همه نکات جالب و خواندنی نامزدهای امسال اسکار | رکوردداران چه کسانی بودند؟

فهرست نامزدهای اسکار ۲۰۲۲ در حالی اعلام شد که چندین رکورد جدید در شاخه‌های گوناگون ثبت شد.

همه نکات جالب و خواندنی نامزدهای امسال اسکار | رکوردداران چه کسانی بودند؟

فهرست نامزدهای اسکار امسال، عصر روز گذشته و با پیشتازی فیلم‌هایی چون «قدرت سگ»، «بلفاست» و «داستان وست‌ساید» اعلام شد و در عوض برخی فیلم‌های دیگر که گمان می‌رفت در چندین شاخه نامزد شوند (برای مثال «خاندان گوچی» ساخته ریدلی اسکات) با بی‌توجهی منتقدان و اعضای هیئت انتخاب آکادمی روبه‌رو شد.

نامزدی‌های امسال چند نکته جالب توجه و چندین رکورددار دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

جین کمپیون، کارگردان استرالیایی است که پس از چند سال دوری از ساخت فیلم بلند، بازگشت شکوهمندی به سینما داشته و توانست با فیلم جدیدش «قدرت سگ» در ۱۲ شاخه نامزد کسب جایزه اسکار شود. او توانست نام خود را به عنوان نخستین کارگردانی که دو نامزدی در شاخه اسکار دارد، ثبت کند.

کمپیون پیش از این در سال ۱۹۹۳ با فیلم موفق «پیانو» نیز نامزد اسکار کارگردانی شده بود. در تاریخ جوایز اسکار تنها ۷ زن نامزد اسکار کارگردانی شده‌اند و نخستین بار کاترین بیگلو برای فیلم «هرت لاکر» این جایزه را کسب کرد و پس از آن سال گذشته بود که کلوئی ژائو با فیلم «سرزمین آواره‌ها» این جایزه را دریافت کرد.

فیلم ژاپنی «ماشین من را بران» که برگرفته از یک داستان کوتاه نوشته هاروکی موراکامی است، رکورد کسب نامزدی اسکار در سینمای ژاپن را شکست. سینمای ژاپن که پیش از این و به‌ویژه در دوران طلایی خود در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ با آثار بزرگانی چون آکیرا کوراساوا شناخته می‌شد و پیش از معرفی شاخه فیلم خارجی، چند جایزه از جمله اسکار افتخاری نیز دریافت کرده بود، امسال با فیلم «ماشین من را بران» در 4 شاخه مهم یعنی بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه اصلی و فیلم بین‌المللی نامزد کسب جایزه است که یادآور موفقیت تاریخی فیلم کره‌ای «انگل» در سال ۲۰۲۰ است که در ۶ شاخه نامزد کسب جایزه بود و 4 جایزه شامل بهترین فیلم و کارگردانی را به خانه برد.

همچنین بخوانید: نامزدهای جایزه تمشک طلایی 2022 اعلام شدند

انیمیشن «فرار» محصول دانمارک که روایتگر داستان شخصیتی به نام امین است که داستان فرار اعجاب‌انگیز خود به عنوان یک کودک پناهجو از افغانستان را تعریف می‌کند، دیگر رکورددار نامزدی‌های امسال است و در اتفاقی جالب موفق شد به صورت همزمان در 3 شاخه بهترین انیمیشن بلند، مستند بلند و فیلم بین‌المللی، نامزد دریافت جایزه شود.

سینمای بوتان با فیلم «لونانا: یک گاومیش در کلاس درس» برای نخستین بار نامزد اسکار شد. این فیلم یکی از ۵ نامزد شاخه بهترین فیلم بین‌المللی است.

تروی کاتسور نخستین بازیگر مرد ناشنوایی است که نامزد یک جایزه اسکار می‌شود. او برای بازی در فیلم «کودا» نامزد شاخه نقش مکمل مرد است.

دنزل واشنگتن برای فیلم «تراژدی کمبث» برای دهمین بار نامزد اسکار شد. او رکورددار نامزدی اسکار در میان بازیگران سیاه‌پوست سینماست.

کنت برانا کارگردان فیلم «بلفاست» که فیلمش در ۷ شاخه نامزد کسب جایزه است، توانست به نخستین فردی تبدیل شود که در طول دوران فعالیت خود در ۷ شاخه مختلف نامزد اسکار شده است. بلفاست رکورد بیشترین نامزدی برای یک فیلم ایرلندی را نیز به خود اختصاص داد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر