توقف احداث دکل‌ های غیرمجاز اپراتورهای همراه/ مردم بدون مجوز با اپراتورها همکاری نکنند

رسانه کلیک - مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر از توقف احداث دکل‌ های غیر مجاز اپراتورهای تلفن همراه در سطح شهر تهران خبر داد.

توقف احداث دکل‌ های غیرمجاز اپراتورهای همراه/ مردم بدون مجوز با اپراتورها همکاری نکنند

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدرضا قنادان مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر عنوان کرد: نظر به ضرورت اجرایی ساختن مصوبه "ساماندهی دکل‌ ها، آنتن‌ ها و ایستگاه‌ های ارتباط رادیویی در شهر تهران" شورای اسلامی شهر تهران و در راستای حفظ حقوق شهروندان و نیز حمایت از اپراتورهای دارنده پروانه همسو با سیاست‌ های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ارتباط مشترک شهر بنا دارد تا با جذب شرکت‌ های پیمانکار که فراخوان شناسایی ایشان منتشر شده است، به جمع‌ آوری دکل‌ های غیر مجاز اپراتورهای تلفن همراه در سطح شهر تهران اقدام کند.

وی اظهار کرد: در این باره هماهنگی‌ های لازم با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز شهرداری‌ های مناطق صورت گرفته است و امیدواریم به نتایج مطلوب و محسوسی دست پیدا کنیم.

قنادان افزود: ما در وهله اول تحقق همه تسهیلات و مقدمات لازم برای ایجاد فضای مناسب جهت توسعه زیرساخت شبکه در شهر را در اولویت قرار دادیم و الان می‌ توانیم ادعا کنیم این فضا برای حاکمیت قانون و ضوابط در این حوزه ایجاد شده است و برای اشخاصی که بخواهند به صورت قانونی در این بخش فعالیت کنند، مسیر هموار است.

از ظرفیت ماده 100 برای برخورد با متخلفان استفاده می‌ کنیم

مدیر عامل شرکت ارتباط مشترک شهر با اشاره به بهینه‌ سازی فرآیند رسیدگی به درخواست‌ های نصب دکل از یک طرف و تشدید نظارت و کنترل شهرداری بر فرآیند توسعه شبکه اپراتوری تهران و برخورد قانونی شفاف و قاطع با نصب و راه‌ اندازی دکل‌ های غیر مجاز اپراتورهای تلفن همراه بیان کرد: نصب دکل‌ های فاقد مجوز توسط دارندگان پروانه اپراتوری در سال 1397 متوقف شده است، با این حال تعداد بسیار زیادی پرونده کمیسیون ماده 100 از سال های قبل باز مانده است که ضرورت دارد در اسرع وقت تعیین تکلیف شوند.

وی در خصوص دکل‌ های غیر مجاز اپراتورهای تلفن همراه ادامه داد: کمیسیون ماده 100 ظرفیت قانونی بالایی را در اختیار این شرکت برای برخورد با تخلفات ایجاد کرده است که از آن به نفع شهروندان استفاده خواهیم کرد.

در مورد دکل منطقه 17 تذکر داده بودیم

قنادان درباره دکل سقوط کرده در منطقه 17 در طوفان اخیر گفت: این شرکت بارها به صورت مکتوب غیر مجاز بودن آن را تذکر داده بود که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت. این حادثه می توانست خسارات جبران ناپذیری به وجود بیاورد چنان که پیشتر شاهد موارد مشابه بوده ایم.

وی با بیان اینکه ایستایی دکل و مقاومت سازه، بهداشت تشعشعات امواج الکترومغناطیسی، ضوابط شهرسازی و نیز نیازهای مخابراتی منطقه چهار حوزه اصلی مورد توجه و بررسی در خصوص درخواست‌ های احداث دکل‌ های مخابراتی و ارتباط رادیویی هستند، اضافه کرد: همانطور که ملاحظه می‌ شود، این چهار حوزه بسیار کلیدی بوده و با سلامت شهروندان ارتباط تنگاتنگی دارند و از شهروندان محترم نیز انتظار می‌ رود تا صرفا در صورت وجود مجوز شرکت ارتباط مشترک شهر وارد قرارداد اجاره املاکشان به اپراتورها جهت احداث دکل‌ های مخابراتی شوند.

قنادان اظهار داشت: این شرکت نیز می‌ تواند به شهروندان تهرانی این اطمینان را بدهد که دکل‌ های مجاز انطباق لازم با ضوابط را دارند و در صورتی که در نزدیکی منازل و محل سکونتشان دکل مخابراتی مجاز وجود دارد، جایی برای نگرانی نیست، هرچند در صورت درخواست ایشان شرکت ارتباط مشترک شهر اقدام به کنترل مجدد میزان تشعشعات امواج الکترومغناطیسی خواهد کرد.

با توجه به حساسیت‌ های ویژه در حوزه بهداشت تشعشعات و نیز راه‌ اندازی سامانه‌ های پایش مستمر توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اندازه گیری‌ های موردی انجام شده گزارش های موجود نشان می‌ دهد تهران از نظر میزان تشعشع امواج الکترومغناطیسی در وضعیت مطلوب قرار دارد.

براساس ضوابط شهرداری نصب هرگونه سازه در شهر نیاز به اخذ مجوز از شهرداری است. شرکت ارتباط مشترک شهر، مسئولیت صدور مجوز احداث سایت‌ ها و دکل های مخابراتی و ارتباطی با در نظر گرفتن الزامات شهرسازی و زیباسازی در سطح شهر تهران را بر عهده دارد.

کلیه درخواست‌ های واصله ابتدا توسط کارشناسان مورد بررسی و بازدید عینی قرار گرفته سپس گزارشات حاصله جهت تصمیم گیری نهایی به کارگروه فنی (متشکل از نماینده شورای اسلامی شهر تهران، نماینده معاونت شهرسازی و معماری (اداره کل معماری و ساختمان)، نماینده معاونت خدمات شهری (اداره کل امور خدمات شهری - سازمان زیباسازی - سازمان پارک‌ ها و فضای سبز)، معاونت برنامه‌ریزی (سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات)، معاونت حقوقی، شورا و امور مجلس (اداره کل حقوقی)، نماینده شرکت ارتباط مشترک شهر) ارجاع و در صورت تائید در کارگروه فنی مجوز احداث صادر می‌ شود.

ارسال نظر