هوش مصنوعی دنیای سفر را چگونه تغییر می‌دهد؟

 ربات‌ها، چت بات‌ها و دیگر فناوری‌های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی در حال تغییر صنعت گردشگری هستند. با چنین وضعیتی در آینده چه چیزی در انتظار گردشگران و صنعت گردشگری خواهد بود؟

هوش مصنوعی دنیای سفر را چگونه تغییر می‌دهد؟

به نقل از دویچه وله، از چت جی پی تی بخواهید مکان‌هایی را در مایورکا که هنوز تحت تسلط گردشگران قرار نگرفته‌اند را توصیه کند و مناظر معروف و رستوران‌های آنجا را که در هر راهنمای سفری وجود دارد به شما پیشنهاد نماید. آن چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی توصیه می‌کند از کلیسای جامع پالما، شهر محبوب و زیبای سولر و بستنی فروشی کان دوان دسایگو با قرن‌ها قدمت بازدید کنید. به عبارت دیگر اگر به دنبال جواهرات پنهان در مسیر گردشگری هستید به چت جی پی تی اعتماد نکنید.

چت جی پی تی به خبرنگار "دویچه وله" می‌گوید: "وقتی صحبت از نکات داخلی می‌شود معمولا به ترجیحات و تجربیات شخصی مربوط می‌شود که من به عنوان یک مدل هوش مصنوعی ندارم. اگر به توصیه‌های خاص و شخصی نیاز دارید پیشنهاد من این است که با راهنمایان محلی یا افراد محلی که می‌توانند راهنمایی‌های خودی را به شما ارائه دهند مشورت کنید".

بدون گلوله نقره‌ای
با این وجود، پرس و جو‌های ساده‌تر و سرراست‌تر حوزه‌ای است که چت جی پی تی در آن برتری دارد. پرسیدن این پرسش از چت بات که چگونه می‌توانید با اتوبوس به میدان پلاکا دسپانیا در مرکز پالما برسید پاسخی سریع و دقیق به شما می‌دهد. به همین ترتیب پرسیدن از چت جی پی تی در مورد سوبراسادا یک سوسیس سنتی پاپریکا متعلق به مایورکا پاسخی به همان اندازه درست ارائه می‌دهد.

این امر را می‌توان در مورد سوال خبرنگار "دویچه وله" در این باره که آیا انعام دادن در آن جزیره مرسوم است یا خیر نیز مشاهده کرد که در پاسخ گفت به میزان ۱۰ درصد به طور کلی کاملا سخاوتمندانه قلمداد می‌شود.

|ولفرام هوپکن" استاد انفورماتیک کسب و کار در دانشگاه علوم کاربردی راونسبورگ - وینگارتن در جنوب آلمان می‌گوید: "تا زمانی که چت بات‌های خاص گردشگری ما را در شهر‌ها راهنمایی کنند زمان زیادی فاصله نداریم. این فناوری قطعا به اندازه کافی پیشرفته است. اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال حاضر به طور گسترده در سایر زمینه‌های گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرند".

هوش مصنوعی در حال حاضر گسترده شده است
امروزه از هوش مصنوعی بیش‌تر برای بهینه سازی عملیات شرکت استفاده می‌شود اگرچه مسافران همواره از این موضوع آگاه نیستند. برای مثال، خطوط هوایی از هوش مصنوعی برای پیش بینی تعداد مسافرانی که پرواز‌های خود را لغو می‌کنند استفاده می‌کنند. سایر شرکت‌ها برای شناسایی رزرو‌های آنلاین جعلی به چنین فناوری‌ای تکیه می‌کنند. در ونیز حتی از هوش مصنوعی برای کنترل جمعیت استفاده می‌شود.

هوپکن می‌گوید: "در حال حاضر اپلیکیشن‌های کاربردی هوش مصنوعی وجود دارند که توسط مسافران، ارائه دهندگان خدمات، مقاصد گردشگری و پلتفرم‌های سفر آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرند".

مسافران تعطیلات یا افرادی که صرفا برای تعطیلات برنامه‌ریزی می‌کنند ممکن است در زمینه‌های دیگر نیز با سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مواجه شده باشند. این روز‌ها اغلب اگر با یک اپراتور تور بزرگ تماس گرفته شود به احتمال زیاد یک چت بات آنلاین در مقابل یک شخص واقعی قرار خواهد گرفت. سپس سیستم‌های هوشمندی وجود دارند که برای مثال توسط پلتفرم‌های رزرو هتل برای ارائه پیشنهادات متناسب با نیاز‌ها و ترجیحات خاص مشتریان استفاده می‌شوند.

تازه‌ترین، اما نه کم اهمیت‌ترین ربات‌ها به تدریج وظایفی را بر عهده می‌گیرند که توسط کارکنان هتل و رستوران انجام می‌شوند.

با این وجود، ربات‌هایی که ظروف کثیف را از روی میز رستوران جمع آوری کرده و به آشپزخانه انتقال می‌دهند چندان پیچیده نیستند. هوپکن می‌گوید: "چنین ربات‌هایی واقعا نمی‌توانند به طور مستقل در رستوران‌ها حرکت کنند. گذشته از این، ممکن است همه مشتریان مایل به تعامل با وسایل خودکار نباشند. به همین خاطر است که اپلیکیشن‌های کاربردی هوش مصنوعی در برخی از حوزه‌های تجارت گردشگری مورد استفاده قرار خواهند گرفت، اما در برخی از حوزه‌های دیگر مورد بررسی قرار نمی‌گیرند".

کورکورانه به چت جی پی تی اعتماد نکنید
هوپکن اطمینان دارد که فناوری‌هایی مانند چت جی پی تی اهمیت فزاینده‌ای خواهند داشت. پاسخ‌های نادرست یا کاملا نادرست چت بات‌ها در زمینه گردشگری احتمالا پیامد‌های جدی یا خطرناک‌تری نسبت به سایر زمینه‌ها دارند به ویژه زمانی که صحبت از پرس و جو‌های گردشگران مطرح می‌شود. برای مثال، هر فردی که توصیه چت جی پی تی را در مورد بازدید از کاخ ماریونت مایورکا اقامتگاه تابستانی خاندان سلطنتی در حومه پالما دنبال کند ناامید خواهد شد، زیرا در‌های آن کاخ برای بازدید عموم باز نیستند.

باید دید که آیا چت بات‌ها یا ربات‌های گفتگو واقعا جایگزین کتاب‌های راهنمای آزمایش شده گردشگری یا انسان‌های راهنمای سفر و گردشگری خواهند شد یا خیر. به نظر می‌رسد چت جی پی تی نیز خود فکر نمی‌کند که به این زودی‌ها چنین قدرتی داشته باشد و در پاسخ به پرسش خبرنگار "دویچه وله" می‌گوید: "اگرچه می‌توانم به عنوان یک دستیار دیجیتالی مفید باشم، اما فکر نمی‌کنم بتوانم از تجربیات و نظراتی که راهنمایان سفر و مردم محلی ارائه می‌دهند استفاده کنم".

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر