لمس دنیای مجازی با دستکش های واقعیت مجازی

در حال حاضر دستکش های واقعیت مجازی بازخورد لمسی وجود دارند که حس لامسه شبیه سازی شده را به کاربران ارائه می دهند، اما معمولا چند هزار دلار قیمت دارند. هدف از تولید دستکش پالس در دسترس‌تر کردن فناوری است، زیرا قیمت آن تنها ۲۹۹ دلار است.

لمس دنیای مجازی با دستکش های واقعیت مجازی

دستکش پالس (Pulse) توسط کارآفرین اهل کلرادو به نام سم بیکر (Sam Baker) اختراع شد و اکنون این دستکش از طریق استارتاپ فناوری او به نام Bifrost، در حال توسعه است.

بیکر توضیح می دهد: حسگرهای درون دستکش می ‌توانند حرکات و موقعیت دست را تا کمتر از یک میلی‌متر ردیابی کنند. وقتی کاربر یک شیء مجازی را در دست می ‌گیرد، محرک ‌های دستکش مقادیر مختلفی تنش را به هر انگشت اعمال کرده و اندازه، شکل و انعطاف ‌پذیری مورد را شبیه ‌سازی می ‌کنند.

به همین ترتیب، اگر کاربر دست خود را برای لمس یک سطح سخت مجازی مانند دیوار دراز کند، محرک‌ ها مقاومتی را ایجاد می‌ کنند که پوشنده با انجام این کار آن را احساس می‌ کند. علاوه بر این، بافت سطوح مختلف مجازی از طریق ارتعاشات در هر یک از سرپوش های انگشتان دستکش شبیه سازی می شود.

شرکت سازنده این محصول ادعا کرده که نمونه اولیه فقط ۱۴۲ گرم وزن دارد و برخلاف بسیاری از دستکش های بازخورد لمسی موجود، نیازی به استفاده از هیچ سخت افزار خارجی ردیابی حرکت ندارد. همچنین به طور خاص با در نظر گرفتن بازی طراحی شده است، در حالی که هدف دستکش های دیگر بیشتر در استفاده های سازمانی است.

دستکش پالس در حال حاضر در قالب یک کیت توسعه دهنده ارائه می شود که شامل مجموعه ای از دو دستکش است. با فرض اینکه این محصول به زودی به تولید انبوه برسد، شرکت سازنده تعهد کرده که آن را به مبلغ ۲۹۹ دلار عرضه خواهد کرد. امید است که توسعه‌ دهندگان بازی های کامپیوتری بتوانند این فناوری را در نرم‌ افزارهای تولیدی خود ادغام کنند و در نتیجه بازی ‌های زیادی تولید شود که در آن‌ها می‌ توان از این دستکش برای لمس دنیای مجازی در بازی ها استفاده کرد.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر