چگونه ویندوزفون خود را به ویندوز ۱۰ ارتقاء دهیم؟

مایکروسافت، دو تلفن‌همراه که ویندوز ۱۰ دارد، می‌فروشد. اما هنوز برای تلفن‌های قدیمی‌تر، به‌روزرسانی آن‌ها را منتشر نکرده است. اگر ویندوزفون دارید، خودتان می‌توانید به ویندوز ۱۰ ارتقاء دهید، حتی با وجود تأخیر این کار یا مسدود کردن آن توسط حامل‌های تلفن‌همراه شما.
کلیک- برای سال‌های متمادی، برنامه پیش‌نمایش ویندوز اینسایدر (Windows Insider)، کاربران ویندوزفون را قادر به دریافت آخرین نسخه سیستم‌عامل ویندوز، برای تلفن‌های همراهشان کرد و نیازی به تائیدیه هیچ حامل تلفن‌همراهی نبود. برنامه اینسایدر، شما را قادر به ارتقاء دستگاهتان به ویندوز ۱۰ می‌سازد و به سرعت، از ساختارهای پیش‌نمایشی عبور می‌کند و ساخت‌های پایدار را به شما ارائه می‌دهد.
اخطار: همان‌طور که خود مایکروسافت هم به شما هشدار می‌دهد، این روند برای کاربران متوسط طراحی نشده است و ممکن است کاملاً پایدار نباشد. توصیه می‌شود برای تلفن‌های همراه اصلی خود، این کار را انجام ندهید. اگر دچار مشکل شده‌اید، ابزار بازیابی دستگاه ویندوز (Windows Device Recovery Tool)، می‌تواند نرم‌افزار تلفن‌همراه شما را به حالت اولیه بازگرداند، اما برای برخی تلفن‌های همراه ویندوز، عمل نمی‌کند.

گام اول: بررسی کنید که ویندوز ۱۰ از تلفن‌همراه شما پشتیبانی می‌کند یا خیر.
این شیوه، تنها هنگامی کاربرد دارد که برنامه پیش‌نمایش ویندوز اینسایدر و ویندوز ۱۰، از تلفن‌همراه شما پشتیبانی کنند. مایکروسافت، لیستی از تلفن‌های همراه که برنامه پیش‌نمایش را پشتیبانی می‌کنند، در اینجا تهیه کرده است. مایکروسافت طیف گسترده‌ای از تلفن‌های همراه لومیای مایکروسافت (Lumia) را، که قبلاً خانواده لومیای نوکیا بود، پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر، تنها تلفن‌همراهی که لومیا نیست و تحت پشتیبانی است، اچ‌تی‌سی وان ام ۸ (HTC One M8) برای ویندوز و لنست ال‌جی (LG Lancet) است.
تلفن‌های همراه این لیست، تنها اگر فضای بیش از ۸ گیگابایت داشته باشند و اگر بر روی دستگاه اصلی، ویندوز ۸٫۱ نصب شده باشد، پشتیبانی می‌شوند.
مایکروسافت اخیراً یک برنامه تحت عنوان “مشاور ارتقاء”، برای تلفن‌های همراه ویندوز ارائه می‌دهد. می‌توانید این نرم‌افزار را بر روی تلفن‌همراه خود نصب کنید، تا ایده بهتری از مطلوب بودن تلفن‌همراهتان برای ارتقاء به ویندوز ۱۰ و کارهایی که نیاز به انجام آن دارید، داشته باشید. متاسفانه، برخی تلفن‌های همراه مطلوب برای ارتقاء کامل به ویندوز ۱۰ هم، ممکن است اجازه ورود به برنامه پیش‌نمایش را نداشته باشند.

گام دوم: با حساب کاربری مایکروسافت خود، به برنامه اینسایدر بپیوندید.
با ساخت اینسایدر برای ویندوز ۱۰ بر روی دسکتاپ، باید عضو برنامه ویندوز اینسایدر شوید. برای عضویت رایگان در برنامه، به وب‌سایت ویندوز اینسایدر مایکروسافت مراجعه کنید، با حساب کاربری مایکروسافت خود که بر روی ویندوزفون استفاده می‌کنید، وارد شوید و به برنامه بپیوندید.
تنها با عضویت در این برنامه، ویندوز PC شما و ویندوز تلفن‌همراهتان ساخت‌های اینسایدر را دریافت نمی‌کند، بلکه باید ساخت‌های پیش‌نمایش اینسایدر را در هر دستگاه، تنظیم کنید. عضویت در برنامه به این معنی است که اگر بخواهید، توانایی تنظیمات این ساخت‌های پیش‌نمایش را بر روی هر کدام از دستگاه‌ها، دارید.

گام سوم: برنامه ویندوز اینسایدر را بر روی تلفن‌همراه خود نصب کنید.
پیش از ادامه دادن به این فرایند، بهتر است تلفن‌همراه خود را به شبکه وای‌فای متصل کنید تا از اینترنت خط خود برای دریافت به‌روزرسانی سیستم‌عامل استفاده نکنید. علاوه‌بر آن، بهتر است دستگاه را به شارژر متصل کنید تا مطمئن باشید در حین این فرایند، باطری آن تمام نشود.
برای شروع، فروشگاه (Store) را در ویندوزفون خود باز کنید. دنبال “ویندوز اینسایدر” (Windows Insider) بگردید و بر روی این نرم‌افزار، که ساخت شرکت مایکروسافت است، بزنید و آن را نصب کنید.
پس از اتمام نصب، برنامه را باز کنید و بر روی دریافت ساخت‌های پیش‌نمایش (Get Preview Builds) بزنید. از این پس، برنامه، به شما نحوه دریافت ویندوز ۱۰ بر روی دستگاهتان و شیوه به‌روزرسانی آن را نشان می‌دهد.
بهتر است ساخت‌های “آهسته اینسایدر” (Insider Slow) را انتخاب کنید، که ساخت‌های پایدارتری از ویندوز ۱۰ را ارائه می‌دهد. ساخت‌های “سریع اینسایدر” (Insider Fast)، ویژگی‌های جدیدتری ارائه می‌دهد اما عمدتاً ناپایدارتر از دیگر ساخت‌ها هستند، زیرا تست و بررسی‌های چندانی، بر روی آن‌ها صورت نگرفته است.
بعد از این انتخاب، مایکروسافت تلاش می‌کند تا شما را برای آخرین بار از این عمل منصرف کند و تاکید می‌کند که این کد، هنوز پایدار نیست و ضمانتی برای کارکرد درست آن نخواهد داشت. بعد از انتخاب “تائید” (Accept)، تلفن‌همراهتان دوباره بوت می‌شود و برای به‌روزرسانی، به کانال پیش‌نمایش اینسایدر وارد می‌شود.
تلفن‌همراه شما به صورت خودکار، شروع به نصب به‌روزرسانی‌ها می‌کند. اگر برنامه تنظیمات را باز کنید و بر روی “به‌روزرسانی تلفن‌همراه” که در قسمت “به‌روزرسانی + پشتیبانی” قرار دارد، بزنید، دانلود شدن به‌روزرسانی‌ها توسط تلفن‌همراهتان را مشاهده می‌کنید.
پس از اتمام دریافت، از شما سؤال می‌شود که می‌خواهید به‌روزرسانی را نصب کنید؟ همچنین اعلام می‌کند که این عمل، بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. درواقع این فرایند اندکی بیش از این زمان طول می‌کشد و بستگی به سرعت تلفن‌همراه شما دارد. تلفن‌همراه شما به صورت خودکار ارتقاء را به پایان می‌رساند و نیازی نیست که شما، کاری انجام دهید. پس از پایان این فرایند، دوباره بوت شده و به ویندوز ۱۰ می‌رود.

گام چهارم (اختیاری): ساخت‌های پیش‌نمایش بعدی را انتخاب نکنید.
هنگامی که ساخت‌های پیش‌نمایش اینسایدر ویندوز ۱۰ را نصب کردید، می‌توانید به ساخت‌های جدیدتری هم پس از انتشار آن‌ها، ارتقاء دهید و یا انتخاب کنید که تلفن‌همراه شما، دیگر به برنامه کاری نداشته باشد و پایدارترین ساخت ویندوز ۱۰ موجود را استفاده کند.
برای این کار، برنامه ویندوز اینسایدر را بر روی تلفن‌همراهی که ویندوز ۱۰ را بر روی آن نصب کردید، باز کنید. اگر نیاز به نصب دوباره این برنامه دارید، می‌توانید دوباره آن را از فروشگاه دریافت کنید.
بر روی منوی حذف بزنید که دکمه “…” در پایین برنامه است. هنگامی که منو باز شد، بر روی “خروج از برنامه” بزنید و با حساب کاربری مایکروسافت خود، وارد شوید تا این انتخاب را تائید کنید. بر روی “ادامه” کلیک کنید تا تائید نمایید که قصد خروج از برنامه را دارید. هنگامی که نسخه پایدار ویندوز ۱۰، با نرم‌افزارهای موجود بر روی تلفن‌همراه شما همخوانی پیدا کرد، به کانال پایدار و عادی ویندوز ۱۰ بازخواهید گشت و دیگر تلفن‌همراهتان، به ساخت‌های ناپایدار ارتقاء نخواهد یافت.
پس از پایداری ویندوز ۱۰، فرایند به‌روزرسانی جدید مایکروسافت به این معنی خواهد بود که حامل‌ها، قادر به تأخیر یا مسدود کردن امنیت، پایداری و به‌روزرسانی‌های جدید نخواهند بود. معمولاً حامل‌های تلفن‌های همراه، بر روی اندروید چنین کارهایی را انجام می‌دهند. اما ارتقاء به ویندوز ۱۰ ممکن است تأخیر داشته باشد یا مسدود شود و بسیاری از حاملین تلفن‌همراه، احتمالاً سد راه خواهند شد.
اگر ویندوزفون قدیمی‌تری دارید که از آن استفاده نمی‌کنید، یا می‌توانید یکی با قیمت ارزان تهیه کنید، این روش دریافت ویندوز ۱۰ را، امروز بر روی آن پیاده‌سازی کنید و پلتفرم آینده تلفن‌های همراه هوشمند مایکروسافت را مشاهده کنید. البته همه ویژگی‌ها را نخواهید دید، زیرا ویژگی‌های پیوسته (Continuum) که باعث می‌شود تلفن‌همراهی که ویندوز ۱۰ دارد، یک PC را روشن کند، نیاز به تلفن‌همراهی جدید دارد، که این ویژگی را پشتیبانی می‌کند.بدون دیدگاه