چهار اپلیکیشن اندرویدی برای ساختن رمز عبور قوی

امن نگه داشتن حساب های اینترنتی می تواند کار دشواری باشد. هر کدام از حساب ها به یک رمز عبور قوی نیاز دارد. از آنجایی که ممکن است یکی از حساب ها هک شده و اطلاعات آن لو برود استفاده از رمز عبور یکسان برای کل حساب ها عاقلانه نیست.

کلیک – یکی از روش های حل این مشکل، نصب یک اپلیکیشن مدیریت رمز عبور است که توانایی ذخیره و ساخت رمز عبور های قوی و سخت برای هر حساب را داشته باشد. اما در این صورت شما ناچارید به آن اپلیکیشن اعتماد کرده و اطلاعاتتان را به آن بسپارید و یا یک نسخه از اطلاعات خود را به صورت فیزیکی روی رایانه ذخیره کنید، که این کار برای بعضی افراد نگران کننده است. خوشبختانه راه های برای ایجاد رمز های عبور قوی بدون تکیه بر سرویس های آنلاین وجود دارد و با استفاده از اپلیکیشن های معرفی شده در این مطلب از تلاش بیشتر برای پیدا کردن راهی جهت ذخیره رمز عبور های خود بی نیاز می شوید.

  1. Random Password Generator

آیا به دنبال یک اپلیکیشن ساده و مفید هستید؟ اگر چنین است Random Password Generator نیاز شما را برطرف می کند. این اپلیکیشن رمز عبوری می سازد که قادرید آن را در کلیپ بورد (clipboard) کپی کنید. مقادیر اولیه از 15 کاراکتر شامل: اعداد، حروف و علامت ها تشکیل شده است. شما با استفاده از این اپلیکیشن قادرید کوچک یا بزرگ بودن حروف را تعیین کنید، اعداد یا علامت ها را حذف کنید، و یا طول رمز را با توجه به نیاز سایت ها و حساب های خود کم و زیاد کنید. حتی امکان قرار دادن فاصله (space) نیز در رمز های عبور ساخته شده با این اپلیکیشن وجود دارد.

AndroidPasswordGenerator-Random-Password-Generator

بر خلاف اپلیکیشن های مشابه، Random Password Generator می تواند رمز عبور هایی حاوی صد ها کاراکتر ایجاد کند. از معایب این اپلیکیشن نیز این است که امکان مشاهده رمز های عبور ساخته شده قبلی وجود ندارد. از آنجایی که به خاطر سپاری این گونه رمز های عبور مشکل است شما ناچارید یا آن ها را در جایی یادداشت کنید و یا از یک برنامه مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

لازم به ذکر است که Random Password Generator رایگان بوده و هیچگونه تبلیغ و یا پرداخت درون برنامه ای همراه خود ندارد. به همین دلیل امتحان کردن این اپلیکیشن ارزش دارد. اما ذکر یک نکته در مورد آن حیاتی است. این برنامه به اینترنت و شبکه محلی دسترسی دارد. سازنده برنامه گفته است که این دسترسی ها به خاطر جمع آوری اطلاعات برای بهبود برنامه در نسخه های بعدی به آن داده شده است. البته از آن جایی که این اپلیکیشن نمی داند رمز عبور های ساخته شده را در کدام سایت و حساب استفاده می کنید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

این برنامه را می توانید از گوگل پلی دانلود کنید.

 

  1. Password Creator

اپلیکیشن Password Creator برای افرادی مناسب است که به ظاهر گرافیکی اپلیکیشن ها اهمیت زیادی می دهند. البته همه توانایی های این اپلیکیشن به ظاهر گرافیکیش ختم نمی شود. این اپلیکیشن به شما امکان می دهد تا رمز عبور هایی با استفاده از اعداد، حروف، علامت ها و یا ترکیبی از این سه ایجاد کنید. تعداد کاراکتر های ایجاد شده توسط این برنامه برای رمز عبور، حداکثر 25 عدد است.

AndroidPasswordGenerator-Password-Creator

بر خلاف نام ظاهری آن، Password Creator یک اپلیکیشن مدیریت رمز عبور نیز محسوب می شود. این یعنی شما مشکلی که با اپلیکیشن قبلی داشتید را نخواهید داشت. از سویی دیگر این اپلیکیشن تمامی رمز عبور های ایجاد شده را با استفاده از یک رمز عبور انتخابی توسط شما قفل می کند و هر بار که آن را باز می کنید، باید رمز عبور خود را وارد کنید. از آنجایی که من علاقه زیادی به بخش مدیریت رمز های عبور ندارم، این قابلیت زیاد به مزاجم خوش نیامد. حتی شما هنگام رفتن به صفحات مختلف در این اپلیکیشن و یا تغییر تنظیمات مجبورید رمز عبور را دوباره وارد کنید که کمی آزار دهنده است.

بخش ایجاد رمز عبور این اپلیکیشن کاملا رایگان است و هیچگونه تبلیغاتی نیز وجود ندارد. نسخه کامل آن نیز یک دلار قیمت گذاری شده که قابلیت مدیریت و ذخیره تعداد بی نهایت رمز عبور را داراست.

این برنامه را می توانید از گوگل پلی دانلود کنید.

 

  1. Passera

Passera یک اپلیکیشن ایجاد رمز عبور کاملا رایگان و متن باز است. این اپلیکیشن یک کلمه عبور، مثل نام یک وبسایت یا چیز مشابهی، از شما گرفته و برا اساس آن می تواند رمز های عبوری با 64 کاراکتر تولید کند. تعداد کاراکتر های پیش فرض، 16 عدد است ولی در صورت لزوم، شما می توانید آن را افزایش دهید.

AndroidPasswordGeneator-Passera

سپس شما می توانید رمز عبور ایجاد شده را در کلیپ بورد کپی کرده و به اپلیکیشن دیگری انتقال دهید و یا آن را در صفحه مشاهده کنید. در حالت دوم نیازی به کپی و ذخیره کردن رمز عبور در کلیپ بورد نیست در حالی که در حالت اول شما می توانید از رمز عبور ایجاد شده بدون نیاز به تایپ مجدد استفاده کنید.

Passera با استفاده از یک کلمه عبور خاص، شما را از نوشتن رمز های عبور خود در جایی دیگر بی نیاز می کند. کافیست شما عبارتی مثل نام یک سایت که به یاد سپاری آن برای شما آسان است را به آن بدهید تا هر بار یک رمز عبور با ترکیب های مختلف تشکیل شده از عبارت مورد نظر را به شما تحویل دهد. البته یک نکته قابل توجه در مورد این قابلیت Passera وجود دارد و آن این است که ممکن است شخص دیگری نیز عبارتی مشابه عبارت شما را وارد کرده و از کاراکتر های عددی مشابهی نیز استفاده کند.

Passera یک اپلیکیشن کراس پلت فرم (Cross-platform) است، یعنی شما می توانید آن را علاوه بر گوشی روی رایانه خود نیز نصب کنید و فقط به گوشی اندرویدی خود وابسته نباشید. جهت انجام این کار، یک ابزار خط فرمان در سایت GitHub برای ویندوز، مک و لینوکس موجود است. همچنین شما می توانید یک افزونه مخصوص فایرفاکس برای آن پیدا کنید.

این اپلیکیشن در گوگل پلی موجود نیست و شما باید آن را از F-Droid دریافت کنید.

این برنامه را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

  1. Hash It

اگر برای شما ساخت کلمه عبور مجزا برای هر سایت به انرژی زیادی نیاز دارد، اپلیکیشن Hash It این کار را راحت تر انجام می دهد. کافیست نام سایتی که می خواهید برای آن یک رمز عبور بسازید به علاوه رمز مورد نظر خود را به آن بدهید. در نهایت این اپلیکیشن یک رمز عبور بر اساس هر دو آن ها به شما تحویل می دهد.

AndroidPasswordGenerator-Hash-It

برای مقایسه، در صورتی که عبارت twitter یا amazon را به عنوان کلمه عبور در اپلیکیشن قبلی یعنی Passera، وارد کرده و تعداد پیش فرض کاراکتر ها را عوض نکنید این اپلیکیشن رمز عبور های یکسانی را برای همه افراد ارائه خواهد داد، و به همین خاطر است که سازنده این برنامه پیشنهاد داده است تا از عبارات جانبی همراه با کلمه اصلی مثل MyFancyTwitterPassword استفاده کنید تا امکات ایجاد رمز عبور های یکسان کاهش پیدا کند. اما در اپلیکیشن Hash It کافیست شما نام سایت مورد نظر خود مانند twitter یا amazon را وارد کرده و یک کلمه عبور اختصاصی نیز با آن همراه کنید تا یک رمز عبور منحصر به فرد برای هر دو سایت ارائه کند. از آنجایی که افراد کلمه های عبور اختصاصی خود را وارد می کنند، این اپلیکیشن رمز عبور های کاملا متفاوتی ایجاد می کند.

Hash It نیز مثل اپلیکیشن قبلی رایگان و متن باز است و از فروشگاه F-Droid قابل تهیه است. البته این اپلیکیشن در فروشگاه گوگل پلی نیز وجود دارد. خوشبختانه این اپلیکیشن هیچگونه تبلیغاتی ندارد و از چند پلت فرم مختلف پشتیبانی می کند. برای استفاده از آن در فایرفاکس می توانید افزونه Password Hasher و برای استفاده در کروم افزونه Private Key را نصب کنید.

دانلود از گوگل پل

منبع: makeuseofبدون دیدگاه