گوشی های همراه مونتاژ در بازار تقلبی محسوب می‌شوند؟

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ضمن ارائه توضیحاتی درباره گوشی های همراه مونتاژ در بازار گفت که این موبایل‌ها تقلبی نیستند و فقط ویژگی‌های متفاوتی دارند.

گوشی های همراه مونتاژ در بازار تقلبی محسوب می‌شوند؟

اخیرا رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، ‌تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران گفته بود که برخی واردکنندگان، گوشی‌های موبایل بی‌کیفیت را از کشورهای مونتاژکننده گمنام مانند نپال، بنگلادش و اندونزی وارد می‌کنند و با قیمت‌های نزدیک به نرخ گوشی‌های تولید شده در کشورهای صاحب آن برند می‌فروشند.

در این رابطه محمدرضا عالیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: «شرکت‌ها در کشورهای مختلف مخصوص نیازهای همان کشور کالا تولید می‌کنند؛ برای مثال قبل از تحریم‌ها برخی موبایل‌ها به سفارش ایران با کیبورد و سیستم عامل با زبان فارسی پیش‌فرض فارسی تولید می‌شد و حتی برخی نرم‌افزارهای ایرانی به صورت پیش‌فرض روی این مدل‌های وارداتی سفارشی نصب شده بود.»

وی افزود: «فرض کنید همین موبایل‌های سفارش ایران در کشورهای دیگر مثل امارات، هند و انگلستان فروخته می‌شد. نتیجه این بود که موبایل‌هایی که با ویژگی‌های خاص برای یک کشور ساخته شده بود، در کشورهای دیگری فروخته می‌شد اما همچنان برند و قطعات موبایل تغییری نداشت.»

بنابراین به گفته سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، این گوشی های همراه مونتاژ در بازار متفرقه نیستند. در برخی کشورها 2 نوع محصول خارجی وجود دارد؛ یکی وارداتی است و دیگری تولید کمپانی خارجی در همان کشور است. مثلا سامسونگ در هند کارخانه زده و موبایل تولید می‌کند. بنابراین برخی مدل‌ها ویژه یک کشور تولید می‌شود که ویژگی‌های متفاوت دارند. ممکن است مردم یک ناحیه از ظرفیت بالای باتری استقبال کنند، اما به دوربین اهمیت زیادی ندهند که برندها برای آن‌ها این محصولات را تولید می‌کنند تا کالا اقتصادی‌تر شود.

عالیان با بیان اینکه حجم تولید متناسب با همان کشور و نه بازار جهانی است، تصریح کرد: «ایران در حال حاضر نمی‌تواند مستقیم با تولیدکنندگان بزرگ جهان کار کند و مجبور است از واسطه‌های منطقه‌ای استفاده کند. در این شرایط در مواردی ممکن است واسطه‌ها کالای موردنظر واردکنندگان از نظر قیمت را نداشته باشند و به جای آن پیشنهاد کنند که کالاهای تولیدشده در کشورهای دیگر را بخرند.»

اما به گفته او اندازه بازاری که توضیح داده شد و ممکن است در آن تخلف صورت بگیرد، بسیار کوچک است و اصلاً با نیاز و مصرف بازار قابل قیاس نیست. البته هر تخلفی مستلزم برخورد قانونی است و انجمن هم در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده، چراکه موضوع تازه‌ای نیست.

سخنگوی انجمن موبایل با بیان اینکه در این زمینه مکاتباتی انجام شده تا مسئولان بررسی و راه‌حل پیدا کنند، تصریح کرد: «صنف موبایل با تنش دچار گره می‌شود و چنین اخباری هم به جز ایجاد تنش فایده دیگری ندارد. دستگاه‌های مسئول هم در حال پیگیری و بررسی موضوع هستند. رسیدگی به این ماجرا در حیطه وظایف بخش خصوصی نیست.»

عالیان با بیان اینکه در این ماجرا همه موبایل‌ها اصلی هستند و چیزی تحت عنوان موبایل فرعی یا بی‌کیفیت یا تقلبی وجود ندارد، تصریح کرد: «اگر این موبایل‌ها بی‌کیفیت بود، مصرف‌کنندگان اصلاً تقاضای آن را نداشتند. فقط ممکن است یک قابلیت بر اساس نیاز افراد بومی یک منطقه افزایش پیدا کرده و قابلیت دیگری از آن کم شده باشد. اما به هر حال قیمت این کالاها با هم متفاوت است و باید بر اساس قیمت خریداری شده به فروش برسند.»

سخنگوی انجمن موبایل همچنین در پاسخ به این سؤال که گوشی تقلبی در بازار وجود دارد یا نه، تصریح کرد: «موبایل تقلبی یا فیک نمی‌تواند به صورت قانونی وارد شود، چون سازمان تنظیم مقررات رادیویی از هر محموله موبایل به صورت نمونه‌برداری تست انجام می‌دهد. ممکن است این کالاهای تقلبی گارانتی هم داشته باشند، اما گارانتی آن‌ها شرکتی و رسمی نیست و زیرپله‌ای است.»

ارسال نظر