شرکت‌ های ارزش افزوده در دوراهی کلاهبرداری 35 میلیاردی یا ارائه خدمت!

رسانه کلیک - اگرچه خدمات ارزش افزوده باید با اطلاع مشترکین فعال شود، اما برخی از این خدمات بدون اطلاع کاربران و توسط شرکت‌ های ارزش افزوده فعال شده و بعضا هزینه‌ های زیادی برای برخی کاربران داشته است.

شرکت‌ های ارزش افزوده در دوراهی کلاهبرداری 35 میلیاردی یا ارائه خدمت!

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می‌ شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها مانند تماس صوتی و پیامک معمول است. در خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ابزارهایی مانند پیامک، تماس و دیتای مصرفی به‌ عنوان ابزار ارایه خدمات استفاده می‌ شود. خدمات ارزش افزوده می‌ تواند توسط خود اپراتورها یا توسط شرکای ثالثی که به‌ عنوان تامین‌ کننده‌ محتوا (Content Provider) شناخته می‌ شوند، انجام شود.

مهم‌ ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، شامل مسابقات و رای‌ گیری، خدمات تماس از دست رفته و صندوق پستی، تبلیغات موبایلی، پرداخت موبایلی، تلویزیون آنلاین و OTT، پخش یا دانلود موسیقی، زنگ انتظار تماس، بازی آنلاین، خدمات ورزشی و اطلاع‌ رسانی، خدمات استیکر و این قبیل سرویس‌ ها می‌ شود.

اگرچه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب شود، اما به نظر می‌ رسد توسط برخی از شرکت‌ های ارزش افزوده، کاربران به عضویت این سرویس‌ ها درآمده بودند و با توجه به اینکه این خدمات معمولا هزینه‌ های بالایی دارند، برای مثال ارسال یک پیامک ارزش افزوده به کاربر می‌ تواند حداقل ۳۰۰ تومان هزینه داشته باشد، این موضوع که ظاهرا موجب بالا رفتن قبض گوشی کاربران شده بود، نارضایتی آن‌ ها را دربرداشته و واکنش وزیر ارتباطات را هم برانگیخت.

محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به این نارضایتی‌ ها اظهار کرده بود: به یک پرونده بزرگ تخلف در ارزش افزوده رسیده‌ ایم. برای ما شفاف است که تخلفاتی انجام شده و وقتی کل پرونده به سرانجام رسید، اعلام می‌ کنیم. یک باندی در حوزه ارزش افزوده وجود دارد که اختاپوسی است و گزارش آن را به مردم می‌ دهیم.

پس از آن نیز جهرمی از کلاهبرداری ۲۲ میلیارد تومانی شرکت‌ های ارزش افزوده خبر داد و اعلام کرد: برخی از شرکت‌ های ارزش افزوده در پنج ماه اخیر حدود ۲۲ میلیارد تومان از مردم کلاهبرداری کرده‌ اند که درخواست کردم وجوه اخاذی‌ شده را ظرف ۱۰ روز به مشترکین بازگردانند و پرونده برای سیر قضایی به دادستانی ارسال شود ( کلاهبرداری 22 میلیاردی از مردم با پیامک؛ عودت مبالغ تا 10 روز دیگر ).

در نهایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بازگشت مبالغ کسرشده از حساب دو میلیون مشترک همراه اول که بدون اطلاع در سرویس‌ های ارزش افزوده عضو شده بودند، خبر داد و افزود: مجموع مبالغ کشف‌ شده تاکنون بالغ بر حدود ۳۵ میلیارد تومان بوده است. در مواردی میزان مبالغ بازگشتی به مردم تا پنج میلیون ریال نیز بوده است ( مبالغ کسر شده از حساب 2 میلیون مشترک همراه اول مسترد شد ).

وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به اظهار نظری درباره اینکه سود این ۳۵ میلیارد که بیش از یک سال در حساب همراه اول بوده چه می‌ شود، عنوان کرد: در حساب همراه اول نبوده بلکه در حساب شرکت‌ های ارزش افزوده بوده. همراه اول نقش کلیدی در برخورد با این موضوع داشته. یک سال هم نبوده و مربوط به پنج ماه اخیر بوده است.

به هر صورت، باید توجه داشت اگرچه کلاهبرداری‌ های صورت‌ گرفته از طرف شرکت‌ های ارزش افزوده بوده است، اما صرف نظر از بازگشت هزینه‌ هایی که از کاربران کلاهبرداری شده، اینکه اطلاعات کاربران چرا و چطور در اختیار این شرکت‌ ها قرار گرفته که بتوانند بدون اطلاع از کاربری، او را عضو سرویس‌ های ارزش افزوده کنند، جای پیگیری دارد.

ارسال نظر