نکات طلایی که قبل سفر به پراگ باید بدانیم؛ روش های جذاب گشت و گذار در سطح شهر

رسانه کلیک - پراگ یکی از زیباترین پایتخت های اروپایی محسوب می شود. در این مطلب به معرفی راهنمای سفر به پراگ و نحوه استفاده از خدمات حمل و نقل در این شهر می پردازیم.

نکات طلایی که قبل سفر به پراگ باید بدانیم؛ روش های جذاب گشت و گذار در سطح شهر

پراگ پایتخت جمهوری چک ، با داشتن تاریخچه ای غنی و مهیج، معماری های ارزشمند سبک گوتیک و باروک و مردمی خوش گذران و آسان گیر، برای گذراندن تعطیلات در تمام طول سال و برای تمامی افراد مقصدی مناسب محسوب می شود. سفر به پراگ به علت وجود شبکه های گسترده و پیشرفته مترو، تراموا و اتوبوس تقریبا بدون دردسر و آسان خواهد بود؛ اما هرگز نباید درشکه سواری در شهر قدیمی آن و یا قایق سواری در رودخانه ولتاوا را فراموش کرد!

در ادامه این مطلب همراه کلیک باشید تا سایر اطلاعاتی را که در سفر به پراگ باید به خاطر داشته باشید، کسب کنید!

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه پراگ

فرودگاه واسلاو هاول 9.5 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. آسان ترین روش برای دسترسی به هتل ها و جاذبه های محدوده شهر قدیمی، استفاده از تاکسی یا سرویس های سریع السیر حمل و نقل است. کمپانی های مختلفی خدمات حمل و نقل سریع السیر ارائه می دهند؛ مانند CEDAZ که مینی بوس های آن هر 30 دقیقه یک بار از ترمینال های 1 و 2 حرکت می کنند. هر مسیر آن ها حدود 5 پوند (CZK 150) هزینه داشته و بلیط آن ها را می توانید از راننده هایشان دریافت کنید.

اگر تصمیم دارید از فرودگاه تاکسی بگیرید، بهتر است بدانید که راننده های تاکسی در پراگ به گرفتن هزینه اضافی از گردشگران شهرت دارند! بنابراین دقت کنید که کمپانی تاکسی رانی معتبری را برای سفر انتخاب کنید. شرکت Fix Taxi برای سفرهای یک طرفه برون شهری بین 20 تا 25 پوند (CZK 650-700) دریافت می کند. این تاکسی ها را می توانید آنلاین رزرو کرده و یا در ترمینال های فرودگاه به دنبال ایستگاه های زرد رنگ تاکسی بگردید.

اگر ترجیح می دهید با هزینه کمتری سفر کنید، ارزان ترین روش برای دسترسی به مرکز شهر استفاده از اتوبوس و مترو با هم است. کافی است از فرودگاه سوار اتوبوس 119 شوید که شما را به ایستگاه متروی Nadvazi Veleslavin می رساند. پس از آن نیز می توانید به کمک مترو خود را مستقیما به مرکز شهر برسانید.

گشت و گذار در شهر

پراگ دارای سیستمی یکپارچه برای بلیط شبکه های مترو، اتوبوس و تراموا است؛ بنابراین با در دست داشتن تنها یک بلیط می توانید از تمام این وسایل نقلیه استفاده کرده و از سفر به پراگ بدون استرس و دغدغه لذت ببرید!

گشت و گذار پیاده

پراگ مرکزی بسیار متمرکز بوده و بازدید از بخش عمده شهر قدیمی مانند پل چارلز، قلعه پراگ و میدان شهر قدیمی نیازمند پیاده روی های طولانی مدت است؛ بنابراین بهترین و معمولا تنها روش برای بازدید از قلب تاریخی شهر پراگ، پیاده روی است. خیابان ها و مسیرهای باریک این محدوده شهر پوشیده از سنگفرش های بسیار زیبا است؛ پس پوشیدن کفش های مناسب پیاده روی را فراموش نکنید! اکثر جاذبه ها و محدوده های تاریخی شهر قدیمی دارای تابلوهای راهنمای مناسبی هستند، اما بهتر است یکی از برنامه های پیاده روی را روی گوشی هوشمندتان نصب کرده و مسیرهای مناسب را به سلیقه خودتان پیدا و انتخاب کنید.

گشت و گذار با مترو

پراگ دارای سیستم مترویی مدیریت شده و گسترده است که اداره حمل و نقل عمومی پراگ (DPP) بر آن نظارت دارد. سرویس های مترو در تمام روزهای هفته از 5 صبح الی 12 شب در حال خدمات رسانی و فعال هستند. این شبکه دارای سه خط A و B و C بوده که هر کدام حتی برای کسانی که برای اولین بار به آن ها مراجعه می کنند، کاملا قابل مسیریابی هستند. ایستگاه های اصلی Staroměstská (برای دسترسی به میدان شهر قدیمی)، Můstek (برای دسترسی به میدان واتسلاوMuzeum (برای دسترسی به موزه ملی) و Malostranská (برای دسترسی به شهر کوچک مالا استرانا ) آماده خدمات رسانی به مردم هستند.

در سفر به پراگ فراموش نکنید که بلیط های مترو را می توانید از دستگاه های موجود در تمام ایستگاه های مترو، تعدادی از ایستگاه های تراموا، دکه های روزنامه فروشی و دفاتر راهنمایی گردشگران تهیه کنید. با این بلیط ها می توانید هم از مترو و هم از تراموا و اتوبوس استفاده کنید. اگر قرار است در طول روز سفرهای متعددی داشته باشید، بهتر است بلیط تمام روز را تهیه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که اگر ساک یا کوله پشتی بزرگی همراه خود دارید، باید یک بلیط اضافه تهیه کنید.

هنگام سفر با مترو، تراموا یا اتوبوس، تمام مسافران باید پیش از آغاز سفرشان با این وسایل نقلیه بلیط های خود را پانچ کنند تا بلیط ها معتبر شناخته شوند. دستگاه های پانچ بلیط ها در اکثر ایستگاه های مترو بالای پله برقی های ایستگاه و در تراموا و اتوبوس ها در دسترس هستند. دقت کنید که مسئولان بررسی اعتبار بلیط ها تقریبا همه جا حضور داشته و در صورت تشخیص عدم اعتبار بلیطتان شما را به راحتی جریمه می کنند.

افراد از لحظه پانچ شدن بلیط، به منظور استفاده از مترو، اتوبوس و تراموا 90 دقیقه زمان دارند تا از اعتبار آن استفاده کنند. بلیط های ارزان تری نیز وجود دارند که مدت اعتبارشان تنها 30 دقیقه است.

گشت و گذار با اتوبوس

اگرچه شبکه اتوبوس رانی پراگ به اندازه شبکه های مترو و تراموا گسترده است، اما ممکن است برای گردشگران اندکی گیج کننده باشد. اگر سری به وبسایت DPP زده و برنامه سفر اتوبوس ها را بررسی کنید، کمتر دچار سردرگمی می شوید. در مجموع اگر مدت سفر شما به پراگ چندان طولانی نیست، بهتر است از مترو و تراموا استفاده کرده و یا پیاده به گشت و گذار بپردازید.

استفاده از تورهای شهری اتوبوس ها نیز گزینه مناسبی برای گشت و گذار است. با استفاده از این تورها می توانید در هر ایستگاهی که خواستید، پیاده یا سوار شوید. این تورها بازدید از نشانه های به یاد ماندنی و زیبای شهر پراگ مانند ساعت فضایی واقع در میدان شهر قدیمی، قلعه پراگ و پل چارلز را در برنامه خود دارند.

گشت و گذار با تراموا

در سفر به پراگ استفاده از تراموا پس از مترو آسان ترین روش برای گشت و گذار محسوب می شود. سرویس های تراموا نیز مانند سرویس های مترو همه روزه از ساعت 5 صبح الی 12 شب فعال هستند و علاوه بر این، سرویس های شبانه ای نیز وجود دارد که تواتر آن ها کمتر از سرویس های عادی است.

پراستفاده ترین ترامواها برای گردشگران ترامواهای شماره 22 و شماره 9 هستند. تراموای شماره 22 بین قلعه پراگ و مالا استرانا حرکت کرده و در طول مسیر از تئاتر ملی نیز می گذرد. تراموای شماره 9 ایستگاه اصلی قطار ( Zizkov ) را به میدان واستلاو و تئاتر ملی متصل می کند. بلیط های تراموا را می توانید از ایستگاه های مترو، برخی از ایستگاه های تراموا و دفاتر راهنمای گردشگران تهیه کرده و برای مترو و اتوبوس نیز از آن ها استفاده کنید.

گشت و گذار با قایق

در سفر به پراگ یکی از روش های پرطرفدار برای گشت و گذار استفاده از قایق های رودخانه ولتاوا است که در مرکز شهر جریان دارد. برای رفتن از Kampa Dock یا Rasinovo nabrezi به باغ وحش پراگ می توانید از سرویس قایق رانی استفاده کنید. همچنین می توانید تورهایی مانند Prague Boats را رزرو کنید که از اسکله های 5 و 6 واقع در نزدیکی ساختمان دانشکده حقوق دانشگاه چارلز (نزدیک ترین ایستگاه مترو: Staromestka ) حرکت کرده و در مسیر از پل چارلز و قلعه پراگ نیز عبور می کنند. سرویس ها و قایق های مختلفی برای رزرو وجود دارند؛ حتی می توانید یک قایق و کاپیتانش را به صورت شخصی به خدمت بگیرد.

روش های جایگزین برای گشت و گذار در سفر به پراگ

گشت و گذار با دوچرخه

پراگ شهری پر فراز و نشیب بوده و در محدوده های غیر قابل پیاده روی شهر قدیمی آن، ترافیک می تواند بسیار سنگین شود؛ بنابراین دوچرخه سواری در این محدوده ها ممکن است اندکی رعب آور به نظر برسد. با این وجود، خطوط دوچرخه در محدوده های متفاوت شهر طرفداران خاص خود را داشته و دوچرخه های بسیاری برای کرایه و تورهای دارای راهنمای مختلفی برای رزرو وجود دارند؛ Praha Bike یکی از همین تورها است که علاوه بر دوچرخه های معمولی، دوچرخه های برقی و تورهای آن را نیز در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

گشت و گذار با اسب و درشکه

در سفر به پراگ استفاده از اسب و درشکه ممکن است سریع ترین و همین طور ارزان ترین روش برای حمل و نقل نباشد؛ اما بدون تردید جذاب ترین و به یاد ماندنی ترین روش برای بازدید از شهر قدیمی به حساب می آید. قیمت درشکه ها بستگی به توری که رزرو می کنید، دارد اما قیمت ها معمولا از 9 پوند (CZK 250) آغاز می شوند. گشت و گذار به وسیله این درشکه ها امروزه به یکی از پرطرفدارترین روش ها برای بازدید از جاذبه های گردشگری پراگ بدل شده است.

تورهای سگوی (اسکوتر برقی)

تورهای اسکوتر برقی برای بازدید از شهر قدیمی نیز در حال حاضر به یکی از پرطرفدارترین روش های جایگزین برای گشت و گذار در شهر بدل شده است. گزینه ها و تورهای مختلفی مانند Segway Tours برای گردشگران وجود دارد. گردشگران همچنین می توانند تورهای خصوصی و گروهی مختلفی را رزرو کنند.

کرایه ماشین و تاکسی

در شهر پراگ تاکسی هایی با قیمت مناسب به وفور یافت می شوند؛ اما در هر صورت لازم است مطمئن شوید که از شرکت تاکسی رانی معتبری استفاده می کنید. همچنین می توانید یک تاکسی خصوصی را از کمپانی هایی مانند AAA Taxis به وسیله اپلیکشن های گوشی هوشمندتان رزرو کنید. سرویس های اپلیکیشن محوری مانند اوبر نیز در سفر به پراگ قابل استفاده هستند.

شما در سفر به پراگ کدام روش را برای حمل و نقلتان ترجیح می دهید؟

ارسال نظر