روش‌های مقابله نیوزلند با کووید ۱۹

رسانه کلیک - پس آنکه نیوزیلند به‌مدت ۱۷ روز هیچ مورد جدیدی از ابتلا به کووید ۱۹ را شناسایی نکرد، مقام‌ها اعلام کردند این کشور اکنون دیگر هیچ بیماری ندارد.

روش‌های مقابله نیوزلند با کووید ۱۹

نیوزیلند رسما ویروس کرونا را ش کست داده است. این کشور جزیره‌ای روز دوشنبه ۱۹ خرداد اعلام کرد آخرین فرد باقی‌مانده‌ی مبتلا به کووید ۱۹، ۴۸ ساعت بدون علائم بوده است؛ از‌این‌رو، بهبود‌یافته تلقی می‌شود. اکنون بدون وجود هیچ مورد فعالی، دولت این کشور به «سطح هشدار ۱» حرکت کرده است و تمام اقدامات باقی‌مانده‌ انجام‌شده در زمینه‌ فاصله‌گذاری اجتماعی را برمی‌دارد.

درحال‌حاضر در زمینه‌ جابه‌جایی، مسافرت داخلی یا گردهمایی هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. طرفداران راگبی و دیگر ورزش‌ها اجازه دارند به‌طور دسته‌جمعی به ورزشگاه‌ها بازگردند و مدارس، محل‌های کار، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها همگی بازگشایی شده‌اند. تنها ممنوعیت وضع‌شده در مرزها همچنان برقرار است و ورود به نیوزیلند عمدتا به شهروندان و ساکنان این کشور محدود است و افراد تازه‌وارد نیز باید قرنطینه‌ای ۱۴ روزه را به‌پایان برسانند و آزمایش شوند.

شکست کووید ۱۹، تنها ۱۰۱ روز پس از‌ آن جشن گرفته می‌شود که نیوزیلند نخستین مورد ابتلای خود را شناسایی کرد. این کشور ۷۵ روز در سطح ۴ یا بالاترین مرحله‌ هشدار و ۲۶ روز نیز در سطح ۲ بود.

نیوزیلند در ۱۷ روز پیاپی هیچ مورد ابتلایی به کووید ۱۹ را شناسایی نکرد؛ درحالی‌که آزمایشگاه‌های این کشور در آن بازه‌ زمانی بیش از ۴۰ هزار آزمایش کرونا انجام دادند. در هفته‌ پایانی، آزمایشگاه‌ها گزارش دادند روزانه به‌طورمتوسط ۱۸۹۱ آزمایش کووید ۱۹ گرفتند.

در مجموع، کشور تقریبا ۵ میلیون نفری نیوزیلند، تنها ۱۵۰۴ مورد قطعی و احتمالی ثبت کرد و از‌این‌بین ۲۲ نفر جانشان را ازدست دادند که همگی افراد ۶۰ ساله و مسن‌تر بودند. این کشور از ۲۲ ژانویه تاکنون در مجموع تقریبا ۳۰۰ هزار آزمایش انجام داده است. مقام‌ها نخستین مورد ابتلا را در ۲۸ فوریه در فردی شناسایی کردند که از ایران بازگشته بود.

موفقیت نیوزیلند برپایه‌ انجام اقدامات نسبتا سریع و سختگیرانه برای افزایش آزمایش‌ها و ردیابی افراد، جداسازی موارد ابتلا، قرنطینه‌ مخاطبان و بستن شهرها و مزیت جغرافیایی نیوزیلند به‌عنوان کشوری جزیره‌ای به‌دست آمده است.

دولت نیوزیلند در اواخر ماه مارس، سامانه‌ هشدار چهارسطحی خود را رونمایی کرد که اقدامات روشنی را در سطح ملی برای اشاره به هر وضعیت از انتقال ویروس ارائه می‌داد. سطح ۴ یا مرحله‌ قرنطینه وقتی وارد عمل می‌شود که بیماری احتمالا مهار نشده و از طریق افراد جامعه منتشر می‌شود. اگر وضعیت شیوع بیماری چنان بهبود یابد که همچنان انتقال اجتماعی وجود داشته باشد؛ اما خوشه‌های بیماری را بتوان با آزمایش و ردیابی مخاطبان مدیریت کرد، کشور به سطح ۳ یا مرحله‌ محدودسازی حرکت می‌کند. به‌عنوان مثال، در این نقطه می‌توان اقداماتی در زمینه‌ فاصله‌گذاری اجتماعی انجام داد و مدارس را دوباره باز کرد و اجازه‌ شکل‌گیری گردهمایی‌های کوچک ۱۰ نفره یا کمتر را داد.

وقتی انتقال اجتماعی مهار شده است؛ اما خطر آن هنوز وجود دارد، کشور به سطح هشدار ۲ یا مرحله‌ کاهش حرکت می‌کند. در این سطح، امکان شکل‌گیری گردهمایی‌های بزرگ حداکثر ۱۰۰ نفره وجود دارد و کسب‌وکارها می‌توانند برخی فعالیت‌ها را از سر بگیرند؛ اما درعین‌حال افراد همچنان به حفظ فاصله‌ی فیزیکی از یکدیگر ملزم هستند.

سطح هشدار ۱ یا مرحله‌ آماده‌باش، پایین‌ترین میزان خطر است و در آن می‌توان اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی و دیگر محدودیت‌ها را برداشت؛ اما ظرفیت آزمایش و ردیابی مخاطبان همچنان حفظ می‌شود و افراد بیمار باید در خانه بمانند و همه‌ی شهروندان به رعایت بهداشت در سطح پیشرفته ملزم هستند. علاوه‌بر‌این، افراد تشویق می‌شوند به‌منظور کمک به رفع هر نیاز بالقوه برای ردیابی شیوع بیماری در آینده، محل‌های تقریبی حضور خود را ثبت کنند. به‌منظور کمک به این امر، کسب‌وکارها ترغیب می‌شوند در محل‌های ورود خود، QR کد داشته باشند تا افراد بتوانند «بایگانی دیجیتال» از موقعیت‌های تقریبی خود نگه دارند.

وقتی سطوح هشدار در ۲۱ مارس در دسترس قرار گرفت، میزان خطر روی سطح ۲ تنظیم شد. در آن زمان، تنها ۵۶ مورد قطعی و احتمالی وجود داشت. دولت در ۲۵ مارس به سطح ۴ حرکت کرد. تا آن زمان، آزمایشگاه‌ها ۱۳،۳۸۲ آزمایش انجام داده و مقام‌ها ۲۰۵ مورد قطعی و احتمالی را شناسایی کرده بودند. وزیر بهداشت نیوزیلند در ۲۵ مارس در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت:

در نیوزیلند انتقال اجتماعی داریم. این امر در چهار مورد تأیید شده است و موارد مشکوک دیگری نیز وجود دارند که در حال بررسی‌شان هستیم. امشب به سطح هشدار ۴ حرکت می‌کنیم. در ۱۰ روز آینده، رشد موارد ابتلا از افرادی را شاهد خواهیم بود که پیش از امروز آلوده شده‌اند. شمار بیماران پیش از آنکه کاهش یابد، به افزایش ادامه خواهد داد. اگر تمام کارهایی که از ما خواسته شده، انجام دهیم، این کاهش اتفاق خواهد افتاد. اگر همگی نقش خود را ایفا کنیم، زنجیره‌ی انتقال اجتماعی را خواهیم شکست.

آردرن در بیانیه‌ی مطبوعاتی روز سه‌شنبه مبنی‌بر حرکت به سطح هشدار ۱، اشاره کرد نیوزیلند سختگیرانه و زودهنگام واکنش نشان داد و برای شکست ویروس به‌نحو بی‌سابقه‌ای متحد شد. او گفت: «تیم پنج‌میلیونی ما در مدت کمتر از ۱۱ هفته، هم قربانی داده و هم دستاوردی بسیار بزرگ به‌دست آورده است».

نخست‌وزیر نیوزیلند درعین‌حال خاطرنشان کرد از آنجا که ویروس کرونا هنوز در بسیاری از مکان‌ها در سراسر جهان از جمله ایالات متحده در حال انتشار است، شکست کووید ۱۹ بدان‌معنی نیست که کشور برای همیشه از شرّ این بیماری خلاص شده است. او گفت نیوزیلند در آینده قطعا شاهد موارد جدید ابتلا خواهد بود؛ اما ظهور دوباره‌ی ویروس به‌معنای ناکامی نیست. این اتفاق هر وقت رخ دهد، کشور باید آماده‌ی برخورد با آن باشد.

ارسال نظر