مجازات تهدیدهای اینترنتی چیست؟

رسانه کلیک - ممکن است تصور کنید اتفاقاتی که در فضای مجازی رخ می‌ دهد، تنها منحصر به همان فضاست و مشکلاتی که برایتان پیش‌ می‌آید، قابل پیگیری نیست، در حالی که اگر کسی در شبکه‌ های اجتماعی و فضای مجازی حتی شما را تهدید کند، می‌ توانید موضوع تهدیدهای اینترنتی را از نظر قانونی پیگیری کنید.

مجازات تهدیدهای اینترنتی چیست؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ جرایم رایانه‌ ای، سوء استفاده از رایانه‌ با هدف اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی را شامل می‌ شود که برای هریک از آن‌ ها در قوانین جرایم رایانه‌ ای مجازاتی در نظر گرفته شده است. قانون جرایم رایانه‌ ای نیز در سال ۱۳۸۸ برای تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از سامانه‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. از طرفی قانون مجازات اسلامی هم مجازات‌ هایی را برای موارد این‌ چنینی در نظر گرفته است.

از این رو، تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی شود، خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که بر اساس ماده ۶۶۹ قانون ‌مجازات ‌اسلامی تا ۷۴ ضربه ‌شلاق و یا تا دو سال حبس برای آن در نظر گرفته ‌شده ‌است.

بنابراین همین‌ که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی (شامل عکس‌ ها، متن چت‌ ها، صدای ضبط‌ شده، فیلم و غیره) کرده باشد، حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد (که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌ شوند)، ارتکاب جرم «تهدید» از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.

برخلاف تصور عموم که متن گفت‌ و گو در شبکه‌ های اجتماعی، ایمیل، صدای‌ ضبط‌ شده و فیلم را جزو دلایل قابل استناد به‌ شمار نمی‌ آورند، قانون، «ادله الکترونیکی» را به ‌رسمیت شناخته است؛ بنابراین اگر کسی خانواده شما و فرزندانتان را در شبکه‌ های اجتماعی یا تلفن‌ همراه یا ایمیل، تهدید کرده است، باید بدانید تمام این محتواها در دادگاه به عنوان دلیل از شما و علیه شخص تهدیدکننده پذیرفته خواهند شد.

دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تائید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت. پس اگر از جانب کسی با تهدیدی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مواجه شدید، می‌ توانید از طریق دادسرا اقدام کنید و یا از طریق سایت پلیس فتا موضوع تهدیدهای اینترنتی را پیگیری کنید.

ارسال نظر