افزایش تعرفه اینترنت همراه به کمیسیون تنظیم مقررات ارجاع می‌ شود

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص افزایش قیمت تعرفه اینترنت همراه گفت: موضوع افزایش قیمت تعرفه اینترنت همراه را برای بررسی به کمیسیون تنظیم مقررات ارجاع می‌ دهیم و اگر این افزایش قیمت توجیه نداشته باشد، قیمت‌ ها را به وضعیت قبلی برمی‌ گردانیم.

افزایش تعرفه اینترنت همراه به کمیسیون تنظیم مقررات ارجاع می‌ شود

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ محمد جواد آذری‌ جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران عنوان کرد: هدف از اجرای طرح تحول دیجیتال، رشد شاخص‌ های بهره‌ وری است، چون در هر حوزه‌ ای نیاز به افزایش بهره‌ وری وجود داشته باشد طرح تحول دیجیتال می‌ تواند به ما کمک کند.

وی اظهار کرد: برای مثال اگر بخواهیم در بخش کشاورزی بهره‌ وری میزان آب مصرفی را بالا ببریم، تحول دیجیتال با استفاده از سنسورهای اینترنت اشیا و سیستم‌ های ارتباطی، پردازشی و دستوردهی آبیاری را به صورت هوشمند انجام می‌ دهد و بهره‌ وری میزان مصرف آب افزایش می‌ یابد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه انرژی می‌ توان با کنتورهای هوشمند این کار را انجام داد، افزود: در تحول دیجیتال در حوزه سلامت، شهر هوشمند و هر حوزه‌ دیگری که نیاز به افزایش بهره‌ وری باشد، ابزارهای فناوری در اختیار شما قرار می‌ گیرد تا بهره‌‌ وری را افزایش دهد و به این فرآیند تحول دیجیتال گفته می‌ شود.

آذری جهرمی بیان کرد: این شرکت‌ های دانش‌ بنیان و کسب‌ و کارهای نوپا هستند که باید ابزارهای فناوری مورد نیاز این طرح را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور ما در بسیاری از حوزه‌ ها از کاهش بهره‌ وری رنج می‌ برد و می‌ توان بهره‌ وری را به میزان زیادی افزایش داده تا ایران از این نظر در جایگاه بهتری قرار گیرد، ادامه داد: فضای بکر و خوبی برای توسعه بهره‌ وری داریم و این به این معنی است که فضای خوبی برای ارائه محصولات شرکت‌ های دانش بنیان وجود دارد، همان‌ طور که امروز در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شاهد آن هستیم.

وزیر ارتباطات در پاسخ به اینکه دولت چه میزان برای طرح تحول دیجیتال سرمایه‌ گذاری کرده است، اضافه کرد: تحول دیجتال یک پروژه نیست، بلکه یک فرآیند است و تفاوت آن با سایر طرح‌ ها و پروژه‌ ها این است که برخلاف نگاه سنتی، نیازی به دخالت مستقیم دولت وجود ندارد و دولت وظیفه نهادسازی و قانون‌ گذاری را انجام می‌ دهد و این طرح توسط نهادهایی مانند شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و جوانان به پیش می‌ رود.

آذری جهرمی گفت: وظیفه ما رفع موانع و ایجاد تسهیلات برای تأمین منابع این نهادها است. در هر کدام از این مراکز برنامه‌ ریزی و سرمایه‌ گذاری کرده و یکی از امور مهمی که باید انجام گیرد هدف‌ گذاری است که در وزارت جهاد کشاورزی به سند مشخصی رسیده‌ ایم که بهره‌ وری در بخش کشاورزی چگونه با استفاده از ابزار فناوری رشد کند. این سند در حوزه بهداشت نیز در حال نهایی شدن است و شهر هوشمند را هم در دستور کار داریم.

وی در پاسخ به اینکه امسال چه میزان تسهیلات به توسعه حوزه ICT اختصاص یافته است، اضافه کرد: اعتباری که در قانون بودجه برای حمایت از کسب‌ و کارهای نوپا و شرکت‌ های دانش‌ بنیان در اختیار داریم، سالیانه 120 میلیارد تومان است و با مجوز از رییس‌ جمهور، برای شبکه ملی اطلاعات اعتباری 500 میلیارد تومانی تخصیص یافت که در 2 سال تزریق می‌ شود و در قالب وام در اختیار فعالان این بخش قرار می‌ گیرد.

وزیر ارتباطات درباره اینکه آیا مدیری از این وزارتخانه مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌ شود، تصریح کرد: در همان ابتدای حضورم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میانگین سنی مدیران این وزارتخانه را 8 سال کاهش دادم، اما یکی از معاونان مشمول این قانون می‌ شود که مطابق قانون عمل خواهد شد.

آذری جهرمی درباره انتقادها از افزایش قیمت تعرفه اینترنت همراه یادآور شد: تعرفه‌ ها سقف قیمتی دارد که مصوب ما است و اپراتورها از این سقف تخطی نکرده‌ اند، اما قیمت بسته‌ ها افزایش یافته است. موضوع افزایش قیمت تعرفه اینترنت همراه را برای بررسی به کمیسیون تنظیم مقررات ارجاع می‌ دهیم و اگر این افزایش توجیه نداشته باشد، قیمت‌ ها را به وضعیت قبلی برمی‌ گردانیم.

ارسال نظر