یوتوب روی یک ابزار هوش مصنوعی جدید برای استفاده از صدای خوانندگان مشهور کار می‌کند

به نظر می‌رسد یوتوب با چندین ناشر موسیقی درحال مذاکره است تا مجوز استفاده از آثارشان را دریافت کند.

یوتوب روی یک ابزار هوش مصنوعی جدید برای استفاده از صدای خوانندگان مشهور کار می‌کند

یوتوب ظاهراً درحال کار روی یک ابزار هوش مصنوعی جدید است که به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد با استفاده از صدای خوانندگان و نوازندگان مشهور، آهنگ بسازند. یوتوب برای ساخت این ابزار، درحال مذاکره با چندین ناشر موسیقی برای دریافت مجوز استفاده از آثار هنرمندان است.

طبق گزارش بلومبرگ، یوتوب برای توسعه این فناوری با چندین شرکت ضبط موسیقی درحال مذاکره است تا از هرگونه شکایت احتمالی آهنگسازان جلوگیری کند و به سرنوشت OpenAI دچار نشود. درحال‌حاضر 17 نویسنده ازجمله «جورج آر آر مارتین»، خالق کتاب بازی تاج و تخت با این ادعا که ChatGPT به‌صورت غیرقانونی از آثارش استفاده می‌کند، از OpenAI شکایت کرده‌اند.

بلومبرگ بیان می‌کند که خوانندگان و صاحبان مادی و معنوی آهنگ‌ها می‌خواهند حق و حقوق آثار خود را حفظ کنند تا توسعه‌دهندگان از آنها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی بدون اجازه یا غرامت استفاده نکنند.

قرار بود نسخه بتای این هوش مصنوعی در ماه گذشته میلادی در رویداد «Made On YouTube» نمایش داده شود. بیلبورد در گزارش خود بیان می‌کند که نسخه بتا دارای مجموعه منتخبی از هنرمندان است که اجازه استفاده از صدایشان را به سازندگان ابزار هوش مصنوعی داده‌اند.

نظرات مثبت و منفی درباره ابزار هوش مصنوعی جدید یوتوب

15955

واکنش صنعت موسیقی به این ابزار مختلف بوده است. بلومبرگ ادعا می‌کند که شرکت‌ها موافق همکاری با یوتوب در این پروژه هستند، بااین‌حال هنرمندان نگران این موضوع هستند که سازندگان ناشناس از صدایشان برای ساخت بیانیه‌ها یا اشعاری استفاده کنند که با آن‌ها موافق نیستند.

از سمتی یوتوب می‌خواهد رضایت همه افراد و سازندگان را جلب کند و بدون هیچ چالشی هوش مصنوعی خود را توسعه دهد. چرا که صنعت هوش مصنوعی مولد به نیرویی توقف‌ناپذیر تبدیل شده است. استفاده از این فناوری یک امر اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد و همه باید با آن سازگار شوند.

یک مشکل دیگر به نحوه ساخت موسیقی مربوط می‌شود که یک کار تیمی است و باید همه افراد رضایت داشته باشند. یک منبع بیلبورد می‌گوید که یوتوب احتمالاً به هر ناشر موسیقی مبلغ بالایی می‌پردازد تا رضایت همه را جلب کند. درنهایت باید دید یوتوب چگونه ابزار خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر