مدارگرد اودیسه تصاویر جدیدی را از قمر فوبوس به ثبت رساند

رسانه کلیک – مدارگرد مریخ ناسا اخیرا توانسته از بهترین نمای ممکن، از عجیب ترین قمر مریخ، قمر فوبوس عکس برداری کند. این تصویر، فوبوس را در مرحله ماه کامل نشان می دهد.

مدارگرد اودیسه تصاویر جدیدی را از قمر فوبوس به ثبت رساند

فوبوس، بزرگ ترین قمر در مدار مریخ است، اما اطلاعات چندانی درباره آن وجود ندارد. فاصله قمر فوبوس تا مریخ حدودا به هفت مایل می رسد. این قمر، بیشتر شبیه به یک سیارک بزرگ است تا یک ماه. در واقع، بسیاری از ستاره شناسان بر این باورند که فوبوس، زمانی یک سیارک بوده که در مدار مریخ به دام افتاده و تبدیل به یکی از اقمار این سیاره شده است.

فرود روی قمر فوبوس و یا قرار دادن فضاپیما در مدار آن، کار دشواری به شمار می آید. لذا مشاهده و بررسی تصاویر جدید، به دانشمندان کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را درباره این قمر به دست آورند. در تصاویری که توسط دوربین حرارتی اودیسه گرفته شده، خورشید دقیقا در پشت قمر فوبوس قرار دارد.

این تصاویر، تفاوت دما در نواحی مختلف این سیارک را نشان می دهند. مواد سخت پوشاننده فوبوس، دارای آثار حرارتی متفاوتی نسبت به آهن و مس هستند. بدین ترتیب با بررسی تصاویر حرارتی جدید، ساختار تشکیل دهنده فوبوس تا حدود زیادی مشخص می شود.

بسیاری از دانشمندان عقیده دارند که فوبوس، یک سیارک به دام افتاده است. از طرف دیگر، احتمال می رود این قمر، بخشی از سیاره مریخ باشد که به سبب برخورد با یک سیارک دورافتاده، به درون فضا پرت شده است. دانشمندان با تعیین ماهیت تشکیل دهنده قمر فوبوس و مقایسه آن با ماهیت مریخ، قادر به رفع این تردیدها هستند.

در آینده نه چندان دور، مدارپیمای MMX ژاپنی با هدف کاوش مریخ به فضا فرستاده خواهد شد. این مدارگرد به طور خاص برای بررسی قمرهای مریخ ساخته شده است و انتظار می رود که در دهه آتی، اطلاعات دقیق تری را از اقمار مریخ در اختیار دانشمندان قرار دهد. تا آن زمان با تکیه بر تصاویر ارسالی از سوی اودیسه، می توان تا حدودی به اسرار مریخ و فوبوس پی برد.

ارسال نظر