تجهیزات شرکت SpaceX از نرم افزار اندرویدی استفاده می کنند

رسانه کلیک - برنامه نویسان به شرح جزییات نرم افزارهای به کار رفته در راکت های فالکون، کپسول های دراگون و ماهواره های استارلینک متعلق به شرکت SpaceX پرداخته اند.

تجهیزات شرکت SpaceX از نرم افزار اندرویدی استفاده می کنند

پکیج های نرم افزاری SpaceX به کار رفته در راکت های فالکون کپسول های دراگون و ماهواره های استارلینک، جزو برنامه هایی هستند که احتمالا روی کامپیوترهای شخصی یا گوشی ها یافت می شوند.

فضانوردان ناسا در هنگام ضربه روی صفحات لمسی جهت کنترل کپسول کرو دراگون در واقع از اساس مرورگر کروم گوگل بهره می گیرند. ماهواره ها و راکت های SpaceX نیز همانند میلیون ها دستگاه اندرویدی، از نوعی سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند.

برنامه نویسان SpaceX توضیح داده اند که چگونه کمپانی ایلان ماسک برای مدرنیزه کردن صنایع فضایی قدیمی خود تلاش کرده است. نرم افزار کمتر از سخت افزارهای بزرگ و خیره کننده نظیر راکت های تقویت کننده، به چشم می آید. با این حال، نرم افزار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چون تمام جنبه های پروازهای فضایی را کنترل می کند. برای مثال، این نرم افزار است که توالی خروج اضطراری SpaceX را اجرا کرده و در صورت انفجار موشک فالکون، کپسول کرو دراگون را پرتاب می کند.

رابط کرومیوم در کرو دراگون

اسپیس ایکس از کرومیوم در رابط های کاربری صفحات لمسی خود در کرو دارگن استفاده می کند، که در واقع اساس منبع باز برای مرورگر وب کروم است. این کمپانی بارها تلاش کرده تا ایده های طراحی خود را به ناسا نشان دهد، اما فعلا پیشرفتی در این زمینه نداشته است.

نمایش لحظه ای پرتاب فضانوردان ناسا به مدار توسط شرکت SpaceX

کرومیوم امکان دستیابی به شمار بسیاری از برنامه نویسان خبره در فناوری را برای اسپیس ایکس فراهم آورده است. به بیان بهتر، اپلیکیشن های وب نوشته شده به زبان های HTML و جاوا اسکریپت، به فضانوردان در مشاهده و تفسیر موارد لازم کمک می کنند. این جنبه خاص، عدم نیاز به روش های برنامه نویسی با استفاده از زبان های سطح پایین را نشان می دهد.

صفحات لمسی مثالی از رویکرد رایانشی مدرنیزه شده اسپیس ایکس هستند. با این حال کپسول دراگون دارای دکمه های سخت افزاری سنتی و متعدد جهت اجرای اقدامات مهمی نظیر واکنش نسبت به آتش سوزی در کابین است.

لینوکس در استارلینک

رابط مبتنی بر کرومیوم به نرم افزار کنترل دستگاه نوشته شده در زبان C++ متصل شده و روی سیستم عامل منبع باز لینوکس اجرا می شود. کمپانی SpaceX از نسخه لینوکس انحصاری خود استفاده می کند که شبیه به سیستم عامل های به کار رفته در تمام گوشی های اندرویدی است.

اسپیس ایکس لینوکس را به نحوی تغییر داده تا از سخت افزار این شرکت پشتیبانی کند. همچنین با فعال سازی گزینه های لینوکس بلادرنگ، پاسخ دهی سریع و مطمئن نرم افزار به ورودی های مختلف نیز تضمین شده است.

استارلینک، شبکه در حال گسترش ماهواره های کمپانی SpaceX است که دسترسی اینترنت به کامپیوترهای زمینی را میسر می سازد. پرتاب هر 60 ماهواره به استفاده از بیش 4000 کامپیوتر لینوکس احتیاج دارد. اکثر این کامپیوترها، میکروکنترلرهایی هستند بر خلاف اندازه کوچک خود، مسئولیت های بزرگ و مهمی را بر عهده دارند. در حال حاضر، صورت فلکی شبکه شامل بیش از 30 هزار گره لینوکس (و بیش از 6 هزار میکروکنترلر) می شود.

روش های پیشرفته شرکت SpaceX

اسپیس ایکس نه تنها از نرم افزارهای پیشرفته، بلکه از روش های ساخت نرم افزارهای پیشرفته نظیر بروزرسانی های مکرر استفاده می کند.

کمپانی SpaceX به طور هفتگی نرم افزار استارلینک را بروزرسانی کرده و نسخه های جدید را جایگزین نسخه های قدیمی تر می کند. در این نوع پروژه ها، سرعت خلاقیت و ابتکار حرف اول را می زند. نسخه های جدید پیش از اعمال نهایی، در یک بازه یک هفته ای توسط فضانوردان مورد آزمایش قرار می گیرند و از فیدبک هر آزمایش برای روزهای بعدی استفاده می شود. این شرکت همچنین از روش تست A/B بهره می گیرد که امکان آزمایش کردن تغییرات روی زیرمجموعه ای از ماهواره ها را فراهم می آورد.

امنیت کامپیوتری SpaceX

نرم افزار مدرن به معنی مشکلات نرم افزاری مدرن، خصوصا مشکلات امنیتی است. کمپانی ایلان ماسک از روش های امنیتی متعددی جهت محافظت از فضاپیماها، سیستم ها و داده های خود استفاده می کند. به عنوان مثال، برای حفاظت از داده های ارسال شده به سوی ماهواره های استارلینک و همچنین برای دریافت داده ها، روش رمزگذاری دو سر به کار می رود. تمام سخت افزارها، از نرم افزارهای امضا شده توسط کمپانی استفاده می کنند. آزمون های اشکال زدایی خودکار، روش دیگری برای برقراری امنیت در نرم افزارهای SpaceX است.

شرکت SpaceX دارای یک تیم ویژه است که راه های مختلف هک شدن ماهواره ها و دستگاه ها را شناسایی می کند. بنابراین مهندسین اسپیس ایکس در حین ساخت دستگاه ها و وسایل مختلف، از چنین اطلاعاتی برای جلوگیری از تهدیدات بالقوه استفاده می کنند.

ارسال نظر