معرفی قدیمی ترین آثار باستانی جهان؛ از آرامگاه کوروش بزرگ تا تماشاخانه خونین رومیان!

رسانه کلیک - اگر به تاریخ و بناهای تاریخی علاقه مند هستید، در ادامه این مطلب همراه کلیک باشید تا با 20 تا از شگفت انگیزترین و قدیمی ترین آثار باستانی جهان آشنا شوید.

معرفی قدیمی ترین آثار باستانی جهان؛ از آرامگاه کوروش بزرگ تا تماشاخانه خونین رومیان!

1- پانتئون، رم، ایتالیا

تاریخ ساخت: 125 سال پس از میلاد

حتی تصور اینکه 2000 سال پیش رومیان ساختمان هایی مانند پانتئون می ساختند، بسیار دشوار است! پانتئون با داشتن رواقی دارای 12 ستون گرانیتی یکی از شاهکارهای معماری جهان به شمار می رود. این ساختمان قدیمی ترین ساختمان جهان است که به طور معمول مورد استفاده بوده و مردم از آن دیدن می کنند. هنگامی که داخل آن قرار گرفته و به سقف پرشکوه و پنجره دایره ای شکل آن نگاه کنید، کاملا متوجه بی نظیر بودن این ساختمان خواهید شد.

2- کولوسئوم، رم، ایتالیا

تاریخ ساخت: 70 تا 80 سال پس از میلاد

کولوسئوم که اندکی از پانتئون قدیمی تر است، مشهورترین خرابه کلاسیک شهر رم محسوب می شود. به تازگی نیز محدوده بازدید از این بنا را تا گذرگاه های طبقه همکف آن که در گذشته گلادیاتورها از آن وارد می شدند، افزایش داده اند. میدان مسابقات (صحنه) بسیار عظیم این بنا که به طور رسمی Amphitheatrum Flavium خوانده می شود، 80 سال پس از میلاد افتتاح شد و گنجایش 50 هزار نفر را داشت. در این میدان امپراطورها، نجیب زادگان، راهبه ها، بردگان، مردم عادی و بانوان هر یک جایگاه مخصوص به خود را داشته و با آرایش خاصی در جای خود قرار می گرفتند. جالب است بدانید که در مراسم خونین افتتاح این میدان بیش از 5000 حیوان قربانی شدند!

3- Maison Carrée، نیم، فرانسه

تاریخ ساخت: 16 سال پیش از میلاد

Maison Carrée (در زبان فرانسوی به معنای میدان خانه) یکی از حفاظت شده ترین معابد رومی جهان، 16 سال پیش از میلاد و زمانی که 60 هزار نفر در شهر ساکن بودند، ساخته شده است. بازمانده های رومی دیگری نیز در شهر نیم وجود دارند؛ مانند آمفی تئاتری که متعلق به قرن اول یا دوم پس از میلاد است و پل - قنات پن دو گار که در همان نزدیکی قرار دارد.

4- مقبره اولین امپراطور چین (لشکر سفالین)، چین

تاریخ ساخت: سال 246 تا 208 پیش از میلاد

این مجموعه عظیم که ساخت آن بیش از 38 سال طول کشیده، به تازگی (در سال 1974) و توسط یک کشاورز محلی حفاری و کشف شده است. این پادگان که به نوعی محافظ اولین امپراطور چین بوده، متشکل از مجسمه 8 هزار سرباز، 130 ارابه به همراه 520 اسب و 150 اسب سواره نظام است. البته این اعداد تنها بخشی از لشکر اصلی را تشکیل می دهند؛ زیرا بخش عظیمی از این مجسمه ها در طول زمان از بین رفته و تنها این تعداد که جزو قدیمی ترین آثار باستانی جهان محسوب می شوند، باقی مانده اند! نکته جالب در رابطه با این مجسمه ها این است که هر یک از آن ها چهره متفاوتی از دیگری دارند.

5- گنبد سانچی، هند

تاریخ ساخت: 300 سال پیش از میلاد

گنبد بزرگ واقع در مجموعه معابد بودایی سانچی، در اصل توسط امپراطور آشوکا در قرن سوم پیش از میلاد سفارش داده شد. ریزه کاری های خیره کننده روی سنگ ها که توسط کارگران شهر نزدیک ویدیشا انجام شده، با تمام بناهای ساخته شده در زمان امپراطوری روم قابل مقایسه است. این بنا در سال 1818 توسط افسران بریتانیایی دوباره کشف شد. یک قرن پس از این کشف دوباره، باستان شناس بریتانیایی سر جان مارشال کشف کرد که بسیاری از تصاویر حجاری شده روی صفحات سنگی این بنا، روایتگر داستان زندگی آشوکا هستند که پیش از آن که فرمانروای ماگدها شود، در این محدوده زندگی می کرد.

6- پارتنون، آتن، یونان

تاریخ ساخت: 432 - 447 سال پیش از میلاد

پس از گذشتن از شهر مدرن آتن به آکروپولیسی می رسیم که از قدیمی ترین آثار باستانی جهان به شمار می رود. این آکروپولیس دارای 3 معبد است که متعلق به قرن پنجم پیش از میلاد بوده و سالانه 3 میلیون توریست را به خود جذب می کند. پارتنون بارزترین معبد این آکروپولیس دارای 46 ستون به سبک معماری قدیم یونان است. از این معبد به عنوان تاثیرگذارترین بنا بر معماری بناهای ساخته شده پس از آن یاد می شود. نورپردازی این آکروپولیس در شب به آن جلوه بسیار خاصی می بخشد؛ بنابراین نباید بازدید آن را در شب فراموش کرد.

7- آرامگاه کوروش بزرگ، ایران

تاریخ ساخت: 530 سال پیش از میلاد

مقبره کوروش بخشی از سکونتگاه باستانی پاسارگاد و یکی از 22 محل میراث جهانی ایران است. کوروش بزرگ پاسارگاد را در قرن ششم پیش از میلاد ساخته بود. به اضافه این مقبره، قلعه تل تخت (دژ داریوش) و دو کاخ سلطنتی دیگر نیز در این محدوده وجود دارند که در فهرست قدیمی ترین آثار باستانی جهان قرار می گیرند.

8- زیگوارت اور، عراق

تاریخ ساخت: 2100 سال پیش از میلاد

شهر باستانی اور در نزدیکی دهانه رودهای دجله و فرات قرار گرفته و در کتاب برشیت از آن به عنوان محل زندگی حضرت ابراهیم نام برده شده است. باقی مانده 16 مقبره سلطنتی در دهه 1920 و 1930 توسط سر لئونارد وولی کشف شد. وولی عتیقه های ارزشمند دیگری نیز مانند خنجری طلایی با روکش سنگ لاجورد، مجسمه ای طلایی و حکاکی شده با طرح قوچ، چنگی آراسته به سر گاو وحشی و تاج طلایی ملکه سومر را کشف کرده است. با این وجود ارزشمندترین اکتشاف وی سکوی پله پله یا همان زیگورات اور است. نما و راه پله های این زیگورات در زمان صدام حسین بازسازی شدند.

9- هرم بزرگ جیزه، مصر

تاریخ ساخت: 2560 سال پیش از میلاد

اهرام جیزه تنها بازمانده عجایب هفت گانه باستانی جهان هستند و همه افراد با قرار گرفتن در کنار آن ها، بدون تردید از ابعاد و عظمتشان حیرت زده خواهند شد. این اهرام به قدری عظیم هستند که معمولا به طور کامل در کادر عکاسان جا نمی گیرند! بزرگ ترین هرم از بین این اهرام هرم خوفو است که به عنوان هرم خئوپس هم شناخته می شود. این هرم حدودا 4500 سال پیش ساخته شده و اکنون 138.8 متر ارتفاع دارد. این بنا به مدت بیش از 3800 سال و تا قبل از ساخته شدن کلیسای جامع لینکلن به عنوان مرتفع ترین ساخته دست بشر در جهان شناخته می شد. به گردشگرانی که ترس قرار گرفتن در فضاهای تنگ و سربسته را ندارند بازدید از درون این اهرام نیز به شدت توصیه می شود.

10- هرم جوزز، مصر

تاریخ ساخت: 2648 - 2677 سال پیش از میلاد

هرم جوزز قدیمی ترین هرم مصر و یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان به شمار می رود. این هرم حدودا یک قرن پیش از هرم جیزه ساخته شده است.

11- نیوگرنج، ایرلند

تاریخ ساخت: 2900 - 3200 سال پیش از میلاد

گور معبری دایره ای شکل و گیج کننده نیوگرنج ایرلند بیش از 5 هزار سال قدمت داشته و در دره بوین قرار دارد. بازدیدکنندگان از این بنا که یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان است معتقدند عقاید سازندگان این بنا درباره معنویت، ابدیت، زندگی پس از مرگ و الوهیت با قرار گرفتن در فضای این بنا کاملا احساس می شود. همچنین با دقت در نحوه ساخت گذرگاه این مقبره می توان به اهمیت خورشید برای سازندگان آن پی برد؛ زیرا این مسیر دقیقا با خط افق شرقی که خورشید در اواسط ماه دسامبر از آن طلوع می کند، هماهنگ است.

12- سکارا برای، اسکاتلند

تاریخ ساخت: 3180 سال پیش از میلاد

در تجربه سفر به اورکنی اسکاتلند مناطق متعلق به ماقبل تاریخ بسیاری را مشاهده خواهید کرد. با گذشتن از بیش از 70 جزیره و 16 کیلومتر فاصله گرفتن از ساحل شمالی اسکاتلند ، آثاری از سکونتگاه ها و عبادتگاه های باستانی زیادی به چشم می خورند؛ اما مهم ترین این آثار در غرب جزیره اصلی (Mainland) قرار دارد. این جزیره یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان را در خود جای داده که متشکل از دو سنگ دایره ای شکل، یک مقبره و روستای باستانی سکارا برای بوده و متعلق به میراث جهانی یونسکو است. پس از گشت و گذار در این روستای باستانی برای تجربه حال و هوایی متفاوت، سری به شهر بندری استرومنس و پایتخت پر شر و شور اسکاتلند، کیرکوال بزنید.

13- Pentre Ifan، ولز

تاریخ ساخت: 3500 سال پیش از میلاد

بزرگ ترین و حفاظت شده ترین مقبره عصر نوسنگی انگلستان در ولز و بر روی تپه های پرسلی قرار دارد. تپه های دورافتاده پرسلی پوشیده از قلعه های کوچک و بزرگ، دایره های سنگی، سنگ های روی هم قرار گرفته، سنگ های عمودی و مقبره هستند. این تپه ها بخشی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان را روی خود جای داده اند. با گشت و گذار در راه های باریک و پیچ در پیچ مابین این آثار باستانی، افراد محلی و گردشگران زیادی را خواهید دید که در حال اکتشاف هر یک از این آثار هستند. Pentre Ifan یکی از این مجموعه سنگ های روی هم قرار گرفته است که یکی از اجزای باقی مانده آن سنگ قبری 5 متری و با وزن بیش از 17 تن است.

14- مقبره طویل کنت غربی (West Kennet Long Barrow)، انگلستان

تاریخ ساخت: 3650 سال پیش از میلاد

قدمت مقبره طویل کنت غربی که یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان به شمار می رود حتی از استون هنج که بین 2 هزار تا 3 هزار سال پیش از میلاد ساخته شده نیز بیشتر است! این مقبره در جنوب ایوبری قرار داشته و شواهد حاکی از پیدا شدن بیش از 40 جسد در این بنا است.

15- جگانتیا، مالت

تاریخ ساخت: 3700 سال پیش از میلاد

جگانتیا با قدمت بیش از 5500 سال یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان محسوب می شود. جگانتیا در جزیره غودش قرار دارد و از دو معبد سنگی بسیار بزرگ تشکیل شده که افراد محلی معتقدند به دست غول ها ساخته شده اند! این سنگ ها که بخشی از یک یادمان بسیار قدیمی از بین رفته را تشکیل می دهند، 1000 سال بیشتر از استون هنج قدمت دارند و اطراف آن ها پوشیده از گل های وحشی است که حال و هوای متفاوتی را ایجاد می کند.

16- پشته هووار، اسکاتلند

تاریخ ساخت: 3700 سال پیش از میلاد

پشته هووار یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان است که محیطی مزرعه مانند داشته و در جزیره پاپا وسترای در اورکنی قرار دارد. دیواره های این بنا 1.6 متر ارتفاع داشته و لوازم سنگی این مزرعه هنوز داخل آن قرار دارند. شواهد نشان می دهد ساکنان این مزرعه به نگه داری از گوسفند، خوک و گاو، ماهیگیری، جمع آوری صدف و کشت گندم و جو مشغول بوده اند.

17- Monte d'Accoddi، ساردینیا

تاریخ ساخت: 4000 - 3650 پیش از میلاد

ساردینیا تعداد زیادی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان شامل بیش از 7000 برج سنگی را در خود جای داده است. قدیمی ترین اثر این جزیره سکوی سنگی ذوزنقه شکلی است که احتمالا به عنوان معبدی رو باز مورد استفاده بوده است.

18- Barnenez، فرانسه

تاریخ ساخت: 4850 سال پیش از میلاد

در فرانسه مقبره های بسیاری وجود دارد که از قدیمی ترین آثار باستانی جهان به شمار می روند؛ مانند مقبره سنت میشل در کارناک برتانی و مجموعه مقبره های بوگون . اما قدیمی ترین این مقبره ها Barnenez در منطقه فینیستر است. این مقبره که به "پارتنون ماقبل تاریخ" نیز شهرت دارد دارای 72 متر طول، 25 متر عرض و 8 متر ارتفاع و قدمتی 6687 ساله است. اگر ساختمان را تحت عنوان مکانی بسته، انسان ساخت، پناهگاه مانند و دارای حداقل یک نقطه ورودی معنا کنیم، Barnenez قدیمی ترین ساختمان جهان محسوب می شود!

19- گوبکلی تپه، ترکیه

تاریخ ساخت: 8400 - 12000 سال پیش از میلاد

گوبکلی تپه که قدمت آن به 9000 سال پیش از میلاد بازمی گردد، یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان و قدیمی ترین مکان مذهبی انسان ساخت کره زمین است. گوبکلی تپه که بیش از دو برابر استون هنج قدمت دارد، در زمان کشف فلزات، سفالگری و حتی اختراع چرخ ساخته شده است. این بنای بسیار زیبا دارای سنگ هایی حکاکی شده با طرح های روباه، پرندگان، گراز، مار و انسان است. هر بخش از این بنا و حکاکی های موجود روی سنگ های آن نشان دهنده اعتقادات و اعمال رایج در دوران نوسنگی است.

2- غار تئوپترا، متئورا، یونان

تاریخ ساخت: 21 هزار سال پیش از میلاد

با استناد به شواهد تاریخی، دیوار سنگی پوشش دهنده ورودی غار تئوپترا قدیمی ترین ساخته دست بشر در جهان محسوب می شود. این دیوار از صومعه متئورا که آن هم یکی از قدیمی ترین آثار باستانی جهان است، فاصله چندانی ندارد. دانشمندان معتقدند این دیوار حدودا 23 هزار سال قدمت داشته و به منظور جلوگیری از جریان باد ساخته شده است.

شما درباره قدیمی ترین آثار باستانی جهان چه فکری می کنید؟

ارسال نظر