مجوز احداث 100 سایت مخابراتی در تهران صادر شد

رسانه کلیک - مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر گفت: تاکنون تقریبا تعداد هزار سایت مخابراتی و ارتباط رادیویی حائز شرایط دریافت مجوز شناخته شده‌ اند که تقریبا فقط 10 درصد مجوزهای صادره می‌ تواند منجر به احداث یک دکل جدید شود.

مجوز احداث 100 سایت مخابراتی در تهران صادر شد

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ محمدرضا قنادان مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر درباره اظهار نظر یکی از اعضای سابق شورای شهر پیرامون نحوه عملکرد این شرکت عنوان کرد: به نظر منتقدین احترام می‌ گذاریم و نظرات ایشان را مورد بررسی قرار می‌ دهیم، اما حداقل از دوستانی که سال‌ ها در شهرداری مسئولیت داشته‌ اند، توقع داریم که مسئولانه‌ تر و بر مبنای اطلاعات فنی و دقیق اظهارنظر کنند.

مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر همچنین با اشاره به مباحث مربوط به تعداد بالای مجوزهای صادره برای ایستگاه‌ های مخابراتی که اخیرا به آن زیاد پرداخته می‌ شود، اظهار داشت: اجازه دهید آماری را به شما بدهم تا خودتان بتوانید به راحتی شرایط را مقایسه و تحلیل کنید؛ از بین تقریبا دو هزار درخواست واصله در سال جاری پس از طی فرایند چند مرحله‌ ای رسیدگی که عمدتا بر ایستایی دکل و مقاومت سازه، بهداشت تشعشعات امواج الکترومغناطیسی، ضوابط شهرسازی و نیز نیازهای مخابراتی منطقه تمرکز دارد، تاکنون تقریبا تعداد هزار سایت مخابراتی و ارتباط رادیویی حائز شرایط دریافت مجوز شناخته شده‌ اند که البته صدور برخی از این مجوزها منوط به پاره‌ ای اصلاحات در سایت‌ های مذکور بوده است.

وی با بیان اینکه البته صدور این تعداد مجوز به معنی ایجاد هزار دکل جدید در تهران نیست، بیان کرد: نکته بسیار مهم این است که تقریبا 800 عدد از مجوزهای مذکور مربوط به سایت‌ هایی است که در سال‌ های گذشته بدون مجوز احداث شده بودند و در نتیجه اطلاعی از استاندارد بودن یا نبودن آنها در دست نبود؛ به همین دلیل رسیدگی به آنها برای حصول اطمینان از انطباق‌ شان با استانداردها، طی یک برنامه فشرده در دستور کار شرکت ارتباط مشترک شهر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این موضوع موید این مهم است که تمامی سایت‌ هایی که پیش‌ تر نیز احداث شده‌ اند و انطباق لازم با استانداردها را ندارند، باید اصلاح یا جمع‌ آوری شوند.

مدیر شرکت ارتباط مشترک گفت: تنها 20 درصد از مجوزهای صادر شده در سال جاری مربوط به سایت‌ های جدید است که از این تعداد هم تقریبا 42 درصدشان مربوط به سایت‌ های میکرو و سایت‌ های اشتراکی است که در واقع می‌ توان آنها را یک عارضه جدید شهری در این حوزه فرض نکرد.

وی اضافه کرد: از تعداد باقیمانده هم، رقم قابل توجهی مربوط به دکل‌ های پشت بامی و استتار شده است که تأکید می‌ کنم همه این سایت‌ ها انطباق لازم با استانداردهای اعلامی و مصوبات شورا در این خصوص را دارند؛ بنابراین تقریبا فقط 10 درصد مجوزهای صادره می‌ تواند منجر به احداث یک دکل جدید بشود که به نظر بنده آمار قابل قبولی است؛ البته جزییات چشم‌ گیرتری از توفیقات این حوزه وجود دارد که باید در زمانی مناسب به مردم و مسئولان ذی‌ ربط تقدیم شود.

وی با تأکید براینکه متأسفانه در سال‌ های گذشته شرکت ارتباط مشترک شهر رفتار مسئولانه‌ ای در قبال مأموریت محوله از سوی شهرداری تهران و در تعامل با مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نداشته است، ابراز کرد: نادیده گرفتن بسیاری از تکالیف قانونی منجر به ایجاد بن‌ بست در فرآیند منطقی کار و بروز تخلفات فروانی شده بود؛ اگر این شرکت در گذشته پاسخی شفاف، سریع و قاطع به مشتریان خود داده بود امروز در این فضا ناگزیر از این نبودیم که علاوه بر پرداختن به امورات جاری و برنامه‌ ریزی برای آینده، زمان زیادی را صرف برطرف کردن نواقص قبل و رسیدگی به تخلفات گذشته کنیم.

قنادان با طرح این سوال که «مگر نه این است که تجربه ما از سابقه موضوع نشان‌ دهنده بروز فساد و تخلفات فراوان است؟ آیا روند احداث دکل‌ های غیر مجاز متوقف یا کند شده بود؟» تصریح کرد: متأسفم که بگویم نه تنها تخلفات کنترل نشده بودند بلکه شکل‌ گیری یک شبکه جعل و کلاهبرداری که اقدام به صدور مجوز جعلی می‌ کردند و قانون، سلامت شهروندان و مصالح شهر را به سخره گرفته بودند، نتیجه رفتارهای غیر مسئولانه و غیر کارشناسی بوده است که خوشبختانه این تیم متلاشی و در اختیار دستگاه قضایی قرار داده شده است.

وی اظهار داشت: حال سوال بنده از منتقدین این است در شرایطی که به درخواست‌ های اپراتورها و نیاز مخابراتی شهر رسیدگی نشود و صرفا با اغراض سیاسی و مطامع شخصی و منفعت طلبانه کار را کند یا متوقف کنیم، چه کسی پاسخگوی ریسک‌ های متوجه بهداشت و سلامتی شهر و شهروندان خواهد بود؟ خسارت‌ های مالی و فنی تحمیل شده به کشور به دلیل ایجاد اختلال در توسعه زیرساخت مخابراتی را چه کسی جبران خواهد کرد؟

مدیر عامل شرکت ارتباط مشترک ادامه داد: تقریبا همه افرادی که در این حوزه اندک اطلاعی دارند با خبر هستند که شرایط به چه نحو و به چه سمتی تغییر کرده است؛ ما مسیرمان را کاملا قانونی و همراه با عقلانیت و در جهت منافع شهروندان طی کرده‌ ایم و به این مسیر ادامه خواهیم داد.

وی افزود: نمونه تأسف‌ آور دیگر اینکه در طلایی‌ ترین سال‌ ها، تهیه طرح جامع مکان‌ یابی دکل‌ های مخابراتی مغفول و مسکوت مانده بود و حالا در شرایطی ما این پروژه را در دستور کار داریم که با یک شبکه ارتباطی در هم تنیده اشباع شده و در حال فعالیت با تکنولوژی‌های مختلف روبرو هستیم که پیچیدگی کار را در طول زمان به صورت نمایی بالا برده است.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که این پروژه در زمان خودش که ابتدای توسعه شبکه اپراتورها بود، هم امکان‌ پذیری بسیار بیشتری داشت و هم پیچیدگی کمتری.

قنادان تصریح کرد: بنده تعجب می‌ کنم با وجود شفافیت کامل در ابعاد عملکردی این شرکت، چطور برخی دوستان حاضرند از سر ناآگاهی و بر مبنای اطلاعات غلط و وارونه اعتبار خودشان را مخدوش کنند؛ کاش دوستان در دوره‌ ای که مسئولیت داشتند به این مسائل بیشتر توجه می‌ کردند که ما امروز میراث‌ دار این وضعیت نباشیم و مجبور به باز کردن این کلاف درهم تنیده نمی‌ شدیم.

مدیر عامل شرکت ارتباط مشترک یادآور شد: مجددا عرض می‌ کنم که به نظر بنده، شرکت ارتباط مشترک شهر، در سال جاری کاملا شفاف در مسیری قانونی و عقلایی در راستای حفظ منافع شهر و شهروندان قدم برداشته است و حتی‌ الامکان با بهره‌ گیری از نظرات اهل فن به بهبود مستمر کار ادامه خواهد داد و در پایان به همشهریانم اطمینان می‌ دهم سلامتی و آرامش ایشان و مصالح شهر برای ما قابل چشم‌ پوشی نیست.

ارسال نظر