاخره پس از پنج سال توانسته‌اند منبع این مشکل را کشف کرده و آن را به مایکروسافت گزارش دهند. طبق گزارش‌های منتشر شده توسط techspot،‌ هنگام راه‌اندازی مرورگر FireFox یک فایل اجرایی به نام MsMpEng.exe حجم بسیار زیادی از بار کاری را با عملکرد VirtualProtect به سمت هسته سیستم‌عامل ارسال می‌کند، در حالی که به صورت هم‌زمان رویداد‌های ویندوز (ETW) را هم ردیابی می‌کند.

مایکروسافت نیز با انتشار گزارشی در رابطه با این موضوع اعلام کرده است که این باگ باعث می‌شود مرورگر فایرفاکس تعداد بی‌شماری رویداد ETW تولید کرده و قابلیت Windows Defender سیستم‌عامل نیز حجم قابل توجهی از محاسبات بی‌فایده را بر روی آن‌ها انجام دهد.

به گفته توسعه‌دهندگان مرورگر فایرفاکس، در نهایت این باگ باعث می‌شود که میزان کارکرد پردازنده و فشار کاری موجود بر روی آن در مقایسه با سایر اپلیکیشن‌های مرورگر اینترنت تا ۵ برابر بیشتر باشد.

بالاخره یک به‌روزرسانی برای رفع این باگ عرضه شد
با تمام این تفاسیر، بالاخره پس از پنج سال و پس از مدت‌ها آزمایش و بررسی، مایکروسافت امروز یک به‌روزرسانی جدید (به نام mpengine.dll نسخه 1.1.20200.4) منتشر کرده است که بخش ضد بدافزار Windows Defender را از شر این باگ عجیب خلاص می‌کند.

بررسی‌های توسعه‌دهندگان شرکت موزیلا نشان می‌دهد که پس از دریافت این به‌روزرسانی توسط کاربران، آن‌ها شاهد افزایش خیره‌کننده ۷۵ درصدی عملکرد مرورگر وب فایرفاکس و همچنین کاهش سطح استفاده از CPU هستند.

مایکروسافت این به‌روزرسانی را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز 8.1 و ویندوز 7 نیز ارائه کرده است، زیرا موزیلا قصد دارد حداقل تا سال ۲۰۲۴ از این سیستم‌عامل‌های منسوخ شده مایکروسافت پشتیبانی کرده و آپدیت‌های مرورگر فایرفاکس را برای آن‌ها منتشر کند.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر