با تاثیرات غیر مستقیم صنعت گردشگری آشنا شوید

رسانه کلیک - در این مطلب قصد داریم به تاثیرات غیر مستقیم صنعت گردشگری بر مولفه هایی چون تولید ناخالص ملی، استخدام و رشد اقتصادی بپردازیم.

با تاثیرات غیر مستقیم صنعت گردشگری آشنا شوید

به گزارش کلیک ؛ هدف از تحلیل اثر غیر مستقیم اقتصادی صنعت گردشگری بر تولید ناخالص ملی، استخدام و رشد اقتصادی به این منظور انجام شده که نمایانگر تاثیر چشمگیر گردشگری بر رشد اقتصادی به ویژه در مواقع بحرانی است.

مسئله مهم بازدهی و برگشت سرمایه در صنعت گردشگری در مقایسه با سایر بخش‌ها نشان دهنده این است که صنعت گردشگری پتانسیل ایجاد یک جهش در فعالیت های اقتصادی را دارد.

تاثیرات غیر مستقیم صنعت گردشگری بر تولید ناخالص ملی

صنعت گردشگری یکی از عناصر مهم و اصلی اقتصاد خدماتی بوده، و سهم بسیاری از تجارت در خدمات را به خود اختصاص داده است.

صنعت گردشگری، به ویژه در بخش هتل داری و ارائه خدمات غذایی، یکی از معدود بخش های اقتصاد است که در مرکز زنجیره تولید قرار گرفته است؛ نه تنها برای محصولات غذایی و کشاورزی، بلکه برای کالاهای‌سرمایه ای و مصرفی.

تحلیل کشورهای،T20 نشان می‌دهد که سهم صنعت گردشگری، به ویژه در کشورهایی که تقاضای داخلی بسیاری برای گردشگری وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. این تحلیل‌ها برای کشورهایی که با ترکیب دو عنصر پایه‌ای یعنی تقاضای داخلی و بین المللی توانسته‌اند گردشگری خود را توسعه بدهند، نیز نتایج یکسانی خواهد داشت، که این فرآیند شامل دو دلیل کلی میشود؛ دلیل اول این است که در این کشورها تقاضای داخلی زیادی وجود دارد، بنابراین بخش گردشگری می‌تواند وسیع‌تر شود ودلیل دیگر این است که طیف وسیعی از کالاها و خدمات متغیر و رقابتی برای ارائه وجود دارد.

بر اساس نتایج بدست آمده صنعت گردشگری این پتانسیل را دارد که تاثیر اساسی بر رشد تمام کشورها داشته باشد و این امر بر اساس سیاست داخلی هر کشور در ارتقای این صنعت تعیین می‌شود.

برای توسعه گردشگری سرمایه گذاری اساسی لازم است، سرمایه‌ای که قابل مقایسه با صنایع سنگین مانند سیستم‌های مخابراتی، شبکه و الکتریسیته، توزیع آب آشامیدنی، شبکه‌های حمل و نقل و جاده ای و غیره باشد.

لازم به ذکر است که نگاه به سرمایه گذاری در این بخش باید بلند مدت باشد، به خصوص در صنعت هتل داری که بخشی از صنعت گردشگری است، و برای رسیدن به بازدهی آن باید حداقل ۱۰ سال زمان صرف شود. در این شرایط، فقط زمانی صنعت گردشگری می‌تواند نقشی موثر را ایفا نماید که پیش بینی‌ها جهت رشد تقاضا به قدری عالی باشد تا بتوان پروژه‌های سرمایه گذاری را آغاز کرد و زیربنایی قوی فراهم شود و در نهایت به سرمایه گذاری موثر و دلخواه دست پیدا کرد.

تاثیرات غیر مستقیم صنعت گردشگری بر استخدام

تاثیرات غیر مستقیم صنعت گردشگری به خلق موقعیت‌های شغلی، اهمیت آن را برای استخدام در زنجیره تامین گردشگری نشان می‌دهد.

هر چند که تاثیر غیر مستقیم پایین‌تر از اثرات مستقیم قرار می‌گیرند، اما در جایی که زنجیره تامین گردشگری به دنبال تولید بازار محلی برای کالا و خدمات است، مزایای غیر مستقیم گردشگری بزرگ‌تر هستند. گردشگری همچنین با تشویق به اشتغالزایی جدید برای جوانان، اثر کیفی نیز دارد.

عموما اشتغالزایی در کشورها، مشاغل فصلی به حساب می‌آیند که می‌توان با ارتقای سطح کیفیت آنها تضمین کرد که به شغل‌های دائمی تبدیل شوند. بنابراین جوانان چندیدن مهارت را یاد خواهند گرفت.

ارسال نظر