پیکاسا از گوگل می رود

از همان ابتدا مشخص بود که کار گوگل برای کار کردن بر روی دو اپلیکیشن گوگل فوتوس جدید و پیکاسای قدیمی که برنامه ذخیره و اشتراک گذاری عکس هستند به طور همزمان سرمایه گذاری بکند.

به گزارش کلیک، بالاخره این کمپانی تصمیم گرفته تا در مورد این دو اپلیکیشن چاره ای بیاندیشد. گوگل اعلام کرد بعد از تاریخ شانزدهم ماه مارس اپلیکیشن پیکاسا را پشتیبانی نخواهد کرد اما آلبوم های پیکاسا را تا مدتی برای تشویق کاربران برای استفاده از گوگل فوتوس به جای پیکاسا در آرشیو خود نگه خواهد داشت.

از لحن گوگل آشکار است که نگران واکنش شدید کاربرانی است که هنوز از پیکاسا استفاده میکنند . این کمپانی تاکید کرده است که مدت زمان مشخصی برای انتقال اطلاعات کاربران از پیکاسا به گوگل فوتوس معین کرده است تا کمتر دچار مشکل شوند.
آنیل سابهارول رییس بخش گوگل فوتوس در وبلاگش اعلام کرده که از ارزش اطلاعات کاربران روی پیکاسا خبر دارند و میدانند کاربران وقت زیادی برای دسته بندی تصاویر و فیلم هایشان با استفاده از این برنامه به خرج داده اند و به این برنامه اعتماد داشته اند. به همین دلیل زمانی برای دسترسی آسان به اطلاعات در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.
پیکاسا همچنان تا زمان قطع پشتیبانی طبق معمول کار خواهد کرد اما دیگر این برنامه بروز رسانی نخواهد شد.
البته نباید فراموش کرد که مدتی بود این برنامه بروزرسانی نمی شد و فقط چند مورد پچ برای رفع اشکالات دریافت کرده بود و ظاهر برنامه همچنان قدمیمی مانده است.

با این همه اکثر کاربران نگران اطلاعات و عکس هایی هستند که از طریق آلبوم های پیکاسا جمع آوری کرده اند. اطلاعات ریزی همچون نظر هایی که دیگران زیر عکس هایشان گذاشته اند و یا این افرادی دیگر را روی عکس هایشان تگ کرده اند؛ به نظر می رسد که اطلاعاتی نظیر این ها قابلیت انتقال به گوگل فوتوس را دارا نیستند.
گوگل اعلام کرده که بهترین راه برای دسترسی و اشتراک گزاری اطلاعات آلبوم های پیکاسا وارد شدن به حساب کاربری گوگل فوتوس است و عکس ها و ویدیو ها به صورت اتوماتیک انتقال خواهند یافت.
اما بعضی از کاربران آلبوم های پیکاسا به دلایلی نمیخواهند از گوگل فوتوس استفاده کنند اما گوگل عملا از پاسخ دهی به نیاز های این دسته از افراد با گفتن این که مکانی جدید برای دسترسی به آلبوم های پیکاسا برای شما درست خواهیم کرد، شانه خالی میکند.
هنوز اطلاعات زیادی درباره این مکانی که گوگل از آن سخن میگویید در دسترس نیست اما این مکان جدید به کاربران اجازه نخواهد داد تا آلبوم های جدیدی درست کنند و یا آن ها را تغییر دهند و فقط میتوانند آلبوم هارا یا دانلود ییا حذف کنند. باز هم کاربران مجبور هستند که اطلاعات خود را به برنامه گوگل فوتوس یا برنامه های دیگری انتقال دهند.

تمامی این تغییر ها پس از اتمام پشتیبانی پیکاسا اجرایی خواهند شد
گوگل همچنان اعلام کرد که چند مورد از عملکرد های “پیکاسا “API را نیز که مربوط به توسعه دهنده هاست را کنار خواهد گذاشت.
اگر به کارایی و امکانات برنامه جدید گوگل فوتوس نگاه بکنیم جای تعجب دارد که گوگل انقدر دیر به فکر کنار گذاشتن پیکاسا افتاده است.
هربار که پیکاسا دچار مشکلاتی می شد و حدس هایی در رابطه با کنار گذاشتن پیکاسا به میان می آمد حداقل تا پایان تابستان اگر از مسئولان گوگل در این باره سوال میکردی جوابشان منفی بود؛ آن ها می گفتند تمام تلاشمان این است که پکایسا همزمان با گوگل فوتوس آپدیت شود و کارآیی سابقش را داشته باشد.
اکنون میبینیم که این عقیده گوگل تغییر کرده و این برای کابران گوگل خوشایند نیست

منبع:thevergeبدون دیدگاه