هدست واقعیت مجازی HTC Vive با قابلیت دید تمام نما رونمایی شد

همانطور که من روی عرشه کشتی دزدان دریایی ایستاده بودم ناگهان در اعماق اقیانوس غوطه ور شدم. ماهی ها در کنار من در حال شنا بودند.

در این حال یک تور درخشان ظاهر شد که دیواری را نشان می داد، نه در دنیای مجازی بلکه در دنیای حقیقی! البته من قبلا این تجربه را کسب کرده بودم. من قبلا HTC Vive را که یک هدست واقعیت مجازی با دید کامل که مخصوص رایانه بود را در اواخر سال گذشته امتحان کرده بودم؛ ولی اینجا در نمایشگاه CES 2016 در لاس وگاس دستگاه جدید تری رونمایی شد.

htc-vive-pre-4983-010به گزارش کلیک، در حالی که Oculus روی سیستم واقعیت مجازی Rift کار می کند و سونی نیز در حال آماده کردن هدست واقعیت مجازی PlayStation برای کنسول PS4 است، به نظر می رسد HTC Vive رقیب جدیدی در دنیای واقعیت مجازی برای آن دو باشد. قرار بود HTC Vive اواخر سال گذشته میلادی کارش را شروع کند ولی تا ماه آپریل به تعویق افتاد. دلیل بررسی دوباره هدست واقعیت مجازی اچ تی سی در رویداد CES لاس وگاس ارتقای سخت افزاری آن بود. مهم ترین تغییر اضافه شدن یک حسگر ردیابی محیط به صورت جداگانه از هدست بود.

هدست Vive تا الان بلند پروازانه ترین دستگاه واقعیت مجازی عرضه شده بوده است. سرپرست گروه واقعیت مجازی اچ تی سی در لاس وگاس گفت: هدف Vive فراهم کردن امکان تجربه واقعیت مجازی در یک اتاق به صورت کامل است. کیت این سیستم می تواند فضای کامل یک اتاق 5 متری را پردازش کرده و شما می توانید در این فضا به هر طرف که می خواهید حرکت کنید.

htc-vive-pre-4931-006حرکت کردن به اطراف در یک دنیای مجازی در حالی که یک هدست روی سر شماست، حتی در اتاق تست اچ تی سی در نمایشگاه لاس وگاس، واقعا خطرناک است. شرکت اچ تی سی و Valve در نسخه قبلی هدست Vive قابلیتی را توسعه داده بودند که هدست با آن می توانست دیوار ها و اسباب درون اتاق را تشخیص دهد؛ ولی کافی نبود. اما در نسخه جدید به نام HTC Vive Pre با استفاده از دوربین تعبیه شده می توان تمام فضای اتاق را زیر نظر گرفت و از برخورد های احتمالی جلوگیری نمود.

در نسخه جدید یعنی Vive Pre وقتی دکمه Home روی کنترل بی سیم ارتقا داده شده را دوبار فشار دهید، فضای واقعی اطراف برایتان به نمایش در می آید. این کنترل جدید با یک بار شارژ 4 ساعت دوام می آورد و نسبت به نسخه قبلی پیشرفت سخت افزاری داشته است. البته طبق گفته یکی از مسئولین اچ تی سی برای جلوگیری از کاهش سرعت، تصویر دوربین دید در شب اشعه X آن شبیه خروجی یک دوربین واقعی نیست. شما می توانید در حالت تصویر در تصویر یک تصویر کوچک از خروجی دوربین را ببینید ولی اگر آن را بزرگ کنید خروجی آن چشم نواز نیست.

htc-vive-pre-4890-001_002عملکرد آن به هولو لنز مایکروسافت که اشیای مجازی را به دنیای واقعی وارد می کند زیاد شباهتی ندارد و متفاوت است. در واقع این سیستم اشیای واقعی را وارد دنیای مجازی می کند.

تمام قطعات Vive Pre نسبت به مدل قبلی جدید تر و اصلاح شده است. کنترل های آن به کنترل های موجود در بازار بیشتر شبیه شده است. حسگرهای ردیابی محیط نیز که با Vive عرضه می شوند (بسته های لیزر افکنی که باید در بالای اتاق مثل اسپیکر متصل شود) کوچکتر و به مکعب های متراکم تبدیل شده اند.

خود هدست نیز با باز طراحی مجدد با چرم سبک تر شده و قطعات قابل جداسازی به آن افزوده شده است که امکان فیت کردن دستگاه با صورت و بینی را فراهم می کند و اچ تی سی آن را gaskets نام گذاری کرده است. نمایشگر ها هم به نحو قابل توجهی بهتر شده اند؛ البته رزولوشن آن تغییر نکرده ولی اچ تی سی با ترفندی mura (پروسه ای که باعث محو شدن تصاویر خروجی دستگاه می شود) را از بین برده است که باعث شده تصاویر درخشان تر و رنگ های زنده تری روی نمایشگر ظاهر شود.

اچ تی سی اعلام کرده است: این دستگاه هنوز مدل نهایی نیست و نسخه دیگری قبل از عرضه رسمی آن ارائه خواهد شد.

صرف نظر از قیمت این دستگاه، کنترل های دوتایی آن، حسگر های فضا، خود هدست و نیاز به یک رایانه برای پردازش گرافیکی محدودیت زیادی را برای کاربر ایجاد می کند.

HTC و Valve اراده کرده اند تا مرز های دستگاه واقعیت مجازی را کاملا از بین برده و فضای مجازی کاملی را به ارمغان بیاورند. هر چند واقعیت مجازی و اکثر مردم بر خلاف قابلیت جذاب این دستگاه هنوز برای برداشتن این گام بلند آماده نیستند.

منبع: cnet.comبدون دیدگاه