چرا سفر به تاجیکستان تجربه متفاوتی برای گردشگران است؟

رسانه کلیک - تاجیکستان کشوری است که تاکنون به صنعت گردشگری آن توجه کمی شده است. با این حال، سفر به تاجیکستان و دیدن 15 جاذبه برتر آن بدون شک تجربه متفاوتی را برای گردشگران رقم می زند.

چرا سفر به تاجیکستان تجربه متفاوتی برای گردشگران است؟

با وجود زیبایی ها و جاذبه های بی شمار، تاجیکستان تاکنون چندان مورد توجه گردشگران واقع نشده است. برخلاف شهرهای بخارا، سمرقند، آلماتی و حتی بیشکک ، سکونت افرادی از کشورهای دیگر در اکثر نقاط تاجیکستان حتی در پایتخت آن عجیب و نامعمول به نظر می رسد. در کل شاهد پروازهای کمی از این کشور و به آن هستیم و اکثر سفرها از تقاطع مرز این کشور با کشورهای همسایه و با ماشین انجام می شود. پس از سفر به این کشور نیز سکونت تنها در تعدادی از هتل ها و مسافرخانه های پایتخت آسان خواهد بود. در مجموع با گشت و گذاری کوتاه در اکثر نقاط این کشور متوجه نادیده گرفته شدن صنعت گردشگری و داد و ستد اجتماعی در این منطقه خواهید شد.

با این حال دیدنی های تاجیکستان کم نیستند. در ادامه همراه کلیک باشید تا با تعدادی از بهترین جاذبه هایی که در سفر به تاجیکستان نباید از آن ها غافل شد، آشنا شوید.

1- دوشنبه

دوشنبه شهری باشکوه است که محدوده اصلی آن سرشار از زمین های سرسبز، پارک ها، دریاچه ها، چشمه ها و کوه هایی پر از برف است که از مرکز شهر نیز به راحتی قابل مشاهده هستند. با سرمایه گذاری بسیاری که در دهه اخیر روی اکثر قسمت های شهر دوشنبه و در حوزه ساختمان سازی انجام شده، مرکز این شهر کاملا حرکتی رو به جلو در پیش گرفته و در حال پیشرفت روزافزون است.

2- پامیر

پامیر در منطقه شرقی تاجیکستان با تمام مناطق دیگر این کشور تفاوت دارد. این منطقه پر از آبراهه های گلی عمیق در امتداد ویلاهای مجلل است. با وجود اینکه دسترسی به پامیر دشواری های خاص خود را دارد، بازدید از آن هنگام سفر به تاجیکستان بسیار توصیه می شود.

3- بزرگراه پامیر (ام-41)

بزرگراه پامیر یا ام-41 به قدری زیباست که به بهشت رویایی عکاسان شهرت دارد. این بزرگراه زمانی که تاجیکستان مستعمره شوروی بود با اهداف تجاری احداث شد و بدون شک در آن زمان کسی تصور نمی کرد این جاده روزی تبدیل به یکی از زیباترین مناطق گردشگری تاجیکستان شود!

4- ولایت سغد

سغد در واقع اشاره به قلمروی شمالی دوشنبه دارد و دربرگیرنده شهر کهنه پنجیکنت در دره زرافشان و شهر جذاب خجند است. هر دوی این شهرها دارای بازارها و مناظر منحصر به فرد و بی نظیری هستند که بازدید از آن ها حین سفر به تاجیکستان ارزش گذراندن یک یا دو روز را در این شهرها دارد.

5- بخش غربی بزرگراه پامیر

بخش غربی بزرگراه پامیر که مناظر پیچ در پیچ گیج کننده ای داشته و از دوشنبه تا خوروگ کشیده شده از سایر محدوده های این بزرگراه باریک تر و کم ارتفاع تر است. در یکی از وجوه این جاده روستاهای دورافتاده افغانستان نیز به چشم می خورند.

6- خوروگ

تمام مسیرهای منتهی به ناحیه کوهستانی پامیر از خوروگ منشعب می شود. خوروگ منطقه مدیریتی کانونی بدخشان و بزرگترین شهر پامیر بوده و حال و هوای یک پایتخت درجه یک را دارد. هنگام سفر به تاجیکستان حتما سری به بازارها، خار و بار فروشی ها و چایخانه های این شهر بزنید.

7- بخش شرقی بزرگراه پامیر

در حالی که قسمت عمده ای از بخش غربی بزرگراه پامیر توسط دره های گلی عمیق پوشیده شده، بخش شرقی این بزرگراه به کلی با آن متفاوت است. بخش شرقی بزرگراه پامیر نسبت به بخش غربی آن عریض تر و کم ارتفاع تر بوده و مناظری زیبا دارد که می توان در اوج سکوت و آرامش از آن ها لذت برد.

8- دره زرافشان

دره فوق العاده زرافشان با دو قسمت عمده و مهمش شناخته می شود: نهرهای عمیق آن که در بخش های بکر و دست نخورده این دره جاری هستند و از میان شهرها و روستاهای دورافتاده عبور می کنند و دشت های حاصلخیز اطراف پنجیکنت در غرب که اطراف پرجمعیت ترین محدوده این منطقه کشیده شده اند. دره زرافشان یکی از پرطرفدارترین محدوده های گردشگری است که در سفر به تاجیکستان باید در فهرست شما قرار گیرد.

9- پنجیکنت

شهر روستایی پنجیکنت در میانه وجه غربی دره زرافشان و در ارتفاع نامتعارفی از کوهستان های بلند قرار گرفته است. پنجیکنت که تاریخچه اش به روزهای پررونق جاده ابریشم بازمی گردد، به علت ارتباط با رودکی شاعر ستایش شده و بزرگ نیز شهرت دارد. این شهر دارای یک محدوده باستان شناسی، یک مرکز پرسود تاریخی و بازاری فوق العاده است.

10- خجند

شهر شمالی و پرجاذبه خجند دومین شهر بزرگ تاجیکستان است. این شهر دیدنی های بسیاری دارد؛ مانند گذرگاه دره فرغانه ، مجسمه کمیل خجندی ، قلعه های ساخته شده، مساجد بی نظیر و سنگری عظیم که اکثر بخش های آن توسط مغول ها در اواسط قرن سیزدهم تخریب شده است.

11- دالان واخان تاجیکستان

دالان واخان در حاشیه رود پنج که در امتداد دره ای محصور و از خوروگ تا اشکاشم در افغانستان کشیده شده، قرار دارد. این دالان منحنی شکل تمام حاشیه رود پنج را پوشش داده و نهایتا به دره ای وسیع تر ختم می شود.

12- مرغاب

شهر مخروبه مرغاب که در ارتفاعات پامیر قرار گرفته در سفر به تاجیکستان به علاقه مندان به تاریخ توصیه می شود؛ زیرا در این شهر نشانه های بسیاری از زندگی گذشتگان به چشم می خورد. اکثر جمعیت مرغاب که عمدتا تاجیکی و پامیری هستند، زندگی سختی دارند. این افراد در کنار افراد قرقیزستان تلاش می کنند زندگی خود را بگذرانند.

13- استروشن

استروشن که توسط اسکندر مقدونی سایروپولیس و توسط اهالی شوروی «اوراتیوبه» خوانده می شد، دارای مرکز شهری ثبت شده است که نسبت به سایر مراکز شهر ثبت شده در تاجیکستان از وضعیت بسیار بهتری برخوردار است.

14- الیچور

الیچور در میانه ارتفاعاتی نفس‌گیر و زیبا بنا شده است. در واقع بهترین راه برای رسیدن به این منطقه گذر از سه گذرگاهی است که هر یک بیش از 4200 متر ارتفاع دارند! کمبود پوشش گیاهی در سطوحی بالاتر از خط رویش درختان این منطقه کاملا به چشم می خورد.

15- اسفره

اسفره که در قرن دهم یکی از نقاط بحرانی و مهم جاده ابریشم بوده، با وجود شهرت کمتر، جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و بازدید از آن طی سفر به تاجیکستان بسیار توصیه می شود. اکنون در اسفره نشانه ای از گذشته برجسته و منحصر به فرد آن به چشم نمی خورد، ولی همچنان با شهری بسیار دوست داشتنی در میانه مسیر قرقیزستان روبه‌رو هستیم.

تاجیکستان مناظری دارد که هر یک از دیگری زیباتر است. با وجود اینکه تاکنون توجه چندانی به صنعت گردشگری این کشور نشده هرچه از زیبایی های آن بنویسیم کم است! سفر به تاجیکستان به علاقه مندان ماجراجویی نیز بسیار پیشنهاد می شود. سفر به تاجیکستان تجربه ای است که روح و ذهن را از دغدغه های روزمره آزاد کرده و چشم ها را نوازش می دهد.

در مجموع اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که از دیدن مکان های تکراری خسته شده اید، سفر به تاجیکستان و بازدید از جاذبه های گردشگری آن بدون شک باید در فهرست شما قرار گیرد.

ارسال نظر