کاوشگر ژورانگ یک تصویر سلفی باکیفیت به زمین فرستاد

رسانه کلیک - کاوشگر چینی ژورانگ به تازگی موفق شده با نصب دوربین روی سطح سیاره سرخ، از راه دور از خودش عکس سلفی گرفته و آن را به زمین ارسال کند.

کاوشگر ژورانگ یک تصویر سلفی باکیفیت به زمین فرستاد

ظاهرا تنها مریخ‌نوردهای آمریکایی نیستند که می‌توانند از سطح سیاره سرخ برای ما تصاویر سلفی بفرستند. مریخ‌نورد چینی ژورانگ نیز ساعاتی پیش یک دوربین را روی سطح نصب کرده و پس از رفتن کنار سکوی سطح‌نشین، تصویر سلفی جدیدی را از خود به ثبت رسانده است.

این کاوشگر همچنین موفق شده یک قطعه عکس از سکوی سطح‌نشین و یک تصویر پانورما از محیط سرخ‌رنگ مریخ را به زمین مخابره کند. اگر به خاطر داشته باشید کاوشگر پشتکار (Perseverance) ناسا نیز ماه آوریل تصویری از خود را به اشتراک گذاشت. البته پشتکار برای ثبت این تصویر از بازوهای رباتیکی خود کمک گرفته بود.

ژورانگ وظیفه دارد طی مأموریت 90 روزه خود شرایط آب و هوایی و سطح مریخ را مورد بررسی قرار دهد ( مریخ‌نورد چینی ژورانگ مأموریت اکتشافی خود را در سیاره سرخ آغاز کرد ). با این حال بعید نیست مأموریت کاوشگر چینی نیز مانند کاوشگرهای آمریکایی بیشتر از سه ماه طول بکشد. منطقه‌ای که ژورانگ اکنون در آن مستقر شده، Utopia Planitia نام دارد؛ یک دشت وسیع در نیمکره شمالی سیاره که گفته می‌شود حاوی یخ‌های زیرزمینی بسیار است.

اواخر اردیبهشت بود که ژورانگ برای انجام یک سری تحقیقات به مریخ فرستاده شد ( مریخ‌نورد ژورانگ با موفقیت قدم در سیاره سرخ گذاشت ). چین دومین کشور پس از آمریکاست که ربات انحصاری خود را در خاک مریخ به کاوش گماشته است. بدیهی است اطلاعات به دست آمده توسط ژورانگ نقش مهمی در پیشرفت‌های فضایی کشور ایفا می‌کند.

ارسال نظر