ویژگی‌ها و قابلیت‌های مخفی گوشی‌های آیفون و آیپد

رسانه کلیک - هر بار که اپل سیستم‌عامل iOS را به روز رسانی می‌کند قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه می‌کند. معمولاً این قابلیت‌های جدید در توضیحاتی که هنگام به روز رسانی برای کاربران نمایش داده می‌شود، توضیح داده شده‌اند اما معمولاً این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها مخفی هستند و کمتر کسی از آنها اطلاع دارد.

ویژگی‌ها و قابلیت‌های مخفی گوشی‌های آیفون و آیپد

از آنجایی که بسیاری از قابلیت‌هایی که در به روزرسانی‌های مختلف iOS به آن اضافه شده از دید کاربران مخفی هستند در این مطلب قصد داریم تا چند موردی را که کاربرد بیشتری دارند معرفی کنیم.

قابلیت کاربردی اول: اسکن کردن و امضای اسناد در اپلیکیشن Note

یکی از قابلیت‌های کاربردی که در به روز رسانی iOS به اپلیکیشن Note اضافه شد، قابلیت اسکن اسناد بود. علاوه بر قابلیت اسکن کردن اسناد قابلیت امضای آن‌ها نیز از طریق اپلیکیشن Note امکان‌پذیر بوده است. در واقع بعد از ارائه سیستم‌عامل iOS 11 کاربران برای اسکن کردن و قرار دادن امضای الکترونیک پای اسناد خود نیازی به استفاده از اپلیکیشن‌های شخص ثالث نداشتند.

قابلیتهای مخفی با وجود اینکه این قابلیت یکی از پرکاربردترین امکانات در سیستم‌عامل iOS است اما برای بسیاری مخفی است.

برای اسکن کردن فایل‌ها و استفاده از این قابلیت ابتدا اپلیکیشن Notes را باز کنید . روی آیکون Edit کلیک کرده و یک note جدید بسازید. روی آیکون + کلیک کنید. دوربین گوشی را روی سندی که می‌خواهید اسکن کنید قرار دهید و سپس شاتر دوربین را فشار دهید. به این ترتیب از سند مورد نظر شما اسکن گرفته خواهد شد. بعد از اینکه سند مورد نظر را اسکن کردید، تنظیمات مورد نظر خود را روی آن اعمال کنید و سپس گزینه Keep Scan را انتخاب کنید. می‌توانید هم‌زمان از چند سند اسکن بگیرید.

برای قرار دادن امضا روی اسناد، ابتدا سند اسکن و ذخیره شده را در اپلیکیشن Note انتخاب کنید. روی گزینه Share کلیک کنید. گزینه Markup را انتخاب کرده و در نهایت روی آیکون + کلیک کنید. از گزینه‌های نمایش داده شده روی گزینه Signature کلیک کنید. شما می‌توانید با استفاده از قلم اپل روی سند خود را امضا کنید. بعد از پایان کار روی دکمه Save کلیک کنید.

قابلیت کاربردی دوم: اسکن کد QR با استفاده از دوربین گوشی

به جای استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل QR کد خوان، کاربران گوشی‌های آیفون می‌توانند کدهای QR را با استفاده از دوربین گوشی خود اسکن کنند. استفاده از این قابلیت بسیار ساده و آسان است.

قابلیتهای مخفی برای این کار ابتدا دوربین گوشی را با استفاده از Control Center باز کنید. روی دکمه Camera انگشت خود را نگه دارید . سپس صبر کنید تا منوی مربوط به آن باز شود. گزینه Scan QR code را انتخاب کنید تا دوربین گوشی باز شود. دوربین را روی کد به نحوی تنظیم کنید که کد کاملاً داخل کادر نمایش داده شده در صفحه نمایش قرار گیرد. روی لینک مربوط به آن کلیک کنید و سپس صفحه مورد نظر را روی هر کدام از مرورگرهای مورد نظر به Safari باز کنید.

قابلیت کاربردی سوم: استفاده از کلیپ بورد جهانی

یکپارچگی در دستگاه‌های اپل به نحوی است که برای افزایش سرعت و کارآیی کاربران امکان انجام بخشی از کار روی یک دستگاه و ادامه آن روی دستگاه دیگر برای کاربران امکان‌پذیر است. مثلاً یک کاربر می‌تواند بخشی از یک فایل را روی گوشی خود و بخش دیگر آن را روی مک بوک خود ویرایش کند. وقتی این قابلیت روی دستگاه‌های اپل یک کاربر فعال شود، کپی کردن یک فایل سازگار در iOS 10 و استفاده از آن روی نسخه بالاتر سیستم‌عامل iOS امکان پذیر است. برای فعال کردن این قابلیت ابتدا آیتمی که می‌خواهید از یک دستگاه مثلاً مک بوک روی دستگاه دیگری کپی کنید را با استفاده از کلیدهای جهت نما یا ماوس در مک بوک انتخاب کنید. روی آن کلیک راست کنید و سپس گزینه copy را از منوی باز شده انتخاب کنید. با انجام این کار، آیتم انتخاب شده در تمامی دستگاه‌های اپل قابل دسترسی خواهد بود.

قابلیت کاربردی چهارم: استفاده از Siri برای یادآوری برنامه‌ها

از زمانی که اپل Siri را روی دستگاه‌های خود ارائه کرد، در هر به روز رسانی قابلیت‌های آن به خصوص قابلیت‌های صوتی آن را افزایش داده است. نکته مهم این است که در Siri از قابلیت هوش مصنوعی استفاده می‌شود. یکی از قابلیت‌های Siri یادآوری وقایع و برنامه‌ها است. برای مثال شما می‌توانید یک صفحه وب را باز کنید و سپس از Siri بخواهید تا روز بعد یا هفته بعد دوباره به شما یادآوری کند که این صفحه را مشاهده کنید.

قابلیتهای مخفی از طرفی می‌توانید از Siri برای ارسال پیام به دیگران از طریق اپلیکیشن‌های Whats app و یا Twitter استفاده کنید.

ارسال نظر