همه شهرها زیر پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار گرفتند

رسانه کلیک - پوشش نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه در همه نقاط کشور، از مهم ترین اقدامات دولت دوازدهم برای تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات و توسعه دسترسی همگانی به امکانات ارتباطی بوده است.

همه شهرها زیر پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار گرفتند

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا؛ حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری مرداد ماه پارسال در معرفی محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم به مجلس، توسعه فرهنگ و استفاده قانونمند از ظرفیت فناوری اطلاعات، استفاده از این فناوری برای تولید اشتغال و خلق ثروت، شبکه ملی اطلاعات و ارایه دسترسی مردم به این شبکه و ورود بخش خصوصی و رعایت حقوق شهروندی و زمینه سازی برای ایمن سازی فضای مجازی را از اولویت های وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم برشمرد.

اکنون در نخستین سال روی کار آمدن دولت دوازدهم، آمارهای منتشره گویای تلاشی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تحقق خواسته رییس جمهوری به کار گرفته است.

تازه ترین گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه در نقاط کشور نشان می دهد تعداد مشترکان پهن باند ثابت و سیار (نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه) به بیش از 66.5 میلیون مشترک در شهریور ماه امسال رسیده و پوشش سراسری نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه در همه شهرهای کشور کامل شده است ( کل کشور به نسلهای سوم و چهارم شبکه موبایل مجهز شد ).

دولت دوازدهم برای تحقق توسعه دسترسی امکان ارائه اینترنت بی‌ سیم (WiFi)‌ رایگان توسط اپراتورهای غیردولتی در برخی از اماکن عمومی پرتردد را فراهم کرد و اکنون ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌ الملل کشورمان به یک هزار و 500 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

وضعیت شاخص‌ های کلیدی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

تازه ترین گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان می دهد میزان دسترسی 80 درصد خانوارها به پهن باند که در پایان سال 1395 نزدیک به 62.9 درصد بود، اکنون به 82.4 رسیده و وضعیت ارائه خدمات دولت به صورت الکترونیکی که در پایان سال 1395 به 20 درصد رسیده بود، به 40 درصد رشد یافته است.

افزایش میزان دسترسی روستاها

برقراری امکان دسترسی پرسرعت به 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار یکی از اهداف دولت یازدهم بود که این امر تا پایان سال 1395 به 71.8 درصد رسید؛ این شاخص در دولت دوازدهم با 74.7 درصد رشد مواجه شده تا نشان دهد این دولت درباره کاهش فاصله دیجیتالی در کشور پایبند به اهداف در نظر گرفته شده است.

همچنین درصد تعداد روستاهای دارای ارتباط در حالی تا پایان سال 1395 به 89.44 درصد رسیده بود که این میزان در دولت دوازدهم با رقم 89.63 درصد مواجه شده است.

شاخص توسعه دسترسی پرسرعت روستایی که تا پایان سال 1395 برای بیش از 27 هزار و 397 روستا محقق شده بود، اکنون به 28 هزار و 551 روستا ارتقا یافته است.

تلاش برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه

یکی از اهداف طراحی شده در برنامه ششم توسعه کشور افزایش ترانزیت ترافیک به 30 ترابیت بر ثانیه (30 هزار گیگابیت) است که تازه ترین گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان می دهد این شاخص تا پایان سال 1395 به 558 گیگابایت بر ثانیه رسیده بود و اکنون به یک هزار و 500 گیگابایت افزایش یافته است.

ظرفیت قطب (هاب) پستی کشور نیز از هزار و 118 کیلوگرم تا پایان سال 1395 اکنون به میزان یک هزار و 665 کیلوگرم رشد یافته و خدمات نوین پستی که پایان سال 1395 حدود 24 خدمت بود، به 26 خدمت رسیده است.

مهم ترین شاخص‌ های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

شبکه اصلی فیبرنوری کشور که در پایان سال گذشته 67 هزار و 479 کیلومتر بود، در دولت دوازدهم با رشد خوبی مواجه شد و اکنون این میزان به بیش از 68 هزار و 40 کیلومتر توسعه یافته است.

شبکه اصلی انتقال کشور که در انتهای سال گذشته 10 هزار و 41 گیگابایت بر ثانیه بود، اکنون به 22 هزار و 121 گیگابایت بر ثانیه توسعه داده شده است؛ همچنین شبکه آدرس (IP) داخلی که تا پایان پارسال 6 هزار و 968 گیگابایت برثانیه بود، اکنون به 7 هزار و 266 گیگابایت بر ثانیه ارتقا یافته است.

در زمینه پهنای باند بین‌ الملل نیز این شاخص در پایان سال 96 برابر هزار و 500 گیگابایت برثانیه بود که اکنون به هزار و 706 گیگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرد.

با اینکه تا پایان سال 1395 ضریب نفوذ مشترکان اینترنت پرسرعت فعال به 72.35 درصد رسیده بود، در دولت دوازدهم این رقم به 81.28 درصد افزایش یافته و علاوه بر آن ضریب نفود تلفن همراه از 104.28 درصد در پایان سال 95 به 110.77 درصد رسیده است.

ارسال نظر