نوزادان با وزن بالاتر، بیشتر در معرض اوتیسم هستند

بر اساس گسترده ترین مطالعات انجام شده در حوزه رشد جنینی، نوزادانی که در هنگام تولد وزن آنها بیشتر از حد متوسط باشد و یا آنهایی که کمتر از حد متوسط هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم قرار دارند.به گزارش کلیک، این نتایج در مجله روانپزشکی آمریکا منتشر شد و نشان می دهد وزن، اولین عامل مرتبط بین نوزادان در بدو تولد و خطر ابتلا به اوتیسم است. مطالعاتی که توسط محققان دانشگاه منچستر انگلستان که خود به عنوان رهبر در این تحقیقات بودند انجام شده است آنها معتقدند، وزن نوزاد نارس در هنگام تولد و نوزادی که دچار ضعف در رشد دارد (در واقع نوزادان با وزن کم ) در معرض خطر اختلال اوتیزم است، یک عامل محیطی می تواند برای خطر ابتلا به اوتیسم به شمار می رود.
در شرایطی که این بیماری، مردم را تحت تاثیر قرار می دهد در شیوه ارتباطی آنها با این موضوع نیز تاثیر می پذیرد بطوریکه تاکنون هیچ شیوه درمانی شناخته شده ای برای آن پیدا نشده است. با توجه به گفته های CDC(مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری)، در هر 50 کودک در ایالات متحده آمریکا یک اختلال در حوزه اوتیسم در آن ها به چشم می خورد. با توجه به اعداد و ارقام NHS(خدمات بهداشت ملی)حدود 1% از همه کودکان در انگلستان به این بیماری مبتلا هستند.
محققان تصور می کنند که این بیماری نتیجه عوامل محیطی و ژنتیکی می باشد. پرفسور کاترین آبل از مرکز دانشگاه درباره سلامت روانی زنان و مغز همچنین سلامت روان و رفتار می گوید:
افرادی که مبتلا به ASD می شوند، احتمالا شروع این بیماری از دوران جنینی آنها آغاز شده است. نشانه های اختلال را می توان در طی رشد جنین تا سه سالگی تخمین زد. در رشد جنین عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی تاثیر گذار هستند. بررسی راهها ابتلا به ASD می تواند به پیشبرد جستجوی پیدا کردن راه حلی برای درمان مطرح باشد.
این مقاله می تواند اولین مطالعه بزرگ درزمینه پیشگیری و جلوگیری از انحراف رشد جنین و جلوگیری طبیعی از خطر ابتلا کودکان به بیماری ASD در آینده باشد. این مطالعه اولین بار است که به طور قاطعانه درباره رشد غیر طبیعی جنین و خطر ابتلا به اختلال طیف اوتیسم انجام می شود. گروهی از محققان جوان در استکلهم سوئد بیان می کنند: با انجام سونوگرافی در اوایل دوران بارداری می توان وزن دقیق جنین مورد بررسی قرار گیرد و با بررسی و تحلیل حرکات بالینی کودکان و نوزدان، مانند حرکات زبان، رفتار اجتماعی و مهارتها به شناخت در این مورد رسید.
کوهورت در سوئد پرونده 589114 بچه ها را در بین سال 2001تا 2007 درحدود سنی بین 0 تا 17 سالگی بررسی نمود. این تحقیق بیشتر در میان کودکان کوچکتر انجام شد آنان در این تحقیق ساکنان غیر سوئدی، کسانی که در استکلهم زندگی می کنند همچنین کودکانی که در سوئد متولد نشده اند و کودکان دوقلو را حذف نمودند.
در نتایجی که از این تحقیق حاصل شد نشان داده شد که 4283 نفر از جوانان مبتلا به اوتیسم بودند و جمعیتی حدود 36588سالم بودند.
نتایج مطالعات نشان می دهد کودکانی که وزن انها بیشتر از 4.5KG است و کودکانی که وزنشان 2.5KG است خطر شیوع اوتیسم در آن ها بالاتر است.
در پایان نویسندگان دریافتند که:
نوزادان با رشد جنینی (نوزادانی که در بدو تولد بسیار سبک هستند)، 63% احتمال مبتلا شدن به ASD را دارند و نوزادان بسیار بزرگ حدود 60% احتمال مبتلا به ASD در آنها دیده می شود.
پرفسور آبل افزود:
این روند رو به افزایش است به دلیل رشد غیر طبیعی جنین و در واقع هر چیزی که باعث افزایش اختلال شود به احتمال زیاد برروی رشد مغزی نوزاد تاثیر گذار خواهد بود.
این خطر برای نوزادانی که ضعف در رشد داشته اند و همچنین جنینی که در هفته 40 در رحم مادر است بیشتر می باشد. این دلیل ممکن است به خاطر این باشد که نوزادان در شرایط طولانی و ناسالم در رحم مادر قرار گرفته اند. نویسنده در این تحقیق بیشتر بر روی رشد جنین و این که چگونه جفت می تواند این رشد را کنترل کند و این که چه اثراتی بر روی مغز می گذارد بررسی کرده است .
اشاره کردند مطالعات ما یکی از اولین مطالعات در این زمینه بوده است. در این مطالعات به بررسی تفاوت بین بچه ها که دچار بیماری ASD هستند با کودکان سالم و بدون ناتوانی ذهنی بوده اند. در مطالعه ایی که در هفته گذشته توسط دانشگاه ییل در مجله پزشکی منتشر شد که با بررسی جفت نوزادان می توانیم خطر ابتلا به اوتیسم را پیش بینی کنیم.
منبع: medicalnews.comبدون دیدگاه