چین صاحب قدرتمندترین تونل باد مافوق صوت جهان

تونل باد JF-۲۲ در چین اکنون قدرتمندترین تونل باد مافوق صوت جهان است که برای رسیدن به سرعت ۳۰ ماخ یا ۳۰ برابر سرعت صوت، از فناوری منحصر به فردی استفاده می‌کند.

چین صاحب قدرتمندترین تونل باد مافوق صوت جهان

به نقل از آی‌ای، در پنج سال گذشته، ساخت و ساز در تاسیسات موسسه مکانیک در منطقه کوهستانی هوایرو (Huairou) در شمال پکن در حال انجام بوده است.

به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، ارزیابی نهایی تایید کرد که چین قدرتمندترین تونل باد جهان را ساخته و به طور قابل توجهی جاه‌طلبی‌های خود را برای سایر فناوری‌های مافوق صوت افزایش داده است.

هایپرسونیک یا مافوق صوت، به سفر با سرعت پنج برابر سرعت صوت (۵ ماخ) اشاره دارد که حوزه‌ای مورد علاقه برای کاربردهای نظامی و غیرنظامی است. رقابت برای ساخت سلاح‌های مافوق صوت در چند سال گذشته بین کشورها در جریان بوده و شدت گرفته است و کارشناسان می‌گویند که چین ممکن است از قبل بر این فناوری تسلط یافته و آن را به کار گرفته باشد.

استفاده غیرنظامی از این فناوری، سفرهای هوایی با سرعت بالا را برای مردم عادی که مورد توجه دولت چین نیز هست، امکان‌پذیر می‌کند. این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ ناوگانی از هواپیماهای مافوق صوت را مستقر کند.

رفتن فراتر از ۵ ماخ

با پیشروی چین در تحقیقات مافوق صوت، این کشور در حال پیشرفت در مورد آنچه می‌توان به دست آورد و رسیدن به سرعت فراتر از ۵ ماخ در فرآیندی است که به آن «گسستگی مولکولی» (molecular dissociation) گفته می‌شود، چرا که ممکن است مولکول‌های هوا در این فرآیند به اتم‌های تشکیل دهنده خود تجزیه شوند یا به طور کلی چند ماده شیمیایی تشکیل دهند. بنابراین، درک جریان‌های پیچیده مرتبط با این پدیده قبل از ساخت یک هواپیما یا سلاح‌هایی که فراتر از این سرعت‌ها حرکت می‌کنند، ضروری است.

آزمایش تونل بادف ابزاری حیاتی است که می‌تواند به شناسایی نقص‌های طراحی یا خطر خرابی قبل از ساختن یک نمونه اولیه در مقیاس کامل کمک کند.

مرکز تحقیقات لانگلی ناسا در ایالات متحده دارای یک تونل باد است که سرعت آن تا ۱۰ ماخ می‌رسد. با این حال، چین از این سرعت‌ها بسیار بالاتر رفته است.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر