نقد و بررسی لپ تاپ دل XPS 13

یک صفحه حس‌ گر لمسی اصلاح شده و عمر باتری طولانی‌ تر، کاری می‌ کند که این‌ یکی همه را شکست دهد!
کلیک- از ۳ سال پیش که ویندوز ۸ عرضه شد، دنبال یک لپ‌تاپ کامل بودم. خیلی پیشتر، مک بوک ایر را تنها به این دلیل انتخاب کردم که گزینه های مبتنی بر ویندوز بهتر از آن در بازار وجود نداشت. اما شاید به این خاطر که نوع عرضه صفحه‌کلید، متفاوت است، اجرای سیستم‌عامل ویندوز، روی لپ‌تاپ اپل، ایده‌آل نیست. پس‌ازجستجوی سه‌ساله، سرانجام بهترین لپ‌تاپ ویندوز را یافتم. آن لپتاپ لپ‌تاپ جدید Dell XPS 13 بود که از صفحه‌های حسگر اریگامی بهره مند بود.
با توجه به معرفی نسخه آزمایشی در ابتدای سال، مدتی بود که دل روی تکمیل XPS 13 کار می‌کرد. به لطف صفحه‌نمایش لبه به لبه ۱۳٫۳ اینچی آن‌که موجب شده بود، از Mac Book Air کوچک‌تر شود. به‌علاوه، اولین لپ‌تاپ ویندوزی بود که به کیفیت و قابلیت اعتماد بودن یک Mac Book Air نزدیک شده بود. ۶ ماه قبل، این وسیله را که مدل ابتدای سال ۲۰۱۵ است، به‌عنوان دستگاه اصلی خودم انتخاب کردم، اما هنوز هم مشکلاتی اساسی، باعث ناامیدی من از آن بود. مثل اغلب لپ‌تاپ‌های ویندوز، مشکلاتی در مورد صفحه لمسی داشت، به اندازه‌ای که باید، سریع نبود و ادعای Dell مبنی بر کارکرد ۱۱ ساعته باتری، درست از آب در نیامد. ایده‌ها در دسترس بودند، ولی در مقام تجربه، هنوز کاملاً اجرایی نشده بودند.
ولی حالا، Dell سیستم XPS 13 را در مورد مسائل ریزی کهاهمیت زیادی دارند، بهبود بخشیده است: عمر باتری، عملکرد و صفحه لمسی. در طول چند هفته گذشته، از Dell XPS 13، استفاده کردم و دوباره متقاعد شدم که بهترین لپ‌تاپ ویندوز را در دست دارم. ببخشید، بهترین Surface book را در اختیار دارم!

1
از نظر خارجی، XPS 13 تغییرات بسیار کمی داشته است. درست شبیه همان مدلی است که در ابتدای سال عرضه شد. هر دوی آن‌ها، صفحه‌نمایش خیره‌کننده لبه به لبه‌ای دارند که دیگر سازندگان لپ‌تاپ، آن‌ها را تولید نمی‌کنند و این صفحه‌نمایش، نقطه قوت XPS 13 به‌شمار می‌آید.
اغلب تولیدکنندگان، در حال رقابت بر سر تولید بهترین لولای دوگانه، شبیه آنچه در دستگاه Yoga می‌شناسیم، با صفحه‌نمایش ۴K و صفحه لمسی، بودند، ولی Dell به موارد پایه‌ای که همه ما راجع به کامپیوترهای قابل‌حمل، دوست داریم، بازگشت. مدل جدید Dell XPS 13 می‌درخشد. در درجه اول، در حال آزمایش مدل غیر لمسی، بودم که صفحه‌نمایش مات و عمر باتری طولانی‌تر آن را ترجیح می‌دادم. نیازی نمی‌بینم که گاه و بی‌گاه، لپ‌تاپم را بچرخانم و آن را به یک تبلت تبدیل نمایم و یا صفحه‌نمایش آن را لمس کنم. متقاعد شده‌ام که اغلب مردم هم در حال حاضر، نظر من را دارند. ایده ترکیب کردن لپ‌تاپ و تبلت را خیلی دوست دارم، ولی تا زمانی‌که اپلیکیشن‌های کافی برای این دنیای دوگانه طراحی بشوند، فقط نیاز به لپ‌تاپی دارم که درست کار کند.
لپ‌تاپ XPS 13 دوباره به بررسی اصول اولیه پرداخت و آن‌ها را روبه‌راه کرد
مدل غیر لمسی Dell با صفحه‌نمایشی ۱۳٫۳ اینچی ۱۰۸۰p با بازار آمده است؛ اما چیزی که شما را جذب می‌کند، قاب باریک اطراف صفحه است. درست مثل این است که برای اولین بار از ۳G به سراغ LTE رفته‌اید: دیگر نمی‌خواهید به عقب برگردید. من به عقب برگشتم و سراغ لپ‌تاپ‌های ویندوز دیگری مثل Lenovo Yoga 900 رفتم، در مقایسه، آن‌ها به‌نظر قدیمی و غیرقابل استفاده می‌آمدند. دیگر نمی‌توانستم استفاده از کامپیوتر Mac Book Air خود را تحمل کنم، چراکه صفحه‌نمایش قدیمی آن، در این زمان، به نظر مات و کهنه می‌آمد. شرکت Dell با ساختن صفحه‌نمایشی که انگار با تمام لپ‌تاپ عجین شده است و زمینه تیره ویندوز ۱۰ هم خیلی به آن می‌آید، کار بسیار مهمی انجام داده است.

2
همچنین ترکیب پرداخت آلومینیومی و یک شکل گوه مانند، باعث می‌شود، ثابت شود که Dell XPS 13 نسخه‌ای بدلی از Mac Book نیست. سطح براق و تیره‌ای دارد و جایگاهی سیاه برای صفحه‌کلید و صفحه حسگر لمسی که ترکیب تمام این‌ها موجب می‌گردد، حسی عالی داشته باشید. دقت در جزئیات محل قرار گرفتن کف دست، موجب شده، بسیار راحت باشد، گرچه غبار را به خود می‌گیرد، ولی ایراد قابل‌توجهی نیست. صفحه‌کلید Dell به اندازه Surface Book مایکروسافت، محکم به نظر نمی‌آید، اما شکایت عمده‌ای از آن، ندارم. کلیدها فضای کافی دارند و برای این‌که ساعت‌ها با آن‌ها تایپ کنید، راحت هستند، کلیدهای قابل‌برنامه‌ریزی، به‌جای این‌که دست و پاگیر باشند، قابل‌استفاده هستند.
صفحات لمسی ویندوز، همیشه به‌خاطر حسی که ایجاد می‌کنند و به نظر می‌رسد تا ابد ادامه خواهد داشت، وحشتناک هستند. خوشبختانه، صفحه لمسی Dell XPS 13 اندازه بسیار مناسبی دارد. اندازه صفحه شیشه‌ای و پرداخت نرم آن درست مانند همان نسخه‌ای است که در ابتدای سال، عرضه شد، مطمئناً Dell وضعیت نرم‌افزار واسط را بهبود بخشیده است، در نتیجه صفحه لمسی، عملکرد بسیار نرمی در برنامه ویندوز ۱۰ ارائه می‌نماید. هنوز با مشکلات هرازگاه اسکرول کردن در کروم، مواجه می‌شوم، ولی این مشکلات را با هر لپ‌تاپ ویندوزی که استفاده می‌کنم، دارم. دیگر مکان‌نما، به صورت تصادفی، وسط صفحه‌نمایش نمی‌پرد و اسکرول کردن با دو انگشت، بسیار نرم است و مکان‌نما را درست به جایی که در نظر دارید، هدایت می‌کند. امسال، لپ‌تاپ‌های ویندوز را امتحان کرده‌ام و بدون شک می‌گویم که این یکی از بهترین تجربیات در استفاده از حرکات و اسکرول کردن آسان، بوده است. حتماً تصور می‌کنید صفحه حس‌گر لمسی Surface Book خود مایکروسافت، باید بهتر باشد، اما Dell در مورد برقراری تعادل بین اندازه و محل قرار گرفتن که وابسته به عامل کوچکی در ظاهر لپ‌تاپ است، کار مهمی انجام داده است. ۱
صفحه حس‌گر لمسی ارتقا زیادی یافته است
درست مانند ارتقایی که در صفحه حس‌گر لمسی، به‌وجود آمده است، اغلب تغییرات اخیر XPS 13 مخفی هستند. یک رابط USB مدل C، در کنار دستگاه، اضافه شده است، ولی این تنها تغییر خارجی آن است. این تغییر برای موارد جانبی دیگری که در طول سال آینده، پدیدار خواهند شد، مفید است و همچنین از Thunderbolt 3 پشتیبانی خواهد کرد، ولی در آینده امتحانش را پس خواهد داد. در حال حاضر، دو درگاه استاندارد USB 3.0 و یک شکاف اندازه کامل SD، وجود دارند. تنها چیزی که جای آن خالی است یک درگاه نمایشگر است و Dell آن را حذف کرده تا جا برای USB مدل C باز کند. برای اغلب افراد، این مسئله مهمی نیست، اما اگر بخواهید یک نمایشگر به آن وصل کنید، احتیاج به یک مبدل، پیدا می‌کنید.
با کمال تأسف، Dell مسئله دوربین وب را حل نکرده است. هنوز محل آن در گوشه پایین سمت چپ نمایشگر است. این بهایی است که باید برای یک نمایشگر لبه به لبه بپردازید، ولی به آن معناست که در طول مکالمه ویدیویی خود، زوایای غیر جذاب زیادی از بینی خود، خواهید داشت. وقتی در جلسات شرکت می‌کنم، حاضران متعجب می‌شوند که چرا دوربینم را فعال نمی‌کنم و در واقع جای بسیار بد دوربین وب، مقصر است. علاوه بر این، دوربین توانایی پشتیبانی از Windows Hello را ندارد، این یک قابلیت جدید ویندوز ۱۰ است، بنابراین شما قادر نخواهید بود که تنها با شناسایی صورت خود، وارد XPS 13 شوید.

3
شرکت Dell در پشت پرده، تغییرات مهمی به‌وجود می‌آورد
دو تغییر مهم دیگر مدل جدید Dell XPS 13 بهبود در عمل‌کرد را فراهم نموده است. شرکت Dell پردازنده خود را با جدیدترین تراشه شرکت اینتل، Skylake، به روز کرده است، مدل‌های غیر لمسی از Core i5 استفاده می‌نمایند، درحالی‌که مدل صفحه‌نمایش لمسی، با Core i7 شرکت اینتل، نیرو گرفته است. جدا از مدل پایه، تمام گونه‌های مدل جدید XPS 13 با هارد سریع‌تر SSD به دست شما خواهد رسید. نسبت به مدل ارائه شده در آغاز سال، متوجه تغییر عمده‌ای در عملکرد نشدم، اما افزودن ویندوز ۱۰، یقیناً XPS 13 جدید را سریع‌تر کرده است. به نظر نمی‌آید که اجرای برنامه‌های Chrome، Slack، اپلیکیشن‌های Office، Photoshop و طیف گوناگون دیگری از اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰، سرعت این لپ‌تاپ را به‌هیچ‌عنوان پایین آورند. برای انجام کارم هر روز از آن استفاده کرده‌ام و متوجه شده‌ام که هیچ‌گاه منجمد نمی‌شود و ناامیدم نمی‌کند. به علاوه Dell این لپ‌تاپ را با دسته‌ای از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای به‌دردنخور انباشته نساخته است و نسخه آزمایشی MacAfee هم به سادگی قابل پاک کردن است.
تغییراتی هم که در طراحی تراشه‌های Dell به وجود آمده است، در جهت ارتقای عمر باتری بوده است. شرکت Dell ادعا کرده است که عمر باتری مدل ۱۰۸۰p تا ۱۸ ساعت، برقرار است. طبق آزمایش باتری Verge، عمر این باتری تا ۱۰ ساعت است و این همان مقداری است که ما از لپ‌تاپی با این اندازه، انتظار داریم. در خلال استفاده روزانه‌ام، معمولاً XPS 13، در حدود ۷ الی ۸ ساعت کارکرد داشته تا من دوباره آن را شارژ کنم. این مدت برای من کافی بوده تا بتوانم بیرون یا به سفر بروم و دور از میز کارم به انجام وظایفم بپردازم و بسیار نزدیک به رؤیای انجام کارها در یک روز کاری کامل، بدون شارژ کردن، بوده است. هنوز هم دوست دارم عمر باتری بیش‌تر باشد و برای XPS 13 آرزوی دستیابی به حد بالاتر از انتظار ادعایش را دارم.
لپ‌تاپ ویندوز هیجان‌انگیز است
به ندرت پیش می‌آید که لپ‌تاپی بتواند مرا هیجان‌زده کند، اما Dell XPS 13 با من کاری کرد که به استفاده تمام‌وقت از ویندوز رو بیاورم. مایکروسافت و لنوو، سخت‌افزارهای خیلی خوبی ساخته‌اند، اما Dell روی این موضوع که برای استفاده‌کنندگان، چه مواردی اهمیت دارد، تمرکز داشته است: مسائل پایه‌ای. اینجا هیچ حیله‌ای در کار نیست: هیچ لولای چرخانی، هیچ تبلتی و حتی هیچ نمایشگر لمسی. تنها اگر یک لپ‌تاپ ویندوز واقعاً خوب می‌خواهید، خیلی ساده، این بهترینی است که در حال حاضر، وجود دارد، با تشکر از ترکیب بسیار خوب نمایشگر، صفحه حس‌گر لمسی، صفحه‌کلید و در مجموع کیفیت ساخت عمومی. به اندازه کافی کوچک و سبک هست که به آرامی در کیف بلغزد و به‌قدر کافی درخشان تا موجب گردد تصور کنم که از یک لپ‌تاپ منحصربه‌فرد و عالی استفاده می‌نمایم.
امیدوارم بقیه سازندگان لپ‌تاپ هم از این تجربه Dell الگوبرداری کنند. اپل با ساخت Mac Book 12 اینچی خود، شروع خوبی داشته است و تصور من این است که زمان آن رسیده است تا این صنعت، وسواس خود را در مورد نمایشگرهای لمسی کنار بگذارد و بر روی ابداعاتی در مورد خود لپ‌تاپ تمرکز نماید. با تشکر از XPS 13، لپ‌تاپ Mac Book من در حال خاک خوردن است و هیچ برنامه‌ای برای بازگشت به آن را ندارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.