جاسوس افزار موبایلی «پگاسوس» در 45 کشور شناسایی شد

رسانه کلیک - مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ریاست جمهوری (افتا) نسبت به گسترش جاسوس افزار موبایلی پگاسوس در 45 کشور هشدار داد و اعلام کرد: این بدافزار توسط رژیم صهیونیستی توسعه یافته است. 

جاسوس افزار موبایلی «پگاسوس» در 45 کشور شناسایی شد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ براساس تحقیقات تازه‌ ای که آزمایشگاه Citizen منتشر کرده، جاسوس افزار موبایلی پگاسوس (Pegasus) طی دو سال گذشته در ۴۵ کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

نرم افزار Pegasus یک بدافزار نظارتی است که توسط گروه NSO وابسته به رژیم صهیونیستی توسعه داده شده و می‌ تواند دستگاه‌ های اندروید و آیفون (ios) را آلوده کند. این نرم‌ افزار جاسوسی به صورت اختصاصی به دولت‌ ها و آژانس‌ های امنیتی فروخته می‌ شود.

در آگوست گذشته آزمایشگاه Citizen شواهد و مدارکی از حمله به ۱۷۵ هدف در جهان منتشر کرده است که از نرم‌ افزار جاسوسی NSO استفاده شده است. در گزارش‌ های منتشر شده از سازمان عفو بین الملل تایید شده است که فعالان حقوق بشر مورد هدف نرم‌ افزار جاسوسی قرار گرفته‌ اند و موارد گزارش شده مربوط به کشورهای پاناما، امارات متحده عربی، مکزیک و عربستان سعودی است.

اخیرا گزارشی توسط آزمایشگاه Citizen منتشر شده که نشان می‌ دهد میزان آلودگی‌ های Pegasus بیش از چیزی است که در ابتدا تصور می‌ شد.

در بازه زمانی بین آگوست ۲۰۱۶ و اگوست ۲۰۱۸، پژوهشگران بررسی‌ هایی را روی سرورهای نرم افزار جاسوسی Pegasus با تکنیک جدید Athena، انجام داده‌ اند. در بررسی‌ های انجام شده، ۱۰۹۱ آدرس IP و ۱۰۱۴ اسم دامنه تشخیص داده شد که با سرور های Pegasus مرتبط بوده‌ اند.

کارشناسان مکان آلودگی‌ ها را از روی اطلاعات موقعیت جغرافیایی سرورهای DNS بدست آورده‌اند، اما به دلیل استفاده از ارتباطات ماهواره‌ای و VPN ها، ممکن است این موقعیت‌ ها دقیق نباشد.

این آلودگی در بیش از ۴۵ کشور وجود داشته است.

ارسال نظر