پاکسازی زباله های فضایی به کمک یدک کش هسته ای

 زباله های فضایی موجود در مدار زمین رفته رفته به یک معضل جهانی تبدیل شده اند که برای برنامه های فضایی مشکلاتی ایجاد می کنند. به تازگی آژانس فضایی روسیه اعلام کرد، قصد دارد از یدک کش های هسته ای برای پاکسازی مدار استفاده کند.

پاکسازی زباله های فضایی به کمک یدک کش هسته ای

یوری بوریسوف، مدیرعامل آژانس فضایی روسیه در جشنواره بین‌ المللی فیلم ‌ها و برنامه ‌های فضایی Tsiolkovsky در کالوگا گفت: این آژانس در حال بررسی امکان استفاده از یدک کش هسته‌ای برای پاکسازی مدار های مملو از زباله‌های فضایی است. این یدک کش بزرگ هسته ای به نام زئوس معرفی شده است که نام خود را از خدای اساطیری یونان باستان گرفته است.
وی در این رابطه تاکید کرد:‌ ما در حال بررسی راه های مختلفی برای پاکسازی مدار های مختلف زمین هستیم. به همین دلیل برنامه ای برای ساخت یدک کش هسته ای به نام زئوس داریم. من امیدوارم تا سال ۲۰۳۰ قادر به ساخت این یدک کش بزرگ بوده و بتوانیم این محصول را آماده کنیم.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود، این فضاپیما با منبع انرژی قدرتمند خود بتواند شرایط بحرانی موجود در مدار زمین را تغییر دهد.
بوریسوف در ادامه توضیحاتش گفت: ایده استفاده از این یدک کش برای پاکسازی مدار های بسیار بیضوی زمین ثابت است و این فضاپیما می تواند به انجام بیشتر وظایف تحقیقاتی کمک کند.

مدیر عامل آژانس فضایی روسیه همچنین به برخی از راه‌ های احتمالی برای مقابله با مشکل زباله ‌های فضایی، مانند بردن آنها به فضای عمیق یا جمع ‌آوری آن ها برای دفع اشاره کرد.
پیش از این قراردادی برای توسعه طرح اولیه یک یدک کش با انرژی هسته ای، برای استفاده در پروازهای فضایی عمیق، در دسامبر ۲۰۲۰ بین آژانس فضایی روسیه و دفتر طراحی آرسنال امضا شد. ارزش این قرارداد ۴ میلیارد و ۱۷۰ میلیون میلیارد روبل برآورد شده است. این پروژه قرار است تا ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۴ تکمیل شود.موسسه تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه، پژوهش ها و مطالعات لازم را برای این مأموریت انجام می دهد.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر