اسپیس ایکس از نسل جدید موشک استارشیپ رونمایى کرد

رسانه کلیک - شرکت اسپیس ایکس که متعلق به ایلان ماسک است، از نسل جدید موشک استارشیپ به منظور تسهیل سفرهای مسافران عادی به فضا رونمایی کرد.

اسپیس ایکس از نسل جدید موشک استارشیپ رونمایى کرد

شرکت اسپیس ایکس اخیرا از نسل جدید موشک استارشیپ که بدنه اى استیل دارد، رونمایى کرده است. نمونه اولیه این موشک که استارشیپ Mk1 نام دارد، 50 متر طول، 9 متر قطر و 37 موتور دارد.

ایلان ماسک در رابطه با این موشک ادعا کرده است:

این موشک الهام بخش ترین چیزیست که تاکنون دیده ام. هدف اسپیس ایکس از تولید و توسعه این موشک ترغیب عموم به تجربه سفرهاى فضایى است.

براى دستیابى به چنین هدفى، ایلان ماسک قصد دارد سفرهاى فضایى را مشابه سفرهاى هوایى کند. هواپیماها و وسایل نقلیه هوایى قابل استفاده مجدد هستند و این موضوع هزینه سفرها را کاهش مى دهد؛ بنابراین اگر بتوان موشکى تولید کرد که قابل استفاده مجدد باشد، مى توان در آینده با آن ها سفر کرد و هزینه سفرهاى فضایى را نیز کاهش داد. استارشیپ براى محقق کردن چنین هدفى، داراى قسمتى براى براى حمل سوخت و قسمتى براى حمل مسافران است.

هدف آن است که استارشیپ بدون سوخت 120 تن وزن داشته باشد. نمونه اولیه این موشک در حال حاضر نزدیک به 200 تن وزن دارد؛ با این حال ایلان ماسک ادعا کرده که مى توان طى تولیدات بعدى این عدد را کاهش داد. این موشک قادر است محموله هایى به جرم 150 تن را جابه‌جا کند. این نکته این موشک را در رده اى بالاتر از نسل بعدى سیستم SLS ناسا قرار مى دهد که قادر به حمل محموله هایى با جرم بین 95 تا 130 تن است.

در رابطه با ظاهر این موشک نیز باید گفت بدنه آن از استیل آلیاژ نیکل و کروم ساخته شده که سبک، قوى و مقاوم در برابر سرماست. دماى ذوب این فلز نیز بسیار بالاست؛ به این معنا که حین بازگشت به جو زمین آسیبى به این وسیله نمی رسد.

اسپیس ایکس قصد دارد در یک یا دو ماه آینده استارشیپ Mk1 را طى آزمایشى به ارتفاع 20 کیلومترى سطح زمین فرستاده و آن را برگرداند. شرکت SpaceX همچنین برنامه هاى دیگرى براى سفر به ماه، مریخ و فراتر از آن نیز دارد.

ارسال نظر