دانشمندان ناسا موفق به کشف یخ زیر سطح مریخ شدند

رسانه کلیک - دانشمندان ناسا زیر سطح مریخ یخ کشف کرده اند. این یخ در عمق 2.5 سانتی متری مریخ قرار گرفته و به راحتی قابل دسترس است.

دانشمندان ناسا موفق به کشف یخ زیر سطح مریخ شدند

برای کشف سیارات و اجرامی که در فاصله دورتر از کره زمین قرار دارند، یافتن آب و نشانه های دیگر حیات امری ضروری و مهم به شمار می آید. به همین منظور ناسا نقشه ای به نام Treasure Hunt را سازماندهی کرده تا بدین ترتیب مکان های بالقوه برای وجود یخ در مریخ را شناسایی کند.

محققین با ایجاد یک نقشه از سطح کره مریخ، مکان هایی که احتمال وجود یخ آب در آن ها زیاد است را شناسایی کرده اند. چنانچه در برخی نقاط با حفر تنها 2.5 سانتیمتر، می توان به این ماده ارزشمند دست پیدا کرد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، رنگ های سرد نشان دهنده وجود یخ آب در نواحی کم عمق بوده و رنگ های گرم به مناطق عمیق تر اشاره دارند. ظاهرا برای دستیابی به برخی از این آب های منجمد تنها باید از یک بیل ساده استفاده کرد. البته ناسا به تحقیقات خود در این زمینه ادامه خواهد داد تا بهترین نقطه برای فرود فضانوردان را شناسایی کند.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، یافتن مکان های بالقوه برای وجود یخ آب، می تواند امکان انجام پروژه های انسانی در سیاره سرخ را فراهم آورد. از آنجایی که حمل آب درون راکت ها امری دشوار و تقریبا غیرممکن به شمار می رود، یافتن آب های زیرزمینی در سیارات دیگر به خصوص در مریخ، خبر خوب و امیدوارکننده ای برای دانشمندان است. در اینجا باید خاطرنشان کرد که اتمسفر برخی سیارات (نظیر مریخ) آنقدر نازک است که آب های سطحی به سرعت تبخیر می شوند.

این نخستین باری نیست که ناسا موفق به کشف آب منجمد در سیاره سرخ می شود. در سال 2008 نیز کاوشگر فینیکس با نمونه برداری از خاک مریخ موفق شد تا وجود یخ در این سیاره را به اثبات برساند. مطالعه و آشنایی بیشتر با سطح زیرین مریخ می تواند دانشمندان را از وضعیت آب های منجمد زیرزمینی آگاه کند. حتی احتمال آن وجود دارد که در زیر همین یخ ها آب مایع در جریان باشد.

ارسال نظر