چرا رگولاتوری بی پروا از اینترنت‌های موبایل حمایت می‌کند؟

رسانه کلیک - شرکت‌های اینترنت ثابت روز به روز با بحران‌های جدی روبرو شده و تعدیل نیروی انسانی می‌کنند، زیرا رگولاتوری بی‌پروا از اپراتورهای همراه حمایت می‌کند و یارانه‌های بیشتری به آنها می‌دهد. دلیل حمایت بیش از حد رگولاتوری از موبایلی‌ها چیست؟

چرا رگولاتوری بی پروا از اینترنت‌های موبایل حمایت می‌کند؟

علی ذاکر مدیرعامل شرکت ماهان‌نت و از مدیران فعال این حوزه دلیل این حمایت را دریافت درآمد ده‌برابری دولت و رگولاتوری از اپراتورهای همراه نسبت به اینترنت ثابت می‌داند.

مدیرعامل ماهان‌نت درباره این موضوع اظهار داشت: فرکانس باارزش ترین منبع محدود هر کشور است که بایستی به درستی به شرکت‌ها اختصاص یابد. در تمام دنیا هر تکه باند فرکانسی به قیمت بسیار بالایی به شرکت‌ها واگذار می شود؛ اما در کشور ما به خاطر همکاری رگولاتوری و دولت با موبایلی‌ها به جای واگذاری باند فرکانس با قیمت واقعی، دولت با قیمت پایین فرکانس را واگذار کرده و در عوض در درآمد شرکت‌ها درصد بالاتری را ( حدود ۳۱ درصد) دریافت می کند. حال آنکه مبلغ تسهیم درآمد دولت از شرکت‌های ثابت (ارتباطات ثابت) حدود ۳ درصد است.

ناامیدی شرکت‌های اینترنت ثابت

وی ادامه داد: بنابراین با توجه به اینکه درآمد دولت از موبایلی‌ها بسیار بالاتر است نمی خواهد سیاستی را اتخاذ کند تا نقدینگی به سمت شرکت‌های اینترنت ثابت حرکت کرده و درآمد خود را نیز کاهش دهد؛ بدین خاطر سازمان تنظیم مقررات هر جا که بالاجبار و با فشار شرکت‌های دیگر، قانونی را برای کنترل موبایلی‌ها وضع می‌کند، هنگام نظارت بر حسن اجرای این قوانین آنچنان ضعیف عمل می‌کند که قانون وضع شده را بی‌اثر می‌کند و شرکت‌های اینترنت ثابت را از اقدام‌های بیشتر ناامیدتر از قبل می‌کند.

حذف تدریجی شرکت‌های اینترنت

ذاکر همچنین گفت: در دنیای ICT عامل «زمان ورود به بازار» از عامل تکنولوژی اگر مهمتر نباشد کم اهمیت تر نیست. در چند سال گذشته بدلیل عدم توجه به دغدغه‌های حوزه اینترنت ثابت زمان کاملا به زیان این شرکت‌ها سپری شده و در صورت عدم اقدام جدی توسط سیاست‌گذاران این حوزه تا چند سال دیگر با برندهای محبوب و قدیمی که همه مردم برای اولین مرتبه اینترنت را با آنها تجربه کردند حذف خواهند شد.

ارسال نظر