فضاپیمای Crew Dragon آزمایش فرار اضطراری را با موفقیت پشت سر گذاشت

رسانه کلیک - شرکت اسپیس ایکس به تازگی یک آزمایش بسیار مهم را روی فضاپیمای Crew Dragon انجام داده و به نتایج مطلوبی رسیده است.

فضاپیمای Crew Dragon آزمایش فرار اضطراری را با موفقیت پشت سر گذاشت

شرکت اسپیس ایکس روز گذشته آزمایش مهمی را روی فضاپیمای Crew Dragon انجام داد تا از کارایی سیستم ایمنی آن اطمینان حاصل کند. این سفینه سوار بر راکت فالکن 9 به فضا پرتاب شد اما هیچ سرنشینی درون آن وجود نداشت. سپس دانشمندان سیستم IFA فضاپیما را به کار انداختند تا بدین ترتیب آن را از راکت جدا کنند. کپسول کرو دراگون به دلیل بهره مندی از هشت موتور Super Draco، توانست به سرعت از راکت دور شود.

این امر هنگام پرتاب واقعی بسیار حیاتی است؛ چراکه در صورت بروز هر نوع مشکل در راکت، می تواند فضانوردان را به سرعت از خطر دور کرد. موتورهای سفینه قادر هستند تا آن را ظرف مدت تنها 7.5 ثانیه، نیم مایل به سمت جلو رانده و طی این حرکت، شتابی برابر با 4 Gs (چهار برابر نیروی جاذبه زمین) را روی فضانوردان اعمال کنند.

پس از آنکه فضاپیما به یک فاصله امن رسید، چترهای نجات باز شدند تا برای فرود روی سطح اقیانوس اطلس آماده شوند. در شرایط اضطراری واقعی، نیروی هوایی دست به کار می شود تا سرنشینان را از خطر احتمالی نجات دهد.

شرکت اسپیس ایکس در سه ماموریت قبلی نیز از راکت فالکن 9 استفاده کرده است. این نخستین باری نیست که شرکت اسپیس ایکس از آماده بودن Crew Dragon جهت انتقال سرنشینان واقعی خبر می دهد. هم فضاپیما و هم موتورها چند سال پیش مورد آزمایش قرار گرفتند و عملکرد خوبی را ارائه دادند. البته در سال 2019 مشخص شد که موتورهای Super Draco دارای یک مشکل بسیار اساسی هستند؛ هر چند که اسپیس ایکس توانست بعدها این مشکل را به کمک ناسا حل کند.

اسپیس ایکس سال گذشته نیز آزمایش مهمی را روی Crew Dragon انجام داد که ثابت می کرد این کپسول قادر است تا به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رفته و سپس به زمین بازگردد. با وجود تمام این آزمایش ها، به نظر می رسد که این بار فضاپیمای Dragon واقعا آماده حمل مسافر به جو بیرون است و احتمال آن وجود دارد که این امر در پایان سال جاری محقق شود.

ارسال نظر